Denník N

Spresnili sme Kažimírov zoznam najväčších platcov dane

Tretí najväčší platca dane na Slovensku sú Enel - Slovenské elektrárne. Foto TASR
Tretí najväčší platca dane na Slovensku sú Enel – Slovenské elektrárne. Foto TASR

Pozrite si doplnený zoznam 20 firiem, ktoré podľa všetkého zaplatili štátu najvyššiu daň za rok 2013. Zoznam ministerstva financií sme doplnili o Slovenské elektrárne a Volkswagen.

Kto platí štátu najvyššie dane? Ani týždeň po tom, čo ministerstvo financií zverejnilo zoznam firiem podľa výšky dane, ktorú zaplatili štátu za rok 2013, nie je k dispozícii presný konečný zoznam.

Pôvodne ministerstvo vychádzalo z údajov, ktoré firmy posielajú do Registra účtovných závierok. V zozname však už na prvý pohľad chýbali viaceré veľké spoločnosti.

Ani v opravenom zozname ministerstva nie sú všetky firmy. Chýba v ňom napríklad Volkswagen, Slovenské elektrárne, Tesco či Kaufland.

Informácie o ich splatnej dani ministerstvo financií má, no keďže ich nenašlo automaticky v Registri účtovných závierok, nie sú zverejnené. A informácie, koré má ministerstvo z Finančnej správy, sú chránené daňovým tajomstvom.

Denník N sa pokúsil vyplniť medzery aspoň v prvej dvadsiatke firiem podľa výšky splatnej dane za rok 2013. Firmy, ktoré tam podľa ich ziskovosti chýbali, sme oslovili, a do rebríčka sme doplnili údaje, ktoré nám poskytli.

Poradie spoločností v zverejnenom zozname nehovorí o tom, ktorá je lepšia a naopak. Len hovorí, ktorá firma akú výšku dane odviedla štátu v roku 2013.

Poradie Obchodné meno alebo názov Výška splatnej dane v mil. eur
1 eustream, a. s. 97.70
2 Kia Motors Slovakia s. r. o. 83.45
3 Slovenské elektrárne 75.77
4 Slovak Telekom, a. s. 45.97
5 Orange Slovensko, a. s. 42.40
6 SPP – distribúcia, a. s. 38.61
7 Slovenská sporiteľňa, a. s . 35.08
8 Tatra banka, a. s. 31.69
9 Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s. 30.55
10 Nafta a. s. 29,94
11 Continental Matador Rubber, s. r. o. 29.65
12 Continental Matador Truck Tire 28.26
13 Všeobecná úverová banka, a. s. 27.01
14 Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s. 21.34
15 Západoslovenská distribučná, a. s. 19.76
16 Československá obchodná banka, a. s. 18.32
17 SAMSUNG Electronics Slovakia s. r. o. 18.24
18 Stredoslovenská energetika – Distribúcia, a. s. 18.23
19 Volkswagen 17,70
20 ESET, spol. s r. o. 17.66

 

Prečo doteraz neexistuje presná tabuľka

1. Zákon hovorí o tom, že zverejnené údaje o splatnej dani majú vychádzať z údajov v Registri účtovných závierok, ktoré sú dostupné aj verejnosti. Zákon nehovorí o tom, že úradníci ministerstva môžu vychádzať z údajov Finančnej správy, ktorá má detailné informácie z daňových priznaní firiem.

Účtovnú uzávierku tvorí súvaha, výkaz ziskov, strát a poznámky.

2. Po medializácii tabuľky a chýbajúcich dát v nej ministerstvo pridalo na svoj web aj vysvetlenie, prečo v zozname nie sú niektoré firmy.

Neúplný zoznam vysvetľuje jednak tým, že firmy, ktoré zostavujú účtovnú uzávierku podľa medzinárodných štandardov, nemajú predpísanú formu, ako má vyzerať.

,,Niektoré z nich nemajú uvedený údaj o splatnej dani, alebo uvádzajú kumulovaný údaj, z ktorého nie je možné určiť, koľko zaplatili štátu na dani.“ Hovorí tiež, že niektoré firmy majú iný účtovný rok ako kalendárny a do zoznamu ich zahrnie postupne.

3. Audítori však hovoria, že aj firmy, ktoré robia účtovnú uzávierku podľa medzinárodných štandardov, v nej uvádzajú splatnú daň, len to treba prácnejšie hľadať. Keď to úradníci hľadajú automatizovaným spôsobom, nemusia údaj o splatnej dani nájsť.

,,Nestretol som sa s tým, že by v niektorej účtovnej uzávierke nebola uvedená výška splatnej dane. Často sa stáva, že nie je uvedená vo výkaze ziskov a strát, ale v poznámkach, ktoré zvyknú mať niekoľko desiatok strán,“ hovorí šéf KPMG Ľuboš Vančo.

3. Ani opravený zoznam ministerstva nemusí úplne sedieť, a nielen preto, že je neúplný. Niektoré firmy, ktoré štátu platia špeciálny odvod (napríklad banky alebo štátom regulované firmy), si odvod zvyknú zahrnúť do splatnej dane.

Niektoré firmy mali aj v roku 2013 od štátu daňovú úľavu (tu je ich zoznam),  no to automaticky neznamená, že vo zverejnenej tabuľke o splatnej dani je už daň očistená o úľavu. Ministerstvo financií naznačuje, že to tak nemusí byť.

,,Ak má firma odpustenú daňovú povinnosť, neuvádza to vo výkaze ziskov a strát. No malo by to byť zrejmé z výkazu Poznámky,“ dopĺňa ešte šéf Slovenskej komory audítorov Ondrej Baláž.

4. Volkswagen uviedol, že za rok 2013 zaplatil štátu na daniach 17,7 milióna eur. Tiež to, že si splnil všetky zákonné povinnosti od dodania finančných výkazov až po zaplatenie dane. ,,K otázke komunikácie medzi finančnou správnou a ministerstvom financií sa, prosím, obráťte na nich,“ povedal hovorca bratislavskej automobilky Vladimír Machalík. Volkswagen teda figuruje v rebríčku na konci prvej dvadsiatky.

Slovenské elektrárne zaplatili štátu 75,77 milióna eur. V rebríčku sa dostali na tretie miesto. Slovak Telekom spadol na štvrté miesto.

V rebríčku, ktoré zverejnilo ministerstvo, chýbajú aj ďalšie firmy. Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroen odviedla štátu za rok 2013 daň vo výške 6,6 milióna eur. Tesco zase uhradilo daň vo výške 11,37 milióna eur.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie