Denník N

Dielo dňa: tajomný objekt túžby

Adam Šakový: bez názvu, 140x170 cm, akryl na plátne.
Adam Šakový: bez názvu, 140×170 cm, akryl na plátne.

Adam Šakový maľuje aj fotografuje. A iba málokedy hneď na prvý pohľad viete, či sa pozeráte na maľbu alebo fotku.  

[Vojna zásadne mení životy i významy slov. Spoznajte ich v novej knihe Slovník vojny.]

Vyzerá ako vyblednutá fotografia. Stará fotografia, ktorá má za sebou priveľa rokov, aby si zachovala pôvodnú ostrosť. Alebo sa stala chyba niekde inde? Urobil ju fotograf pri vyvolávaní? A kto je tá žena? Pamätá si niekto kontúry jej tváre presne? Niekto, kto by ich vedel opísať jedným pohybom ruky. Niekto, kto nepotrebuje fotografiu, aby vedel, čo je v jej očiach. A vôbec, je to žena?

Adam Šakový na aktuálnej výstave v bratislavskej galérii Gagarinka vystupuje pre svoju tvorbu s pomerne typickým obrazom – konfrontuje v ňom vlastnosti maľby a fotografie. Hrá sa s nimi, rovnako ako aj s témou, ktorú stvárňuje. Necháva diváka tápať medzi tým, či sa pozerá na maľbu nejakej fotografie alebo na fotografiu maľby, a medzitým sa pýta, či je to vlastne podstatné. Či je dôležitejšie Ako než Čo. Či je dôležité, ako sa s nami rozpráva, alebo skôr to, o čom vlastne. Podsúva nám popritom výsledky vlastného záujmu a bádania na poli hraníc týchto dvoch médií, ukazuje ich prednosti aj nedostatky.

Tajuplný obraz je predsa len maľbou – a hoci nemá názov, celkom dobre by mu sedel názov výstavy, na ktorej ho môžete vidieť. Volá sa Zamatový objekt túžby a predstavuje tému „erotiky, lásky, tušenia a túženia“ v dielach súčasných autorov mladšej a strednej generácie. Kurátorkou je Juliana Mrvová a výstavu môžete vidieť do 1. marca v Gagarinke.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dielo dňa

Kultúra

Teraz najčítanejšie