Denník N

OSN znepokojila streľba do utečenky, žiada Slovensko o vyšetrovanie

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Streľbu colníkov vo Veľkom Mederi prešetruje finančná správa.

OSN je znepokojené postrelením utečenky zo Sýrie vo Veľkom Mederi na začiatku tohto týždňa. Píše sa to v stanovisku, ktoré Denníku N poskytol hovorca Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov Babar Baloch.

„UNHCR je veľmi znepokojené touto tragickou udalosťou. Sme v kontakte s nemocnicou aj s úradmi na Slovensku.“

UNHCR žiada podľa Balocha rýchle vyšetrenie celej udalosti a vyvodenie zodpovednosti.

„Utečenci, ktorí utekajú pred vojnou a prenasledovaním, by nemal čeliť násiliu, keď sa snažia dostať bezpečne do Európy,“ tvrdí UNHCR.

„Štáty majú zodpovednosť za správu svojich hraníc, mali by ju však vykonávať spôsobom, ktorý je v súlade s ich povinnosťou chrániť utečencov a žiadateľov o azyl, ktorá im vyplýva z národného, európskeho a medzinárodného práva. Európa potrebuje zvýšený počet legálnych ciest, aby sa utečenci nemuseli obracať na pašerákov a voliť nebezpečné trasy,“ dodal Babar Baloch.

Števulová: Nenávistné komentáre sú alarmujúce

Na nedostatok legálnych ciest upozorňuje aj Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva, ktorá sa venuje pomoci utečencom. „To spôsobuje, že sú úplne odovzdaní do moci prevádzačov, čo môže viesť k takýmto nebezpečným situáciám.“

Števulová hovorí, že po streľbe na ženu zaznamenali na webe množstvo nenávistných komentárov. „Niektorí diskutujúci dokonca ľutovali, že mladá žena neumrela. To je podľa mňa nielen smutné, ale aj alarmujúce a dúfam, že polícia sa bude takýmito nenávistnými komentármi na internete zaoberať.“

Nenávistné komentáre si všimol aj web islamonline.sk. Upozornil aj na vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku proti nenávisti v nedeľu v RTVS. „Ak necháme desiatky webových stránok, ak necháme stovky facebookových profilov na nás šíriť oheň nenávisti voči niektorým ľuďom, voči skupinám ľudí, voči náboženstvám, antisemitské, protimoslimské… potom máme skutočne problém,“ povedal Kiska.

Liga za ľudské práva prípad sleduje. „Je dôležité, aby bolo riadne prešetrené, kto je za zranenie zodpovedný a či išlo o primeraný a nevyhnutný zákrok. Je to dôležité aj z toho pohľadu, voči komu si vlastne táto žena môže uplatniť náhradu za ujmu na zdraví, ktorá jej vznikla a na ktorú môže mať právo, a je dôležité zabezpečiť jej aj prístup k právnej pomoci,“ povedala Števulová.

Prípad vyšetruje inšpekcia finančnej správy, keďže strieľal jej príslušník.

Kaliňák: Bolo to v poriadku

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) považuje streľbu za opodstatnenú. „Sú to štandardné postupy, keď všetky typy ozbrojených zložiek, ktoré majú právo na zastavovanie vozidiel, majú právo použiť služobnú zbraň, ak vozidlo odmietne uposlúchnuť výzvu,“ povedal Kaliňák.

Policajt podľa Kaliňáka nemôže vedieť, „čo sa v aute nachádza, toto auto môže zraniť nevinných civilistov“.

Kaliňák preto hodnotí zákrok ako „jednoznačne opodstatnený, ako primeraný situácii, ktorá tam bola“.

Riziko zranenia je podľa neho vždy obrovské. „Niekedy aj v novinách máte určitú mieru schizofrénie, pri prelete lietadiel a ľahkých vrtuľníkov cez hranicu vyžadujete aktívne opatrenie a jediné aktívne opatrenie je zostreliť, opozícia nás často za to kritizuje a vtedy to vnímam ako neprimerané, pretože máme šancu to ďalej monitorovať a vypátrať.“

Všetci podľa Kaliňáka vedia, že majú uposlúchnuť výzvu a dodržať zákon. „Každý vie, že keď neuposlúchne výzvu ozbrojenej zložky štátu, bude nasledovať krok, ktorý vyzerá takto. Nie je to nič príjemné, nikto sa z toho neteší. Ak tu bol niekto nezodpovedný a riskoval život posádky vozidla, tak to bol ten vodič.“

Na auto s utečencami strieľali pracovníci finančnej správy. „Colníci vyzvali na zastavenie štyri podozrivé autá. Vodič jedného neuposlúchol, a to ani po varovnom výstrele. Motorové vozidlo zastavilo až po tom, ako mu colníci prestrelili pneumatiky,“ napísala hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.

Zranenú utečenku operovali v nemocnici v Dunajskej Strede. Výstrel jej nezasiahol žiadne dôležité orgány a ešte tento týždeň ju možno z nemocnice prepustia do útvaru policajného zaistenia. Ostatní zadržaní utečenci sú už v Medveďove, šoféri sú vo väzbe.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Migrácia

Slovensko

Teraz najčítanejšie