Denník N

Šíril vzor sudcovských žalôb aj antichartu. Teraz Sopoliga sudcov povedie

foto - TASR
foto – TASR

Združenie sudcov Slovenska si cez víkend zvolilo nové vedenie. Za prezidenta si vybralo známeho sudcu Juraja Sopoligu, názorového oponenta ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej.

Pred blížiacimi sa 65. narodeninami má košický krajský sudca Juraj Sopoliga o dôvod viac na radosť. Jeho kolegovia v Združení sudcov Slovenska ho cez víkend zvolili za svojho prezidenta, a tak mu v životopise pribudne ďalšia funkcia. A to ich už má na svojom konte viac ako dosť.

Je bývalým podpredsedom Krajského súdu v Košiciach, vedúcim revízneho oddelenia aj šéfom tamojšej sudcovskej rady. Dve funkčné obdobia bol aj v Súdnej rade. Skúšal sa dostať aj na Ústavný súd, ale neprešiel cez prezidenta Andreja Kisku. S ústavnou sťažnosťou proti tomuto rozhodnutiu uspel, ale ústavným sudcom sa nestal.

Silné Košice

Sopoliga je v poradí už tretím košickým sudcom vo vedení združenia. Nie je to až také prekvapujúce, pretože práve na východe má združenie najväčšiu členskú základňu. V Košiciach má aj kontaktnú adresu. Pred ním boli prezidentkami Jarmila Maximová Sopková a Dana Bystrianska.

Po dvoch ženách teda tentoraz stavili sudcovia opäť na muža. Historicky prvým prezidentom združenia bol Ľudovít Bradáč, ktorého striedal vo funkcii Pavol Rohárik a po ňom Juraj Majchrák. Už v týchto začiatkoch bol Sopoliga v združení aktívnym členom, no často sa dostával do názorových sporov s oboma spomenutými prezidentmi. Rozkol v združení nastal napokon v ére harabinizmu, keď sa vedenie stavovskej organizácie nedokázalo otvorene postaviť za šikanovaných sudcov. Sopoliga bol v tom čase v Súdnej rade a často formuloval Harabinom navrhované uznesenia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Nová kniha: Harabin. Zrodil ho Mečiar, vytiahol Fico, konkuruje Kotlebovi

Kúpiť knihu

Teraz najčítanejšie