Denník N

Viete pustiť mixér? Tak zvládnete aj vŕtačku, lákali ženy do práce za druhej svetovej vojny

Foto – Wikipédia
Foto – Wikipédia

Vojna dala mnohým ženám prácu, ale neznamenalo to aj ich zrovnoprávnenie. Dostávali slabo zaplatené a zostávali terčom posmechu.

Bol to nový typ ženy. Mala oblečené montérky alebo overal, na hlave nosila šatku, pracovnú helmu či zváračské okuliare, ale ani to jej nebránilo mať dokonalý účes. Niekedy ukazovala svaly, inokedy remeselnú zručnosť. Na plagátoch americkej, ale aj britskej, kanadskej či austrálskej vojnovej propagandy z čias druhej svetovej sa volala Rosie, Wendy či Ronnie a preslávila heslo „We can do it“.

Inak sa nedalo

Inokedy jej obrázok sprevádzala sugestívna veta: „Dokážete obsluhovať elektrický mixér? Tak sa môžete naučiť, ako pracovať s vŕtačkou!“ Svet bol uprostred totálnej vojny a všetky strany konfliktu potrebovali nahradiť robotníkov, ktorí narukovali na front, a tiež znásobiť výrobu munície, lietadiel či vojenských lodí a ponoriek. Zároveň museli zabezpečovať aspoň základné tovary a služby pre civilistov. Do tovární, dokov či na hasičské stanice nastúpili ženy.

Ešte nikdy predtým sa na pracovnom trhu neotvorilo toľko nových pracovných miest pre ženy ako počas druhej svetovej vojny, hoci fenomén potreby ženskej pracovnej sily sa objavil už počas prvej. A platilo to pre všetky krajiny zapojené do bojov. Za pásy sa postavili americké matky, ktoré dovtedy zostávali len v kuchyni a svoju zručnosť dokazovali akurát tak pri pletení alebo strihaní kríkov ruží, či nemecké dievčatá, čo museli opustiť školy a pracovať pre ríšu ako 16-ročné.

Ruské vidiečanky sadli do kombajnov, traktorov, naučili sa opravovať pokazené poľnohospodárske stroje a starali sa o to, aby bolo jedla aspoň na prežitie. Japonky, od ktorých

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie