Denník N

Zaťať zuby a mať to za sebou. Skladanie vlády z pohľadu ľudí, ktorí boli blízko

Denník N sa zhováral s ľuďmi z prostredia Mosta-Híd a Siete, ktorí spätne hodnotili kroky svojich lídrov. O novej vláde rozhodlo sedem dní.

Je sobota, týždeň po parlamentných voľbách. Väčšina ľudí netuší, že ide o deň, keď sa na sneme Slovenskej národnej strany a na následnom predsedníctve Mosta-Híd fakticky rozhodne o podobe novej vlády.

Špičky Bugárovej strany si spravili deň voľna. Prvý po prekvapivých výsledkoch. Podpredsedníčka Lucia Žitňanská je na návšteve u jednej z najlepších kamarátok, ombudsmanky Jany Dubovcovej. Vyhlásenie predsedu SNS Andreja Danka, ktorý odmieta vládnuť s Igorom Matovičom či Borisom Kollárom, zastihne ju aj jej kolegov mimo straníckej centrály.

Nasleduje e-mailová komunikácia o tom, ako na Danka reagovať. Nakoniec padne rozhodnutie stretnúť sa ešte v ten večer. „Hlavným impulzom toho, aby sa predsedníctvo Mosta-Híd zišlo už v sobotu večer, bola televízna debata na Markíze v nedeľu,“ hovorí Matej Kováč, ktorý bol v čase zostavovania vlády hovorcom strany.

„Nechceli sme, aby tam Béla Bugár išiel s tým, že nevie, čo bude ďalej, alebo s nejakým jednodňovým stanoviskom, ktoré by sme o dva dni museli meniť.“ Potom už bolo všetko rýchle. Až také rýchle, že koaliční politici musia dodnes čeliť obvineniam, že nová vláda bola dohodnutá ešte skôr, ako sa začali oficiálne rokovania.

Prvé dni po zostavení vlády tieto obvinenia sprevádzal hnev časti voličov. Pravicovým politikom nadávali na Facebooku, kričali na nich na ulici, niektorí si pred nimi odpľúvali. Jedným z vrcholov tohto „hejtu“ bolo, keď sa dcére Bélu Bugára ktosi vyhrážal smrťou.

V Moste-Híd aj v Sieti dodnes tajné dohody odmietajú. Denník N oslovil asi desiatku ľudí z okolia ich lídrov, aby sa ich spýtal, ako sa krátko po voľbách pravicoví politici správali, kde boli a čo prežívali. Niektorí hovoria anonymne, niektorí pod menom. Vrátili sme sa s nimi naspäť do dní, ktoré rozhodnutiu o novej vláde predchádzali.

Nasledujúci text neodpovie na otázku, čo sa pred dvomi mesiacmi odohrávalo v hlave Bélu Bugára, Lucie Žitňanskej či Radoslava Procházku. No prináša niektoré – doteraz neznáme – okolnosti a detaily, ktoré do skladania vlády zasiahli.

Radoslav Procházka. Foto N - Tomáš Benedikovič
Radoslav Procházka. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pondelok 7. marca (dva dni po voľbách)

Novozvolená poslankyňa za stranu Sieť Simona Petrík dostáva ráno o pol deviatej nečakaný e-mail. Radoslav Procházka ju pozýva na rokovanie predsedníctva, ktoré sa má začať už o dve hodiny. Petrík sa už nevie dohodnúť, aby jej malú dcéru postrážil manžel, a tak zostáva doma.

Prichádza o debatu, ktorá fakticky rozhodne aj o jej ďalšej politickej kariére. Špičky strany, ktorá mala premiérske ambície, no zrazu bola rada, že sa dostala do parlamentu, niekoľko hodín za zatvorenými dverami hovoria o tom, čo bude ďalej.

Do centrály Siete v pondelok prichádzajú aj zamestnanci, ktorí mali na starosti kampaň. Väčšine sa volebnou nocou skončili zmluvy, a tak si na Röntgenovú ulicu prišli už len potrkotať pri káve. Výsledky volieb ich šokovali. Azda najlepšie to ilustrujú fotky, ktoré zverejňujú na Facebooku. Usadení na zemi pri fľaši Jamesona a rozjedenom cateringu prekvapene sledujú priebežné čísla zo štatistického úradu.

Či sa s nimi ráta ďalej, nevedeli ani tí, ktorým sa kontrakty neskončili. „V strane sa  nezvyklo hovoriť napriamo, teda že by si Rado zvolal zamestnancov a prihovoril sa im,“ hovorí človek z centrály. „Maximálne rozposlal list mailom. Ale to sa netýkalo len nás, ale aj regiónov. Tam po voľbách nevedeli nič, písali do Bratislavy, čo sa deje.“

Predseda sa od bežnej práce straníckeho aparátu tak trochu odstrihol už pred voľbami, keď si presťahoval svoju kanceláriu. V budove, kde Sieť sídli, má strana prenajaté miestnosti na prvom poschodí. Predseda ako jediný sedel na treťom. Keď krátko pred voľbami prišla televízia Markíza robiť dokrútku o živote v strane, na jeden deň sa provizórne presťahoval k straníckemu kancelárovi, aby to nevyzeralo zvláštne.

Radoslav Procházka a Robert Fico. Foto N - Tomáš Benedikovič
Radoslav Procházka a Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Čo sa na predsedníctve dialo, ešte v marci opisoval Miroslav Beblavý, ktorý Sieť zakrátko opustil. Dnes už sa k povolebným udalostiam vracať nechce. „Začalo byť veľmi rýchlo jasné, že jediným cieľom Radoslava Procházku a Andreja Hrnčiara je smerovať k vláde so Smerom. Pochopil som, že ma klamú a nielen mňa,“ vravel pre Denník N.

Strana si pozvala novinárov na brífing na druhú popoludní, čakať však museli o dve hodiny dlhšie. Záverečné komuniké nepôsobilo dojmom, že by došlo k nejakému väčšiemu konfliktu. Procházka novinárom oznámil, že na jeho návrh vedenie Siete odsúhlasilo, aby strana ani len nerokovala o vytvorení vlády so Smerom.

Tak sa o tom písalo a taká je oficiálna verzia. Skutočnosť bola iná.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Voľby 2016

Teraz najčítanejšie