Denník N

Zeman prirovnal nórsku sociálnu službu k nacistickému programu

Českým rodičom v Nórsku odobrali dvoch chlapcov a zverili ich nórskym pestúnom. Podľa prezidenta Miloša Zemana sú deti odnárodňované.

Český prezident Miloš Zeman v nedeľu prirovnal nórsky sociálny úrad, ktorý má na starosti pestúnsku starostlivosť, k nacistickému výchovnému programu Lebensborn.

Vyjadril sa v súvislosti so sporom o dvoch chlapcov, ktorých odobrali českým rodičom v Nórsku.

Podľa hlavy štátu sú deti u nórskych pestúnov „odnárodňované“, informovali Novinky.cz.

„Dvaja chlapci Michalákovci sú v pestúnskom zariadení, podobajúcom sa Lebensbornu, ktorý vychovával mladých Nórov. Matka ich môže vidieť dvakrát ročne po 15 minút, nesmie s nimi hovoriť česky, deti sú odnárodňované. Je to provokácia, hyperbola, preháňanie, ale má to isté spoločné rysy,“ povedal Zeman v interview pre Blesk.

Pripomenul, že sa v záujme oboch bratov stretol pred týždňom s veľvyslankyňou Nórska v Česku, ktorú zoznámil so svojím „veľmi, veľmi kritickým“ stanoviskom k prípadu.

Nacistický program Lebensborn (Prameň života) mal za cieľ zaľudniť Tretiu ríšu rasovo čistými Árijcami. Deti sa rodili anonymne v osobitných domovoch a následne išli na adopciu do nemeckých rodín, predovšetkým rodín príslušníkov SS.

Heinrich Himmler plánoval využiť tieto deti na zaľudnenie území vyprázdneného odsunom pôvodného obyvateľstva.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie