Ak vláda dodrží vlastné plány, dlhovú brzdu meniť nepotrebuje, odkazuje jej ekonóm Ódor

Koalícia hľadá argumenty, aby presvedčila opozíciu, že by štát mohol na cesty míňať, aj keby dlh prudko rástol.

Foto – TASR

Nová vláda má veľké plány so stavaním nových ciest na Slovensku. Ak by sa naplnili všetky, motoristi, ktorí chcú ísť z Bratislavy cez Prešov do Bardejova, by sa tam dostali viac-menej po súvislej diaľnici (okrem prechodu cez Donovaly, či chýbajúce úseky medzi Žilinou a Ružomberkom). Lenže nové diaľničné kilometre chce vláda stavať aj medzi Zvolenom a Košicami (R2), na Orave (R3), Kysuciach (D3), čoskoro sa má začať budovať aj bratislavský diaľničný obchvat a ďalšie kilometre smerom na Dunajskú Stredu.

„Potrebujeme urýchlene budovať slovenskú cestnú infraštruktúru, ktorá je základným predpokladom na úspešný hospodársky rozvoj a zmierňovanie regionálnych rozdielov,“ opakuje minister dopravy Roman Brecely (Sieť).

Aby vláda mohla stavať veľa ciest, musela by si na to požičať viac, ako doteraz plánovala. Aby za to nebola trestaná ústavným zákonom o dlhovej brzde, chce presadiť investičnú výnimku a zmeniť dlhovú brzdu, ktorá jej nedovoľuje správať sa nadmieru rozšafne. Vláda to už nenápadne priznala aj v programovom vyhlásení.

Stačí sa držať plánu

Nová vláda teda chce, aby dlhová brzda nebrala pri hodnotení výšky dlhu do úvahy investície.

Na ústavnom zákone o dlhu sa ešte v roku 2011 dohodla Radičovej vláda spolu so Smerom. Podľa neho by verejný dlh Slovenska nemal prevýšiť 60 percent HDP. Ak by prevýšil, parlament by hlasoval o dôvere vlády. Ale postihy pre vládu sú už aj pri nižšom dlhu.

Šéf rozpočtovej rady Ivan Šramko hovorí, že o zmene dlhovej brzdy sa dá uvažovať v prípade hotovostnej rezervy. Tá sa využíva najmä na splácanie dlhu. „Určite príde fáza, keď sa úroky začnú dvíhať. Treba brať do úvahy, že v budúcnosti prestane byť dlh lacný a ľahko financovateľný,“ hovorí Šramko. Rozpočtová rada je od vlády nezávislá inštitúcia, ktorá hodnotí hospodárenie vlády.

„Ak vláda pôjde podľa plánu v Programe stability, dlhová brzda ju nelimituje, nie je dôvod hľadať zmenu,“ doplnil člen rozpočtovej Ľudovít Ódor.

Vládny dokument, ktorý kabinet poslal Európskej komisii ako svoj plán, ráta napríklad s tým, že v tomto roku klesne deficit pod dve percentá, v roku 2017 na 1,29 %, o rok potom na 0,44 % a v roku 2019 by mala verejná správa hospodáriť s malým prebytkom. No a to by znamenalo, že dlh by v roku 2019 smeroval pod najnižšie sankčné pásmo daného roku (vo výške 48 % HDP).

O reálnosti tohto plánu sa dá ale pochybovať, napríklad aj pre to, čo sa dialo vlani.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dlhová brzda

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |