Liverpool je po 15 rokoch vo finále Európskej ligy, nastúpi proti štvornásobnému majstrovi Seville

Hráči Liverpoolu oslavujú gól proti Seville v semifinále Európskej ligy. Foto - AP
Hráči Liverpoolu oslavujú gól proti Seville v semifinále Európskej ligy. Foto – AP

Liverpool bol doposiaľ vo finále Európskej ligy trikrát a trikrát zvíťazil. Sevilla je najúspešnejším tímom tejto súťaže, vyhrala štyri zo štyroch finálových zápasov.

Liverpool – Villarreal 3:0 (prvý zápas 0:1)
Góly: 7. Bruno (vlastný gól), 63. Sturridge , 81. Lallana

Vo finále Európskej ligy sa stretne trojnásobný šampión Liverpool s najúspešnejším tímom súťaže a štvornásobným majstrom Sevillou.

Tréner Jürgen Klopp postúpil s Liverpoolom po výhre 3:0 nad Villarrealom v semifinálovej odvete, prvý zápas prehral vo Vila-reale 0:1. Piate finále Európskej ligy si zahrá Sevilla po víťazstve nad Šachtarom 3:1, na Urajine remizovala 2:2.

Liverpool začal na Anfield Road nevýrazne a súperi mali hneď v úvode dve šance, ktoré nepremenili. Postupne však hrali koncentrovanejšie a začali tlačiť na hráčov Villarrealu. Kloppovi zverenci sa ujali vedenia po vlastnom góle Bruna, ktorý si zrazil loptu do brány po strieľanom centri Firmina.

Vlastný gól Bruna:

Domáci boli aktívnejší, napádali protihráčov a často sa dostávali k strelám. Na Areolaovu bránu vystrelili až 22-krát, pričom futbalisti Sevilly zaznamenali iba šesť streleckých pokusov.

Skóre zvyšoval v 63. minúte Sturridge po prihrávke Firmina. O chvíľu oslabil hostí Ruiz, ktorý po druhej žltej karte musel predčasne odísť z ihriska. Lallana napokon určil konečné skóre na 3:0, keď mu po Firminovej akcii prihral na gól Sturridge.

2005/06 Sevilla – Middlesbrough 4:0
2006/07 Sevilla – Espanyol 2:2 (3:1 pen)
2013/14 Sevilla – Benfica 0:0 (4:2 pen)
2014/15 Sevilla – Dnepr Dnepropetrovsk  3:2

Sevilla – Šachtar 3:1 (prvý zápas 2:2)
Góly: 9. Gameiro, 47. Gameiro , 59. Mariano – 44. Eduardo

Sevillu poslal do vedenia v 9. minúte Gameiro, ktorý potrestal ľahkovážnosť Malyševa a v sólovom úniku strelou medzi nohy prekonal Pjatova. Tesne pred odchodom do šatní Eduardo gólom na 1:1 vlial nádej do radov Šachtaru, tie však v 47. minúte schladil hrdina večera Gameiro a v 59. minúte spečatil víťazstvo Sevilly Mariano Ferreira.

Pre víťaza Európskej ligy je pripravená miestenka v skupinovej fáze nového ročníka Ligy majstrov. V tejto sezóne ju využila Sevilla, ktorá v rámci svojej skupiny obsadila 3. miesto a nepostúpila do osemfinále, pokračovala však v jarnom 16-finále Európskej ligy a z neho to dotiahla až do boja o trofej.