Pustili sme šmejdov do domu, pozrite si ich praktiky zblízka. Odborníci sa chytali za hlavy

Predajkyňa tárala, firma na webe po našom záujme ihneď zahládzala stopy.

Titulná stránka firmy lákala na heslo Zdravie bez kompromisov. Foto – premium-medical.sk

Zazvoní telefón a v ňom sa ozve neznámy chlap, kedy budete doma, lebo má pre vás výhru – darček v hodnote 300 eur. Získali ste ju vraj za to, že ste na ulici pred zdravotným strediskom odpovedali na otázky anketárky.

Nepôsobila podozrivo, zaujímali ju vaše názory na zdravotníctvo a prípadné zdravotné problémy. Kto by sa na ten marazmus neposťažoval?

Na záver si vypýtala meno, priezvisko, adresu bydliska a telefón. Časť respondentov vtedy spozornie, najmä starší a chorí ľudia však môžu ľahko podľahnúť a prezradiť osobné informácie aj cudzej osobe.

Firma s mottom „zdravie bez kompromisov“ mieri práve na dôchodcov. Potom ich pod legendou o výhre navštívi predajca a začne ich lámať na kúpu drahého prístroja.

Hodnotný darček je v skutočnosti zľava na kúpu zázračného čuda za 1098 eur. To im však, rovnako ako skutočný zámer, anketárka aj telefonujúci zamlčia.

Anketárka oslovila aj moju príbuznú. Dostal som tak možnosť pozrieť sa zblízka na metódy práce takzvanej poradkyne zdravia.

V dohovorený čas zazvonil zvonček. Pred dverami stojí staršia pani s veľkým kufrom. Že nepôjde o odovzdanie daru, ale o podomový predaj, je jasné od prvej sekundy. Novinársku identitu som nepriznal, pretože usvedčiť firmu z nekalých praktík sa inak nedá.

Predajkyni rozhodne nemožno vytknúť neslušnosť či aroganciu. Naopak, je zdvorilá. Tam sa však pozitíva končia. Najskôr sa zaujíma o zdravotné problémy dôchodkyne, vzápätí ako pomoc ponúka pulznú magnetoterapiu značky Premium Medical.

Lekári už vraj po rokoch používania vedeli povedať, čo tento prístroj dokáže urobiť s telom, „tak nás odporučili a dostali sme výhradné dovozné právo na menšie prístroje na domáce použitie, aby sa ľudia na Slovensku mohli zbaviť bolestí, polepšili si stav a prestali podporovať farmaceutický priemysel.“

Zdôraznila, že „to je Veľká Británia, Oxford. Tam sa vyrába časť prístrojov, jedna časť sa dokonca vyrába vo Švajčiarsku.“ S Oxfordskou univerzitou produkt, samozrejme, nemá nič spoločné, spomínal ju však aj web firmy. Menej zbehlým sa tak podsúva renomovaný pojem, ktorý ich môže zmiasť.

Na otázky, akí lekári ich firmu odporúčali, ktorá časť prístrojov sa vyrába v Británii, ktorá vo Švajčiarsku, a kde presne, aby sme si to vedeli overiť, sme sa odpovede od šéfa firmy LionEight z Lučenca Mateja Teleka nedočkali.

Porušujú zákon?

„Nerobíme nič nezákonné. Pokiaľ neprekračujeme hranice zákona, máme právo zvoliť obchodnú stratégiu aj formu, akou oslovujeme klientov,“ reaguje Telek na výhradu, či je v poriadku spôsob, akým sa infiltrujú do domácností.

Právnik a súdny lekár Peter Kováč oponuje. „Dar je niečo, čo dáva jeden druhému bez toho, aby za to niečo chcel, prípadne to niečím podmieňoval. Tu možno hovoriť o zľave, nie o dare, a aj to len v prípade, že cena produktu nie je vopred umelo zvýšená. Je teda otázne, či ide o férovú reklamnú praktiku.“

Právnik pripomína, že ak anketári od ľudí žiadajú mená, priezviská, adresy, telefónne čísla a informácie o chorobách, aby ich neskôr firma oslovila s cieľom predávať produkty, ide o spracovanie osobných údajov.

„Otázne teda je, či oslovení poskytli súhlas, aby ich údaje mohli byť použité na reklamnú kampaň. Ak nie, na firmu by si mal posvietiť aj Úrad na ochranu osobných údajov.“

Firma súhlas ľudí nemá. Anketári totiž skutočný zámer dôchodcom taja. Telek si napriek tomu nemyslí, že sa na nich vzťahuje zákon o ochrane osobných údajov. „Získané údaje ďalej systematicky nespracúvame. Naša spoločnosť si ich neukladá, nearchivuje, nevytvára si z nich databázu potenciálnych klientov ani údaje nikomu neposkytuje.“

Argumentuje aj tým, že zákon sa nevzťahuje na osobné údaje získané náhodne bez predchádzajúceho určenia účelu spracúvania.

Telek však nehovorí pravdu. Účel je vopred jasný, čo dokazuje nielen prípad, ktorý sa odohrával priamo predo mnou. Usvedčuje ho aj jeho vlastný inzerát na webstránke, ktorým lákal nových spolupracovníkov.

V ňom za pracovnú náplň anketárov označil „oslovovanie potenciálnych klientov“ v zdravotných strediskách, nemocniciach, obchodných centrách a vyplnenie dotazníka týkajúceho sa zdravia.

Že Telek môže porušovať zákon, pre denník N naznačil aj Úrad na ochranu osobných údajov. „Firma je na požiadanie úradu povinná preukázať, že disponuje súhlasom dôchodcu. Anketár by tiež mal dôchodcovi oznámiť, z akej firmy je, na aký účel osobné údaje získava, a tiež to, ako si dôchodca môže uplatniť svoje právo dotknutej osoby u firmy.“

Lekára Antona Formana ponúkala stránka firmy ako odborníka. Po tom, čo sme vyslovili podozrenie, že taký lekár neexistuje, údaje zo stránky v priebehu minút zmizli. Foto - premium-medical.sk
Lekára Antona Formana ponúkala stránka firmy ako odborníka. Po tom, čo sme vyslovili podozrenie, že taký lekár neexistuje, údaje zo stránky v priebehu minút zmizli. Foto – premium-medical.sk

Vymyslený lekár a mazanie dôkazov

„Ako lučenecká firma sme na trhu 14 rokov,“ tvrdí pani. Pohľad do obchodného registra na spoločnosť LionEight, respektíve jej predchodcu, ukáže, že vznikla koncom roka 2015.

Hoci obchoduje so zdravím, medicínske vzdelanie nemá ani šéf Telek, ani predajkyňa, s ktorou sme sa stretli, ani ďalšia predajkyňa na stránke. Ako odborný garant programu Zdravé Slovensko a konzultant pre produkty Premium Medical sa tam spomína meno MUDr. Anton Forman.

V zdravotníctve podľa webu pôsobí od roku 1989. V zozname lekárov Slovenskej lekárskej komory však takéto meno nie je a nikde nenájdete ani jeho program Zdravé Slovensko. Vymyslela si firma lekára, aby si dodala punc odbornosti? Mala by až takú drzosť?

Na overenie skúsim banálny test. Telekovi som počas telefonátu zámerne spomenul, že je čudné, ak o ich garantovi nik nepočul. Pár minút nato lekárovo meno aj vizitka z webu zmizli.

Žiadosť, aby nám dal na Antona Formana kontakt a dokázal, že nejde o vymyslenú osobu,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Prvá kniha od Karola Sudora Ešte raz a naposledyViac info

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |