Denník N

Na R1 sa zrazili desiatky áut, na Čertovici padla na cestu lavína

Sneženie pri Spišskom Štvrtku. Foto – Daniela Folentová
Sneženie pri Spišskom Štvrtku. Foto – Daniela Folentová

Diaľnica D1 v smere Spišský Štvrtok – Poprad je po hustom snežení už sprejazdnená pre osobné autá.

Husté sneženie, záveje a silný vietor spôsobujú veľké komplikácie na cestách po celom Slovensku.

Niektoré úseky rýchlostnej cesty R1 a diaľnice D1 museli počas nedele pre hromadné havárie a slabú viditeľnosť dočasne uzavrieť.

Podľa SHMÚ momentálne sneží najmä na severnom a strednom Slovensku, prehánky však počas dňa hlásili aj na západe, juhu a východe.

Na severe môže do rána napadnúť až 20 centimetrov nového snehu.

Výstrahy prvého stupňa pred snehom platia pre Žilinský a Prešovský kraj až do pondelňajšieho rána, výstrahy pred závejmi pre väčšinu Slovenska do obeda.

Nehoda na R1 v smere od Serede do Trnavy. Foto - TASR
Nehoda na R1 v smere od Serede do Trnavy. Foto – TASR

Reťazové nehody na R1

Niekoľko ľudí sa zranilo pri hromadnej nehode približne 30 áut v katastri obce Pohranice. Do nemocnice bolo prevezených osem dospelých osôb a jedno dieťa.

V kalamite spôsobnej silným vetrom a snehom potom uviazlo v poškodených autách niekoľko desiatok ľudí.

„Pripravili sme pre nich mikrobus a polícia pristavila aj autobus, aby sme mohli 60 až 70 ľudí previezť na Stredisko správy a údržby R1 na Selenci, odkiaľ si ich potom môžu vyzdvihnúť príbuzní,“ hovoril po nehode hovorca hasičského a záchranného zboru v Nitre Viliam Pánsky.

Úsek podľa Slovenskej správy ciest večer sprejazdnili.

Premávku na ceste R1 poobede uzavreli aj za deviatym kilometrom v smere od Serede na Trnavu, kde sa zrazilo približne 20 áut. Podľa zjazdnost.sk je aj tento úsek opäť prejazdný.

Snehové jazyky na vedľajšej ceste pri rýchlostnej ceste R1 pri Vlčkovciach. Foto - TASR
Snehové jazyky na vedľajšej ceste pri rýchlostnej ceste R1 pri Vlčkovciach. Foto – TASR

Sprejazdnili D1 pri Poprade

Diaľnica D1 v smere Spišský Štvrtok – Poprad je po hustom snežení už sprejazdnená. Táto informácia podľa polície však platí iba pre osobné vozidlá.

Polícia zároveň žiada vodičov kamiónov, aby v úseku diaľnice D1 a cesty I/18 Poprad – Levoča v oboch smeroch odstavili vozidlá na vhodných odstavných plochách a umožnili sprejazdnenie ciest.

Medzi obcami Šarišské Jastrabie a Kyjov v okrese Stará Ľubovňa je neprejazdná cesta zafúkaná snehom. Podľa polície bude sprejazdnená až v pondelok.

Na horskom priechode Čertovica padla na cestu lavína a cesta je neprejazdná. Podľa Horskej záchrannej služby nános zasypal cestu na úseku dlhom približne 10 m. Výška nánosu dosahuje približne 1 až 2,5 m.

Foto - Stredisko lavínovej prevencie
Zasypaná Čertovica. Foto – Stredisko lavínovej prevencie
Foto - Stredisko lavínovej prevencie
Zasypaná Čertovica. Foto – Stredisko lavínovej prevencie
Foto - Stredisko lavínovej prevencie
Zasypaná Čertovica. Foto – Stredisko lavínovej prevencie

Horský priechod Šturec je pre nákladnú dopravu s celkovou dĺžkou nad 10 m uzavretý, na Donovaloch odporúčajú cestári použiť snehové reťaze. Dopravu z Ružomberka cez Donovaly komplikujú šmýkajúce sa kamióny.

V okresoch Trnava, Piešťany a Galanta je na mnohých cestách zľadovatený sneh. Na cestách I/62 Senec – Sereď a II/507 Sereď – Gáň je vrstva zľadovateného snehu až do 10 cm.

Z dôvodu silného sneženia a silného vetra vytvárajúceho snehové jazyky až záveje je v okresoch Martin, Turčianske Teplice, Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín a Poprad vyhlásený I. kalamitný stupeň.

Snehová kalamita v Poprade

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie