Denník N

Prečo programátori pracujú na štátnych projektoch?

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V princípe dnes programátora limituje len vlastná neschopnosť.

Študoval som na fakulte informatiky, takmer celý svoj život sa hýbem v IT komunite, poznám veľmi veľa ľudí, čo programujú štátne projekty. Áno, aj slovensko.sk. Už vlastne len čakám, kedy niekto vytiahne, že za to celé spackané štátne IT môžu vlastne Suchalovi kamaráti.

No o inom som chcel a je to vážnejšie. Prečo normálni, a nech to znie akokoľvek elitársky, nadpriemerne vzdelaní a inteligentní ľudia takto legitimizujú očividné rozkrádačky? Skôr ako ma upálite, dočítajte.

V princípe som sa stretol s piatimi skupinami argumentov, ktoré by sa dali zaškatuľkovať viac-menej takto:

 • junior „zbieramxp“ – chcem získať skvelé skúsenosti na veľkom projekte, hentá firma, čo robí štátne IT, ma zoberie aj popri škole.
 • senior „komfortnázona“ – robím si svoju robotu najlepšie, ako viem, nechápem, čo tu riešite, dajte mi pokoj.
 • senior „janičnezmôžem“ – viem, čo sa tu deje, ale mám hypotéku, som malý pán a aj tak nič nezmôžem.
 • subkontraktor „pragmatik“ – viem, čo sa deje, takto to funguje, je to obchodná príležitosť zarobiť si a niekto to robiť musí.
 • senior „Filko“ – viem, čo sa deje, snažím sa zmeniť zvnútra, čo sa dá.

Všetkým skupinám sa dá aj rozumieť, aj s nimi silno nesúhlasiť. Asi by bolo fajn, keby si každý položil aj tieto otázky:

 • Vieš, aké projekty robí firma, kam sa hlásiš? Hoď meno firmy, majiteľov do Googlu a zisti, čo sa o nich píše.
 • Ak tam už robíš, vieš o subdodávateľoch, ktorí viac fakturujú, ako robia? Nevieš o prepálenom sw/hw/licenciách, čo boli obstarané? Prekáža ti to?
 • Otvor si centrálny register zmlúv, pozri si dokumenty, koľko za teba fakturujú, a tuho sa zamysli, či vieš, kam ide ten (veľmi veľký) zvyšok peňazí. Ak to nedáva zmysel, pýtaj sa a maj „blbé otázky“.
 • Si v tej firme, lebo sa nevieš za tie isté peniaze zamestnať niekde inde, kde to nesmrdí?
 • Berieš svoju prácu ako poslanie, že chceš niečo zmeniť k lepšiemu „zvnútra“ a vidíš v tom zmysel, alebo si len robíš svoju prácu najlepšie, ako vieš, a o viac sa nezaujímaš?
 • Vieš svojej žene/kamarátovi normálne vysvetliť, v čom je zmysel toho projektu, bez toho, aby si sa hanbil?

Ak po týchto otázkach nemá človek chuť podať výpoveď, tak nám asi ešte funguje elementárny morálny kompas. Pretože ak dnes niekto môže plesknúť dverami a pozajtra byť zamestnaný inde, tak sú to programátori. Dopyt je obrovský a stále rastie, dnes sa dá pracovať z domu, pre zahraničie, rozbehnúť vlastný projekt, nikdy to nebolo ľahšie. V princípe dnes programátora limituje len vlastná neschopnosť.

Ak si dnes niekto môže dupnúť, tak sme to my – programátori. Nie sú to učitelia, čo nemôžu byť v štrajku viac ako týždeň, lebo by boli hladní. Nie sú to ani zdravotné sestry s výčitkami, že v dôsledku štrajku začnú zomierať nevinní ľudia.

Lebo ak to nedáme my, nedá to nikto.

A potom je tu ešte jeden problém. Čo sa stane, keď tí schopní ľudia odídu z firiem, čo rozkrádajú štátne IT? Ostanú tu na to normálne firmy alebo to bude len ešte väčšia a drahšia katastrofa?

A prečo vlastne na tom štátnom projekte ešte robíš ty?

Text bol pôvodne publikovaný na FB autora.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Verejné IT zákazky

Komentáre

Teraz najčítanejšie