Denník N

Keď sú cieľom aj detskí pacienti. Nemocnice bombardujú, lekári idú do podzemia

Zbombardované sýrske Aleppo, kde zničili aj nemocnicu pre deti. Foto - AP
Zbombardované sýrske Aleppo, kde zničili aj nemocnicu pre deti. Foto – AP

Keď zabijú lekára, zabijú aj ľudí, ktorých mohol zachrániť, hovoria lekári z nebezpečných oblastí.

Sýria, Afganistan, Jemen. Všade tam sa bojuje a za posledného polroka tam bomby zasiahli aj nemocnice. Často išlo o široko-ďaleko jediné funkčné zdravotnícke zariadenia. Hoci medzinárodné konvencie zakazujú útoky na nemocnice, nerešpektujú sa a problematické je aj stíhanie tých, čo sú za ne zodpovední.

Z bombardovania nemocníc a zabíjania personálu aj pacientov sa stala účinná zbraň, aj nástroj na ovládanie populácie.

„Odkaz je jasný. Takto vyzerá život, keď sa vzbúrite proti štátu,“ hovorí politologička Fotini Christia z Massachusetts Institute of Technology.

Naposledy zbombardovali nemocnicu včera v sýrskom Aleppe, bola hlavným spádovým strediskom pre detských pacientov. Pri nálete zomreli dvaja lekári a ďalších dvanásť ľudí.

Video: Posledná služba doktora Maaza
zdroj: Channel 4 News

Operujú v bunkroch

Zdravotnícky personál je spolu s humanitárnymi pracovníkmi, či novinármi vyhľadávaným terčom bojujúci strán v mnohých konfliktoch. Podľa niektorých expertov ide o posun, pretože v minulosti sa viac rešpektovala nestrannosť lekárskeho stavu a zdravotníci sa brali ako profesionáli.

„To už dávnejšie neplatí. Podmienky sú také vážne, že na niektorých miestach nemôžu zdravotníci vôbec pracovať,“ vysvetľuje lekár Michael Van Rooyen, ktorý je riaditeľom Harvardskej humanitárnej iniciatívy a o práci zdravotníkov vo vojnových zonach napísal aj knihu.

Tvrdí, že v Sýrii, ale aj na iných miestach sa lekári presúvajú do podzemných improvizovaných nemocníc, čo má samozrejme negatívny efekt na kvalitu poskytovaných služieb.

Strata nemocnice a lekárov podľa neho znamená tragédiu pre celú komunitu. Ľudia nemajú prístup ani k základným veciam, deti sa neočkujú, umierajú na inak ľahko zvládnuteľné choroby ako hnačky, ženy rodia v otrasných podmienkach, stav chronických pacientov sa rapídne zhrošuje, lebo nemajú ani lieky, ani adekvátnu starostlivosť.

„Keď zabijete lekára, nepripravíte o život len jeho. Zničíte životy ľudí, ktorých mohol zachrániť,“ podporil Van Rooyenov názor  programový riaditeľ Lekárov bez hraníc Widney Brown.

Nemocnicu Lekárov bez hraníc v afganskom Kunduze zničil americký nálet, zahynulo 20 civilistov. Foto - TASR/AP
Nemocnicu Lekárov bez hraníc v afganskom Kunduze zničil americký nálet, zahynulo 20 civilistov. Foto – TASR/AP

Nemocnice aj ako vojenské objekty

Okrem Sýrie, Afganistanu či Jemenu v minulom roku útočili aj na nemocnice na Ukrajine, v Kolumbii, Iraku, Južnom Sudáne či Stredoafrickej republike. Často ide o cielené útoky, dokonca premyslenú kampaň ako v prípade Sýrie, niekedy o omyly spôsobené ľudským zlyhaním. Objavujú sa aj prípady, keď majú nemocnice dvojitú funkciu a slúžia aj ako vojenské objekty či ako útočisko teroristov. Aj v tomto prípade, by ale mali dostať varovanie a čas na evakuáciu.

Útoky na nemocnice sa takmer nikdy riadne nevyšetria, čo znamená, že za ne ani nikoho nepotrestajú. Vedomie beztrestnosti uvoľňuje aj posledné zábrany tých, čo dávajú pokyny na útoky na zdravotnícke zariadenia.

Vojna v Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie