Denník N

Keď sa rodičia a absolventi už nemôžu pozerať na nebezpečné školské ihrisko, opravia ho sami

Bratislavské gymnázium má roky zničený školský dvor. Štát ani škola ho opraviť nemôžu – súd stále rozhoduje, či pozemok patrí súkromníkovi. Rodičia a absolventi preto zorganizovali zbierku.

Školský dvor dnes a na vizualizácii. Foto - GJH/ Nadácia Novohradská
Školský dvor dnes a na vizualizácii. Foto – GJH/Nadácia Novohradská

Bratislavské Gymnázium Jura Hronca patrí dlhodobo k najlepším slovenským školám, vlani bolo v rebríčku INEKO druhé, rok predtým tretie najlepšie. Miestni učitelia vedú celoslovenský učiteľský štrajk, v tom ich podporovali aj rodičia.

Gymnázium je spojené so základnou školou a nemajú ani takú základnú vec, ako je poriadny školský dvor.

Bežecká dráha je deravá, pri plnom nasadení môže dieťa ľahko zakopnúť. V ešte horšom stave je asfaltom a betónom  pokryté ihrisko, celé popukané s krátermi a vydutými bublinami. Niekde sú tak husto, že takmer tvoria súvislú vrstvu kopčekov. Keď to deti už nevydržia a idú si na ihrisko zahrať futbal, často odídu s výronmi a vyvrtnutými členkami.

Tak sa na ihrisko zbierajú

Škola je verejná, no štát ani župa nezačnú s rekonštrukciou dvora – štát sa totiž o pozemky roky súdi so súkromnou firmou. Doteraz nie je jasné, kto má na nové pozemky právo; spor je stále na súde. Súčasným majiteľom je v Anglicku sídliaca firma Lavingston Consultants Ltd.

Peniaze sa preto na nové ihrisko rozhodli vyzbierať rodičia a bývalí absolventi, prispeli aj súkromné firmy.

Nadáciou Novohradská sa majiteľ firmy dohodol na 14-ročnom prenájme dvora za jedno euro. Ak by súd vyhral, pravdepodobne požiada štát o zámenu pozemkov za iné. Ministerstvo vnútra odkázalo, že o ďalších krokoch rozhodnú až po ukončení sporu.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Na ihrisku rastie tráva, len ak sa pretlačí puklinami v asfalte. Foto N – Tomáš Benedikovič

Telocvične nestačia

Nadácia už má pripravený projekt nového ihriska, dokopy by malo stáť asi 400-tisíc eur. Na prvú základnú etapu potrebujú polovicu.

Nadácia chce vybudovať potrebnú atletickú dráhu, multifunkčné ihrisko a doskočisko, aby na dvore mohli vôbec učiť telocvik.

V ďalších nákladoch sa neskôr počíta aj s parkom, osvetlením, lavičkami a amfiteátrom.

„Škola má dve telocvične, atletika sa tam však nedá robiť. Jedna z telocviční je orientovaná na južnú stranu – v máji a v júni, keď dobre praží, je takmer nepoužiteľná, je tam horúco,“ vraví bývalá riaditeľa školy Zuzana Munková.

Zatiaľ podľa nej behajú deti pod vedením učiteľa aspoň na zničenej atletickej dráhe. „Malé deti by cez veľké prestávky potrebovali ísť von a vybehať sa, aby sa mohli potom ďalej sústrediť a pokojne sedieť na vyučovaní, ale to si nemôžeme dovoliť. Je to nebezpečné.“

Nadácia by chcela postaviť ihrisko do začiatku septembra, prípadne októbra, prvé práce by sa mohli rozbehnúť už v júli.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič
Vizualizácia nového ihriska na Novohradskej.
Vizualizácia nového ihriska na Novohradskej.
Vizualizácia Nadácie Novohradská
Vizualizácia Nadácie Novohradská

V piatok plánujú benefičný koncert

Budúci týždeň spustia tender na stavebnú firmu, ktorá má oceniť prácu a postaviť ihrisko. Nadácii chýba ešte takmer 60-tisíc eur, sama prispela sumou 15-tisíc eur. Firmy darovali takmer 42-tisíc eur, dvakrát toľko sa vyzbieralo spolu 532 rodičov, absolventov a študentov.

Peniaze môžu ľudia posielať na účet nadácie alebo cez portál darujme.sk. Časť nákladov budú financovať aj z piatkovej benefičnej akcie, na ktorú je vstupné 10 eur, študenti zaplatia polovicu a deti dve eurá. Výťažok z predaja lístkov či tričiek použijú na projekt ihriska.

Okrem známych kapiel Pary a Hexu naplánovali napríklad divadelné predstavenie, súťaže a výstavy.

Program piatkovej benefičnej akcie.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie