Denník N

Chcel by som ukázať, že Pellegrini 2.0 posunie informatizáciu na vyššiu úroveň

Foto N – Tomáš Benedikovič

Podpredseda vlády Pellegrini hovorí prvé detaily o tom, ako chce riadiť IT projekty a čerpanie eurofondov.

Vicepremiér pre investície Peter Pellegrini (Smer) bude šéfovať novému úradu. Pod jeho kontrolou má byť informatizácia verejnej správy aj eurofondy. Vysvetľuje, aké bude mať právomoci, ktoré kompetencie pod neho prídu, koho si k sebe zoberie a čo chce zmeniť.

Ste digitálnym lídrom. Spôsob, akým doteraz na Slovensku prebiehala informatizácia verejnej správy, odborná verejnosť kritizuje.

Môžete mať funkciu, akú chcete. Digitálny líder je funkcia, ktorú vymyslela Európska komisia. Niekde je ním bývalý režisér, v niektorej krajine novinár z IT magazínu. Nie sú to všade ľudia, ktorí majú reálnu moc, skôr by to mali byť takí propagátori moderných technológií. Mali by akoby povzbudzovať firmy, spoločnosť, štát, aby používali čo najviac digitálnej technológie. V máloktorých z 28 krajín Európskej únie má pozícia digitálneho lídra aj výkonnú moc. V mnohých krajinách nemajú ani kanceláriu, len sa tak potulujú, je to len tak naoko. Bez pečiatky a podpisu môžete akurát niekoho nabádať, ako by sa mal správať. Ale pokiaľ chcete niečo reálne presadiť, musíte mať možnosť rozhodovať aj nad prostriedkami, aj nad samotným výsledkom a implementáciou projektov. Myslím si, že teraz dochádza k dobrému skĺbeniu toho celého a mohlo by to byť vzorom aj pre mnohé krajiny. Boli by sme radi, keby to na Slovensku malo aj reálnu váhu. Uvedomujem si, že si beriem na seba veľmi veľkú ťarchu, lebo je to kritizovaná oblasť. Vo vašom denníku ste použili výraz Pellegrini 2.0, tak by som chcel ukázať, že Pellegrini 2.0 by to chcel posunúť na ďalšiu, kvalitatívne vyššiu úroveň.

Je vašou ambíciou, aby sa už nerobili IT megazákazky, teda aby sa neobstarávali naraz softvér, hardvér, licencie, aj následný servis?

Samozrejme. Máme predsa materiál, pri ktorého príprave som bol ešte ja. A to je centralizácia dátových centier. Ministerstvo financií má dnes veľmi dobre vybavené a moderné dátové centrum. Spolu s ministerstvom vnútra si vedia robiť zálohy, spĺňajúc všetky bezpečnostné opatrenia. Som veľmi rád, že máme právomoc nielen kontrolovať projekty z OPIS-u, ale budeme mať právomoc posudzovať výdavky na všetky IT projekty, teda aj zo štátneho rozpočtu. Viem si živo predstaviť, že budeme postupovať presne takto: ak chce nejaký úrad zavádzať novú službu, tak mu povieme – v poriadku, softvérovú časť si môžeš kúpiť alebo obstarať, ale nebudeš nakupovať žiaden hardvér a žiadnu serverovňu, pretože ho budeš prevádzkovať na datacentre ministerstva financií. Tam už tá infraštruktúra existuje.

Budú sa k jednotlivým IT projektom zverejňovať štúdie uskutočniteľnosti?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Verejné IT zákazky

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie