Denník N

Svetoznáma odborníčka na primáty: Šimpanzy majú primitívnu kultúru a pozorujeme u nich základy morálky

Jane Goodallová so šimpanzom Freudom v Národnom parku Gombe v Tanzánii. Foto – Michael Neugebauer
Jane Goodallová so šimpanzom Freudom v Národnom parku Gombe v Tanzánii. Foto – Michael Neugebauer

Aj my sme len ľudoopy, hovorí pre Denník N odborníčka na primáty a ochrankyňa životného prostredia Jane Goodallová.

Jane Goodallová (nar. 1934) prežila v džungli s primátmi desiatky rokov. Šimpanzy pozorovala pri výrobe a používaní nástrojov, čím narušila našu predstavu, že nástroje používame iba my ľudia. V roku 1977 založila Inštitút Jane Goodallovej, ktorý sa venuje ochrane životného prostredia.

Na Slovensko príde známa odborníčka na primáty a aktivistka po prvý raz, bude vzácnou hostkou podujatia Ekotopfilm – Envirofilm, medzinárodného festivalu filmov o trvalo udržateľnom rozvoji. 16. mája prednesie prednášku s názvom Dôvody nádeje, venovať sa bude téme trvalo udržateľného rozvoja.

Myslíte si, že šimpanzy majú základy morálky, napríklad v podobe empatie alebo zmyslu pre spravodlivosť?

U šimpanzov pozorujeme empatiu, súcit, toleranciu a aj skutočný altruizmus. Pamätám si na jednu sirotu, volal sa Mel. Mal tri roky, keď mu zomrela matka. Nemal súrodencov, musel sa postarať sám o seba a hrozilo, že zomrie. Adoptoval si ho 12-ročný samec Spindle, aj keď to preň znamenalo množstvo starostí. Neboli v žiadnom príbuzenskom zväzku.

Myslíte si, že šimpanzy majú kultúru?

Definícia ľudskej kultúry je, že ide o správanie, ktoré sa prenáša z generácie na generáciu pozorovaním, napodobňovaním a praxou. Mláďatá šimpanzov zblízka sledujú svojich súrodencov, matky a iné dospelé jedince, keď napríklad používajú a vyrábajú nástroje. V rozličných častiach Afriky používajú šimpanzy rôzne nástroje na odlišné účely. Takže áno, dá sa povedať, že šimpanzy majú primitívnu kultúru.

Young researcher Jane Goodall with baby chimpanzee Flint at Gombe Stream Reasearch Center in Tanzania.
Jane Goodallová s mláďatom šimpanza Flintom v Gombe v Tanzánii. Foto – Inštitút Jane Goodallovej/Hugo van Lawick
Young researcher Jane Goodall with David Greybeard, the first chimpanzee to lose his fear of her when she began her studies in Gombe Stream Chimpanzee Reserve in Tanganyika.
Jane Goodallová so šimpanzom Davidom Greybeardom v tábore v Gombe, Tanzánii. Foto – Inštitút Jane Goodallovej/Jane Goodallová

Šimpanzom, s ktorými ste v džungli v Afrike žili, ste dávali mená. Prečo ste to robili? Ako na mená zvieratá reagovali?

Nikdy som nemala zviera, ktoré by nemalo meno. Ani na chvíľu mi nenapadlo, že by som dala šimpanzom v národnom parku Gombe v Tanzánii, kde som pracovala, iba čísla. Podobne ako by mi to nenapadlo ani u detí. Šimpanzy majú svoju osobnosť, sú to individuality.

Dávali sme im mená podľa toho, aby sa v jednej rodine začínali na to isté písmeno – Flo, Faben, Figan, Fifi, Flint, Flame a tak ďalej. Šimpanzy sme nimi neoslovovali – svoje mená nepoznali, len sme ich pozorovali v lese. Snažili sme sa držať čo najviac v ústraní a nerušiť ich.

Jane Goodallová patrí k najznámejším odborníčkam na primáty na svete. Zdroj – YouTube

Stalo sa vám niekedy, že vás šimpanz napadol?

Často sa mi stalo, že ma samec náhodne udrel, keď sa predvádzal. Niekedy ma dokonca zvalil na zem. Ale nešlo o súboj – ak by nás šimpanz naozaj napadol, utrpela by som množstvo zranení. Pravdepodobne smrteľných.

Známy primatológ Frans de Waal nedávno pre New York Times napísal, že nie je nič zlé na priznaní, že sme ľudoopy. Síce múdre, ale stále len ľudoopy. Súhlasíte s tým?

Áno, je pravda, že sme jedným z druhov ľudoopov, popri šimpanzoch či gorilách.

Charles Darwin pred zhruba 150 rokmi napísal, že myseľ ľudí sa od vyšších živočíchov (cicavcov a iných stavovcov) líši iba v stupni či miere kognitívnych schopností, ktoré máme. Mal pravdu?

Darwin mal naozaj pravdu. Ale veľa ľudí tú myšlienku odmietalo. Keď som išla na Univerzitu v Cambridgei v roku 1961, ľudia si vtedy ešte stále mysleli, že rozdiel medzi nami a inými živočíchmi je nielen kvantitatívny, ale aj kvalitatívny. Boli presvedčení, že ľudia sú na jednej strane a zvyšok živočíchov na tej druhej. Pozorovania šimpanzov nám pomohli tento omyl rozptýliť.

Životné prostredie

Teraz najčítanejšie