Denník N

Rómovia sa sťažujú na štát, že im neverí a je rasistický, ich prípad je na Ústavnom súde

Bývalý premiér Robert Fico a jeho minister vnútra Robert Kaliňák si podávajú ruky pred policajnou stanicou v Moldave nad Bodvou krátko po tom, ako postup polície začala vyšetrovať inšpekcia. Policajtov prišli podržať. Foto - TASR
Bývalý premiér Robert Fico a jeho minister vnútra Robert Kaliňák si podávajú ruky pred policajnou stanicou v Moldave nad Bodvou krátko po tom, ako postup polície začala vyšetrovať inšpekcia. Policajtov prišli podržať. Foto – TASR

Rómov z Moldavy nad Bodvou označili výrazmi „mentalita romica“ či „rómska etnoplastická stigmatizácia“. Sťažujú sa, že štát riadne nevyšetril policajnú raziu, po ktorej zostali viacerí zranení.

Milan Hudák, Július Hudák, Vojtech Hudák, Leonard Horváth, Ladislav Horváth, Ladislav Horváth, Ludovít Horvát, Štefan Horvát a Amália Hudáková žiadajú nové vyšetrovanie bitky Rómov v Moldave nad Bodvou. Napísali to v sťažnosti na Ústavný súd, v ktorej žiadajú zrušiť doterajšie rozhodnutia policajnej inšpekcie a prokuratúry.

Štát podľa nich porušil zákaz mučenia a podrobovania krutému, neľudskému a ponižujúcemu zaobchádzaniu. Stalo sa to podľa nich 19. júna 2013, keď v rámci pátracej akcie vtrhli do osady Budulovská v Moldave policajti a Rómov podľa ich vyjadrení brutálne zbili. Závery vyšetrovania podľa nich porušili ich základné ľudské práva.

Čo policajtom vyčítajú?

1. Nechceli vyšetrovať

Raziu spustil konflikt medzi policajtmi a dvoma Rómami v osade. Policajti tam prišli, aby stíšili hudbu po akcii „Čistota okolo nás“, čo bol niekoľkomesačný projekt, ktorý robili spolu s občianskym združením.

Dvaja Rómovia hádzali do policajného auta kamene, za čo ich zobrali na policajnú stanicu do Košíc, kde boli tri dni. Tam prišla Lýdia Šuchová z občianskeho združenia Equity, ktorá policajtom povedala, že bude zastupovať dvoch zadržaných. Zároveň im povedala, že pracuje v Bruseli a v Bratislave.

Keď o pár dní neskôr, 19. júna, prišla už veľká skupina policajtov do osady na raziu, jeden z nich mal jednému Rómovi povedať: „Teraz si zavolaj kamarátov z Bruselu a z Bratislavy.“

Hoci po policajnej razii boli viacerí obyvatelia zranení, trestné stíhanie polícia odmietala začať a začala ho až na popud prokurátora po tom, čo na to upozornila ombudsmanka a splnomocnenec vlády pre rómske komunity.

2. Na rekognícii im neverili

26. augusta 2014, teda štrnásť mesiacov po skutku, polícia zorganizovala rekogníciu policajtov, svedkovia mali povedať, ktorých spoznávajú.

Päť osôb spoznalo jedného policajta ako toho, ktorý bol najagresívnejší. „On robil všetko, on začal, celú osadu on zbil, bol na zásahu, zbil môjho brata,“ vypovedali napríklad Rómovia.

Vyšetrovateľ to bagatelizoval: „To, že policajta  opoznal Milan Hudák na rekognícii, zjavne nedokazuje pravdivosť tvrdení Milana Hudáka, ale len skutočnosť, že vie, ako policajt vyzerá,“ napísal vyšetrovateľ.

Obyvatelia Budulovskej odmietajú, aby vyšetrovanie uzatvorili s tým, že sa skutok nestal.

Rómovia označili aj policajta Petra Kyseľa. Vyšetrovateľ uveril svedectvu jeho priateľky, že na akcii nebol. Dokazovať to mali aj interné dokumenty polície.

3. Nikoho vraj nezbili, hoci lekárske správy tvrdia opak

Orgány činné v trestnom konaní ukončili vyšetrovanie s tým, že nedošlo k žiadnym fyzickým útokom na Rómov.

„Ak nedošlo k žiadnemu opisovanému násiliu, nebola by vznikla potreba lekárskeho vyšetrenia poškodených,“ hovoria Rómovia.

Viacerí majú lekárske posudky od rôznych lekárov o tom, že boli zranení.

4. Sme len jednoduchí Rómovia

Celý incident je podľa advokáta Stanislava Jakubčíka, ktorý Rómov zastupuje, citlivý. Advokát upozorňuje Ústavný súd, že na „jednej strane stoja jednoduchí obyvatelia – Rómovia a na druhej strane je to v podstate štát, ktorý má veľký záujem nedopustiť preukázanie zlyhania takéhoto druhu“.

Svedčia o tom podľa neho aj vyhlásenia predsedu vlády Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Tí v čase, keď Rómovia začali o zásahu nahlas hovoriť, navštívili policajnú stanicu v Moldave, aby policajtov podporili.

5. Ani kriminalita v osade nie je dôvod na brutalitu

Jakubčík hovorí, že Ústava občanom zaručuje, že nebudú mučení a nebude s nimi zaobchádzané neľudsky. Odvoláva sa aj na Európsky dohovor o ľudských právach.

„Násilné zásahy v rozpore s Dohovorom nie je možné ospravedlniť ani zvýšenou kriminalitou v obci, ani pátraním po hľadaných osobách.“

6. Samozbitie

Hoci znalci v posudkoch konštatovali pomliaždeniny, odreniny, krvné podliatiny, tržné rany, podvrtnutie krčnej chrbtice či zlomeninu rebra, znalec aj vyšetrovateľ konštatovali, že boli spôsobené prevažne „náhodným spôsobom“ alebo „v stave opitosti“.

„V súvislosti s týmito závermi vyšetrovateľa je zrejme možné sa domnievať, že všetci poškodení utrpeli zranenia čírou náhodou v čase, keď sa konala policajná akcia, následne si zrejme poškodení ovplyvnení mimovládnymi organizáciami a pri vidine majetkového prospechu hneď v ten deň všetko vyfabulovali, keďže v ich prípade ide o tzv. mentalitu romica s prejavmi asociality či známkami rómskej etnoplastickej stigmatizácie s nedostatkom sebadisciplíny… s tendenciou klamať“, konštatuje ironicky advokát.

7. Inšpekcia nie je nezávislá

Obyvatelia z Budulovskej sa sťažujú aj na to, že inšpekcia ministerstva vnútra nie je nezávislá.

„Policajný zbor bezprostredne a priamo neriadi apolitický profesionál, policajt, ale minister vnútra a Policajný zbor ako celok je de facto politicky riadený cez politika a dostáva sa do jeho úplnej závislosti.“

8. Idú po nás, lebo sme Rómovia

Zásah v Moldave proti Rómom nebol jediný. Rómovia v sťažnosti upozorňujú aj na „iné pátracie akcie“, ktoré sa v rovnakom období udiali iba v rómskych osadách.

„Rasovo motivované násilie je špecifickou urážkou ľudskej dôstojnosti a vzhľadom na jeho nebezpečné následky vyžaduje od orgánov obzvláštnu obozretnosť a dôraznú reakciu.“ Rómovia upozorňujú, že policajné uznesenia sú plné predsudkov a stereotypov.

Ako príklad uvádzajú spájanie povahových vlastností s príslušnosťou k rómskemu etniku. „Výrazy ako mentalita romica či rómska etnoplastická stigmatizácia je možné považovať prinajmenšom za xenofóbne.“

Ústavný súd eviduje pre zásah v Moldave dve sťažnosti. Tú od advokáta Jakubčíka pridelili sudkyni Jane Baricovej. Ďalších Rómov z Moldavy zastupuje právnička Vanda Durbáková. Jej sťažnosť má sudca Sergej Kohut. „Obidvaja sudcovia ich pripravujú na predbežné prerokovanie v senáte, ale zatiaľ nebol stanovený termín, kedy by sa o nich malo rozhodovať,“ napísala hovorkyňa súdu Anna Pančurová.

„Ministerstvo vnútra od začiatku tvrdilo, že pri zásahu v Moldave nad Bodvou postupovali policajti v zmysle zákona, potvrdilo to aj doterajšie vyšetrovanie, ktoré viedla prokuratúra v Prešove, preto nemáme žiaden ďalší dôvod sa k tomu vyjadrovať,“ povedal hovorca Ivan Netík.

Slovensko