Denník N

Keď noviny verejne priznajú, že slúžia politickej strane

Absencia nezávislých maďarských médií na Slovensku je jedným z dôvodov, prečo má Béla Bugár pocit, že si môže robiť, čo chce.

Szabad Újság (Slobodné noviny), maďarskojazyčný týždenník vychádzajúci na Slovensku, vyšiel začiatkom apríla s čiernou titulnou stranou. Bola na nej veľká nula, skratka FT používaná pre maďarský forint a nápis „Ďalší klinec do rakvy maďarskej inteligencie na Felvidéku“.

V úvodníku redakcia žiada čitateľov o pomoc a pochopenie. Sťažuje sa, že budapeštianska Nadácia Gábora Bethlena jej už nechce poskytnúť žiadne ďalšie peniaze. Nadácia je jednou z prevodových pák vlády Viktora Orbána, cez ňu sa často veľmi netransparentne rozdeľujú peniaze, ktoré slúžia na financovanie rôznych aktivít maďarských komunít v susedných krajinách, vrátane peňazí určených na podporu krajanskej tlače. Presnejšie povedané, financuje sa cez ňu krajanská klientela maďarskej vládnej strany – peniaze bývajú rozdeľované podľa politického kľúča a dostávajú ich väčšinou len tí, čo majú k súčasnej budapeštianskej vláde blízko a tá je s nimi spokojná.

To je dnes práve problém Szabad Újság – maďarská vláda s ním už spokojná nie je. Týždenník patril medzi popredných odberateľov dotácií spoza hraníc (ročne dostával asi 130-tisíc eur), lenže očakávania Orbána a spol. nesplnil. „Maďarská vláda už v minulosti peniaze podmienila tým, že Strana maďarskej komunity sa dostane do parlamentu. Žiaľ, voľby nepriniesli očakávaný výsledok…,“ vysvetľuje samotná redakcia v úvodníku, prečo už nič nedostane.

Verejné priznanie

Nevedno, nakoľko si redakcia uvedomuje, čo vlastne napísala. Verejne priznala, že Szabad Újság boli stranícke noviny a že práve preto týždenník Maďarsko až doteraz financovalo. Z úvodníka je zjavné, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie