Denník N

Odkaz pre Figeľa: Pod sviečkou je najväčšia tma

Zriadenie osobitného úradu Európskej komisie pre ochranu náboženskej slobody by mohlo potešiť nečakanú skupinu veriacich. Mohlo by byť dobrou správou pre moslimov, ktorí žijú na Slovensku.

Autor je politológ

Prvé reakcie na novú funkciu pre Jána Figeľa nie sú veru pozitívne. Európska komisia totiž vybrala na post osobitného vyslanca pre náboženskú slobodu nielen človeka s prívlastkom „zaklínač hadov“, ale do nového úradu posadila politika so schopnosťou priviesť vlastnú stranu s viac ako dvadsaťpäťročnou históriou mimo brány parlamentu. Nehovoriac o jeho dávnejších škandáloch s lacno kúpeným bytom v centre hlavného mesta či s pochybne získaným doktorským titulom.

Charakteristiky dnes už bývalého šéfa KDH tak poskytujú dostatočnú záruku, že nová funkcia v rámci európskeho byrokratického kolosu bude minimálne rok (také je zatiaľ predpokladané úradnícke obdobie Jána Figeľa) nefunkčným úradom.

Netreba začať v Ázii či Afrike

Napriek počiatočnej skepse môže Ján Figeľ v novom úrade predsa len zahviezdiť. Svoju pozornosť by však nemal zamerať na ďaleké krajiny Afriky alebo Ázie, ale prvotné úsilie by mal venovať ochrane náboženskej slobody v krajine, ktorá je k Bruselu oveľa bližšie. A to priamo na Slovensko. Práve na Slovensku totiž

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie