Denník N

Kedy sa skončí to ponižujúce prosenie, aby vám prijali dieťa do škôlky?

(Tento text z roku 2016 je, bohužiaľ, aktuálny aj po dvoch rokoch.) Niektoré matky stáli v pondelok od tretej ráno v rade pred škôlkou, iné na webe ohovárajú riaditeľky, že ak nedajú úplatky, deti do škôlok nedostanú. Prognózy naznačujú, že aspoň 5 rokov to výrazne lepšie nebude.

„A vy čo dnes robíte od 5:44 ráno?“ pýtala sa v pondelok ráno s úsmevom na svojom Facebooku herečka Kristína Farkašová. Mama dvojičiek, ktoré budú mať v júni tri roky, stála v rade pred škôlkou v bratislavskom Ružinove. Prví rodičia prišli ešte pred štvrtou ráno.

Mnohí rodičia stáli od svitania pred škôlkami, hoci termín odovzdania prihlášky by nemal mať vplyv na to, či vaše dieťa zoberú. V Bratislave prijímajú prihlášky tieto dva týždne, v menších mestách len v pondelok a utorok.

Farkašová vie, že jej ranné vyčkávanie pred škôlkou jej deťom zrejme nepomôže, ale nechcela riskovať. Išli aj jej kamarátky, z čakania v rade si spravili „výlet“ bez detí.

Čo jej povedala riaditeľka, keď odovzdala prihlášku? „Že sa nám ozvú. Ale som na to zvyknutá z kastingov.“ Kým herečka to berie s humorom, hoci ani ona by súkromnú škôlku „neutiahla“, viaceré matky sú na konci s nervami. Niektoré si totiž ponižujúcou procedúrou prechádzajú už druhý raz, dieťa im nezobrali do obecnej škôlky ani minulý rok.

Kritériá

Štatistiky hovoria, že do verejných škôlok sa posledný rok nedostalo približne trinásťtisíc detí na celom Slovensku. Z toho viac ako päťtisíc v Bratislavskom kraji. Na porovnanie – v roku 2008 bolo neumiestnených tritisíc detí na celom Slovensku.

Počet detí, pre ktoré mestá a obce v škôlkach nemajú miesto, tak narástol za sedem rokov o desaťtisíc. Neznamená to, že by samosprávy na problém kašľali. Za ten čas vytvorili v škôlkach približne 20-tisíc nových miest, no prírastky detí boli ešte rýchlejšie.

Problém majú najmä väčšie mestá, do ktorých sa v posledných rokoch sťahuje mnoho mladých rodín. Ministerská vyhláška hovorí, že škôlka musí prijať prioritne deti v predškolskom veku, teda 5-ročné. Ďalšie kritériá sú už na samotných riaditeľoch a riaditeľkách škôlok. Na väčšine miest znejú takto – prioritne sa prijímajú ešte súrodenci detí, ktoré už navštevujú škôlku, deti, ktoré dosiahli do konca augusta tri roky, a deti, ktorých aspoň jeden rodič má trvalý pobyt v obvode, kde sídli škôlka.

Detí, ktoré spĺňajú všetky takéto kritériá, je však napríklad v Stupave veľa. Pri ich ďalšom výbere už neexistuje žiadny zrozumiteľný mechanizmus, je len na škôlke, koho deti si vyberie.

„Mám pocit, že kto prinesie viac potvrdení o darovaní 2 percent z daní, ten vyhráva a toho dieťa zoberú…,“ hovorí matka v diskusii o situácii v Stupave na webe Modrý koník. Podobných anonymných diskusií je veľa. Berú po známosti, podľa toho, či niekoho poznáš na úrade, či sľúbiš sponzorský dar, či si celebrita, alebo si jednoducho vypýtajú úplatok v podobe daru pre škôlku, komentujú rodičia, väčšinou matky na webových fórach.

Primátor Stupavy Roman Maroš už dopredu avizuje, že tento rok neprijmú asi sto detí, ktoré by prijať mali, hoci kapacitu škôlky rozšírili. Vie aj o podozrievaní riaditeliek z korupcie.

„Materské školy sú síce v pôsobnosti mesta Stupava, každá z nich je však samostatným právnym subjektom. Prijímanie detí je vo výlučnej kompetencii riaditeliek materských škôl, mesto nemá zákonnú možnosť zasahovať do tohto procesu, kontrolným orgánom je Štátna školská inšpekcia,“ hovorí. Tá napríklad v roku 2015 zaznamenala len 28 podnetov z celého Slovenska a iba tri označila za oprávnené.

Rodičia žiadajú aj zverejnenie zoznamu prijatých detí s dátumom ich narodenia, aby si mohli porovnať, prečo ich dieťa neprijali. Riaditeľky to neprijímajú a odvolávajú sa na ochranu osobných údajov.

Rovnakú zamietavú odpoveď dostal aj Denník N na základe infozákona, keď žiadal údaje z materskej školy, ktorú rodičia podozrievali z korupcie. Prijatie detí tak verejnosť nemá ako spätne odkontrolovať.

„K minuloročnej výzve primátora mesta na vyvodenie dôsledkov pri preukázaní podozrení z nekalých praktík pri prijímaní detí sa v tomto roku pridali aj samotné riaditeľky materských škôl. V prípade podozrenia vyzývajú sťažovateľov na podanie trestného oznámenia,“ povedal primátor Stupavy. Problém podľa neho vyrieši až nová škôlka, na ňu zatiaľ nemá peniaze.

„Pokiaľ má niekto pochybnosť o tomto procese, má možnosť toto začať riešiť oficiálnou cestou. Niekoľkokrát som vyzýval rodičov, aby tak v prípade podozrenia pochybenia materskej školy urobili,“ hovorí primátor.

Je to na riaditeľkách

V apríli bývajú  riaditeľky materských škôl najnenávidenejšie osoby v krajine. Rôzni „vybavovači“ s odkazom na to, koho všetkého poznajú, sa objavujú celý rok a ony sa musia rozhodovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie