Denník N

Po diaľnici z Bratislavy do Košíc v roku 2020? Zabudnite, priznal Brecely

Nie 2010, ani 2020. Nový minister dopravy priznal, že D1 sa odsúva. Mohla by tak byť hotová v roku 2022, ale aj neskôr.

Šoféri, ktorí brali vážne programové vyhlásenie nového vládneho štvorlístka, môžu zostať sklamaní. Sľub o hotovej D1 medzi Bratislavou a Košicami do roku 2020 už neplatí.

Nový minister dopravy Roman Brecely (Sieť) priznal, že táto vláda nebude motoristom odovzdávať posledný kus D1. Jeden bude chýbať aj v roku 2020.

„My dáme do užívania celú diaľnicu v dĺžke 450 kilometrov okrem 13-kilometrového úseku, ktorý nemáme šancu stihnúť,“ konštatoval Brecely v relácii rádia Expres Braňo Závodský Naživo.

Hovoril o kilometroch úseku pri Ružomberku, Turany – Hubová. Tento úsek je problematický, pretože diaľnica tu pretína chránenú prírodu Veľkej a Malej Fatry.

Kreslí sa a hodnotí

Dlhé roky v Národnej diaľničnej spoločnosti rátali s tým, že diaľnica sa bude ťahať vo veľkej miere po povrchu chránenej prírody. To sa nepozdávalo ochranárom, a tak sa roky debatuje a prekresľuje diaľnica.

Tentoraz však Brecely hovorí o veľkej zmene. Avizuje, že štát možno pôjde cestou razenia dlhého tunela s názvom Korbeľka, ktorý presadzovali ochranári.

„Môj osobný názor je, že sa asi vrátime k alternatíve tunela Korbeľka. Ale je to len môj dojem v tejto chvíli a je to veľmi predbežné,“ dodal šéf rezortu dopravy.

Rok 2020 nebol reálny

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Drahé a meškajúce diaľnice

Teraz najčítanejšie