Denník N

Olympiáda v Riu sa začína o menej než sto dní, mešká velodróm aj metro

Jamajský ššprintér a olympijský víťaz Usain Bolt pózuje pred sochou Krista Spasiteľa v Riu de Janeiro. Foto – AP
Jamajský ššprintér a olympijský víťaz Usain Bolt pózuje pred sochou Krista Spasiteľa v Riu de Janeiro. Foto – AP

Brazília počas organizovania letnej olympiády rieši mnoho problémov – zlú ekonomickú situáciu, odvolávanie prezidentky, znečistenie vody či vírus zika.

Do začiatku letných olympijských hier v Riu de Janeiro ostáva menej než sto dní.

Brazílčania sa pripravujú na otvorenie prvých olympijských hier v histórii Južnej Ameriky, ktoré odštartujú 5. augusta v brazílskom Riu de Janeiro. Namiesto radostného očakávania sa však nielen Brazílčania obávajú, čo všetko sa ešte môže pokaziť.

Stavby dokončia načas

Dostavať olympijský komplex stihnú Brazílčania dokončiť včas, no veľké problémy organizátorom spôsobuje stavba velodrómu a linky metra.

Tú potrebujú predĺžiť o niekoľko staníc, aby zvládla nápor takmer pol milióna turistov, ktorí sa do Ria prídu pozrieť na olympiádu. Už teraz má Rio povesť mesta, v ktorom sa pre veľké zápchy len s ťažkosťami presúva autom.

Iba približne polovica lístkov na olympiádu je doposiaľ predaná, slabý predaj však organizátorov netrápi.

„Brazílčania nekupujú lístky dopredu tak, ako to robia napríklad Briti či Nemci,“ povedal prezident medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach.

Po prvýkrát v histórii olympijských hier budú súťažiť športovci so statusom utečencov, ktorých počet sa odhaduje na maximálne desať. Súťažiť budú pod olympijskou vlajkou.

Tento týždeň sa tiež dostala do médií správa ombudsmana, ktorá odhalila, že počas príprav na olympiádu zomrelo 11 ľudí. Len minulý týždeň zomreli dvaja cyklisti po tom, čo sa časť cyklistického chodníka, ktorý je otvorený iba od januára, zrútila do Atlantického oceánu.

„Boli hrozné na vlastné oči vidieť umierať ľudí. Niekto za to musí niesť zodpovednosť, chodník stál 45 miliónov, ale už je na viacerých miestach porušený,“ povedal jeden zo svedkov.

Vysvitlo tiež, že ho stavala firma, ktorú vlastnia príbuzní mestskej tajomníčky pre verejné komunikácie a stavby. Nie je síce jasné, či táto firma stavia aj časti olympijského komplexu, no vyvoláva to mnohé otázky o tom, aký dosah môže mať korupcia a rodinkárstvo na kvalitu výstavby olympijského areálu.

Zrútenie nového cyklistického chodníka si vyžiadalo životy dvoch ľudí. Foto: AP
Zrútenie nového cyklistického chodníka si vyžiadalo životy dvoch ľudí. Foto – AP

Pre olympiádu šetria

Brazílčanom sa nepáčia najmä vládne škrty vo verejných výdavkoch, veľké protesty neraz ochromili stovky škôl po celej Brazílii.

Pre nedostatok financií sa tiež znížil rozpočet štátnej polície v prepočte o približne 488 miliónov eur, a to práve v čase, keď viaceré tajné spravodajské služby varujú pred hrozbou teroristických útokov počas olympiády. 

Aj medzi Brazílčanmi sa nájdu radikálni islamisti, ktorí sympatizujú s Islamským štátom, a ich počet podľa šéfa brazílskej tajnej služby Luiza Alberta Sallaberryho stúpa.

Brazília síce nie je terčom teroristov, no podľa tajnej služby by teroristi mohli útočiť na miestach olympijského komplexu, ale aj mimo neho.

Organizátori však uisťujú, že zaistia bezpečné olympijské hry tak, ako to zvládli počas majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2014. Postarať sa o to má dvakrát viac členov bezpečnostných zložiek než pred štyrmi rokmi.

Opustené štadióny

Brazília to ako hosťujúca krajina najväčšieho športového podujatia nemala jednoduché. Počiatočnú radosť Brazílčanov z úspešnej nominácie vystriedal strach z toho, či to krajina zmietajúca sa v korupcii, politických škandáloch a ekonomickej recesii zvládne.

Práve letná olympiáda však môže podľa brazílskeho ministra športu Ricarda Leysera zhoršujúcej sa ekonomike pomôcť.

„Hry sú jedna z mála dobrých vecí, ktoré sa tento rok udejú. Oživia krajinu a vytvoria pracovné miesta. Práve v týchto ťažkých časoch nám hry pomôžu vzkriesiť ekonomiku a prilákať turistov,“ povedal Leyser.

Korupcia je v Brazílii jeden z najväčších problémov a podozrievajú z nej aj súčasnú prezidentku Dilmu Rousseffovú.

Opozícia ju obviňuje z manipulovania informácií o stave ekonomiky a je viac než pravdepodobné, že Rousseffová nebude na slávnostnom otváracom ceremoniáli vítať funkcionárov, lebo jej dovtedy senát pozastaví výkon funkcie.

Dilma Rousseff v čase olympiády už môže byť z funkcie prezidentky suspendovaná.. Foto: AP
Dilma Rousseffová v čase olympiády už môže mať pozastavený výkon funkcie prezidentky. Foto – AP

Nie všetci sú však optimistickí tak ako brazílsky minister športu.

„Nemyslím si, že Brazílčania sú veľmi dobre naladení na olympiádu, najmä nie ľudia z Ria de Janeira. Pre politikov môže byť olympiáda skvelá, no pre ľudí sú takéto veľké podujatia ako olympiáda či majstrovstvá sveta vo futbale zlé. Mnohí ľudia pre stavbu komplexu museli opustiť svoje domovy, vláda investovala do vecí, ktoré vôbec neboli nevyhnutné. Po futbalových majstrovstvách zostali prázdne štadióny, ktoré sa nevyužívajú. Takéto podujatia nie sú pre Brazílčanov, sú pre nich príliš drahé,“ povedal brazílsky profesor Sérgio Praça.

Pozitívnemu naladeniu Brazílčanov nepomáha ani zvyšujúca sa nezamestnanosť či zhoršujúca sa inflácia.

Vírus zika

Olympijské hry ohrozuje aj vírus zika. V čase konania olympiády však už bude v Brazílii iné ročné obdobie než u nás a počas brazílskej zimy by – podľa niektorých odborníkov – komáre prenášajúce ziku už nemali byť takou hrozbou ako doteraz.

Pracovníci však naďalej hľadajú miesta so stojacou vodou, ktorá je ideálna na množenie komárov prenášajúcich vírus zika, a vodu z nich nechávajú odtiecť, aby počet takýchto miest minimalizovali.

„Olympiáda by mohla byť veľmi účinným prostriedkom, ako z miestnej epidémie urobiť celosvetovú. Zika sa ľahko šíri aj sama, no máme dobrý dôvod domnievať sa, že olympiáda proces šírenia zrýchli,“ povedal odborník na zdravie z Harvardu.

Svetová zdravotnícka organizácia, ktorá v dôsledku ziky vyhlásila stav medzinárodnej pohotovosti, neodporúča tehotným ženám cestovať do Brazílie.

Takto vyzeral záliv Guanabara Bay v brazílskom Riu de Janeiro pre rokom.. Organizátorom sa však nepodaril znečistený záliv vyčistiť tak, ako plánovali. Foto: AP
Takto vyzeral záliv Guanabara v brazílskom Riu de Janeiro pre rokom. Organizátorom sa však nepodarilo znečistený záliv vyčistiť tak, ako plánovali. Foto – AP

Veľkým nebezpečenstvom pre športovcov môžu byť baktérie a vírusy vo vode v zálive Guanabara, kde sa budú konať niektoré vodné športy, napríklad plachtenie či kanoistika. Ich prítomnosť odhalili blízko brehu aj na otvorenej vode. Znečistené vody okrem iného podporujú aj šírenie ziky.

Atléti, ktorí spadli do vody, tvrdili, že voda zapácha, a tréneri radia pretekárom, aby si umývali ruky zakaždým, keď sa dotknú mokrého náradia.

Počas testovania v neďalekom Rodrigu de Freitas si športovci dokonca dezinfikovali fľaše s vodou a preplachovali ich antibakteriálnymi roztokmi. Úrady priznali, že 80 percent splaškov, ktoré znečisťujú vodu, nedokážu odstrániť tak, ako si to predsavzali, ale darí sa im to len na úrovni vyše 65 percent.

Podľa šéfa medzinárodného olympijského výboru Thomas Bacha to bude stačiť a vyhlásil, že „prostredie bude pre športovcov bezpečné“.

Svet

Teraz najčítanejšie