Denník N

Pellegriniho úrad: Buď silnejší, alebo vôbec

Vláda chce informatizovať spôsobom, čo nerieši hlavné problémy, ktoré sme tu počas posledných rokov videli.

Na úvod varovanie pred konfliktom záujmov: keď autor tohto textu písal rigoróznu prácu o digitalizácii verejnej správy, jej pointou bolo, že by sa zišlo špeciálne ministerstvo pre informatizáciu. Na ospravedlnenie – bolo to dávno (2005), bolo to len na papieri a bolo to pod dojmom mladíckeho nadšenia.

Súčasná koalícia žiadnu z týchto výhovoriek nemá. S informatizáciou je už dosť skúseností a mali by vedieť lepšie, než budovať Petrovi Pellegrinimu jeho ministerstvo-neministerstvo („úrad“) tým spôsobom, ako to robia. Podstatou schváleného návrhu je, že podpredseda vlády bude pod sebou koncentrovať kompetencie, ktoré doteraz malo v oblasti informatizácie ministerstvo financií a úrad vlády.

To však nerieši hlavné problémy, ktoré sme tu počas posledných rokov videli – zmena trvalého bydliska a komunikácia s byrokraciou sa nedajú poriadne robiť cez počítač, lebo ministerstvo vnútra nezvládlo zadefinovať, ako majú v internetovej ére vyzerať úlohy a služby štátu. eHealth sa naťahuje pre problémy na ministerstve zdravotníctva. Ján Počiatek si sám objednával svoje dopravné apky. A TechMatch spadal pod ministerstvo hospodárstva. Inými slovami – nikto zvonka nedokáže jednotlivým rezortom povedať, ako najlepšie využívať počítače a internet na zlepšenie služieb štátu v tej oblasti, ktorú majú na starosti. Na to musia prísť sami.

Ale keby to aj išlo, a keby sme mysleli úprimne aspoň snahu vytvoriť jednotnú kostru, na ktorú sa bude všetko ostatné nabaľovať, nestačia na to kompetencie, ktoré dodnes mali financie a úrad vlády. Samozrejme, Pellegrini môže svojou politickou váhou prelomiť obmedzenia paragrafov, hoci ako „digitálnemu lídrovi“, ktorým bol aj doteraz, sa mu to veľmi nepodarilo. Len aby sa to neskončilo, ako to býva s tými rigorózkami – niečo sa napíše, niekto dostane titul pred meno, a to je tak aj celé.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie