Denník N

Populista s úsmevom: skombinoval strach z utečencov so svojím pádom

Populista Norbert Hofer hral na protiutečenecké nálady a svoj životný príbeh. Foto N – Vladimír Šimíček
Populista Norbert Hofer hral na protiutečenecké nálady a svoj životný príbeh. Foto N – Vladimír Šimíček

Norbert Hofer postúpil do nedeľných prezidentských volieb s prekvapivým náskokom. Krajne pravicová Slobodná strana Rakúska tak môže mať svojho človeka v prezidentskom paláci.

Jasné víťazstvo Norberta Hofera v prvom kole volieb mnohých prekvapilo. Predvolebné prieskumy síce predpovedali, že Hofer vyhrá, no zisk 35,1 percent čakal málokto.

Pre mnohých predstavuje Norbert Hofer akúsi vľúdnu tvár krajne pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) – svojím nenúteným správaním a príjemným vystupovaním si dokáže získavať ľudí.

Proti utečencom s úsmevom

Na rozdiel od predsedu FPÖ Heinza Christiana Stracheho nešokuje verejnosť kontroverznými vyhláseniami a aj tvrdé antiimigračné postoje dokáže prezentovať s úsmevom.

Hofer je dôležitým spoluautorom straníckeho programu populistickej FPÖ, ktorý mnohí označujú za xenofóbny. Tvrdia v ňom napríklad, že „Rakúsko nie je krajinou prisťahovalcov“.

Sú proti manželstvám medzi homosexuálmi, požadujú povinnú vojenskú službu pre mužov, a hoci sú voči EÚ často veľmi kritickí, nepožadujú vystúpenie z Únie.

Prezidentská kampaň 45-ročného Hofera, ktorý pôvodne kandidovať ani nechcel, sa niesla v podobnom duchu.

Štylizoval sa do pozície ochrancu, ktorý „ako jediný ochráni rakúske obyvateľstvo pred novým sťahovaním národov“ a nedopustí, aby „ekonomickí utečenci zničili sociálny systém“. Chce rozšíriť armádu a myslí si, že Rakúsko by čím skôr malo začať s ochranou svojich hraníc. Je tiež proti adopciám detí homosexuálnymi pármi.

Vo svojom propagačnom videu vsadil najmä na národné cítenie Rakúšanov. Obrazy z rakúskych hôr a malebných mestečiek, v ktorých si domáci užívajú pokojný život, sa striedajú so zábermi prezidentského kandidáta, ktorý sa zasadzuje o ochranu Rakúska. Video vyzýva voličov, aby povstali a zvolili si za prezidenta Hofera, pre ktorého je „Rakúsko vždy na prvom mieste“.

Pád počas paraglajdingu

Podľa mienky pozorovateľov si Hofer mnoho voličov získal svojím životným príbehom.

V roku 2003 mal totiž ťažkú nehodu. Počas paraglajdingu spadol z niekoľkometrovej výšky a utrpel vážne zranenia miechy, pre ktoré ostal na vozíku.

Po niekoľkomesačnej rehabilitácii sa mu podarilo znova začať chodiť a pre čiastočné ochrnutie štyroch končatín používa pri chôdzi paličku. Niektorí kritici sa dokonca domnievajú, že jeho životný príbeh, v ktorom dokázal prekonať ťažké rany osudu, bol aj jeden z hlavných dôvodov, prečo sa stranícky predseda Strache rozhodol pre Hofera a presvedčil ho, aby kandidoval za prezidenta.

Hofer je pôvodom vyštudovaný letecký inžinier, ktorý niekoľko rokov v odbore aj pracoval. Do politiky vstúpil v roku 1994 ako vedúci kampane FPÖ v Burgenlande, zastával tam niekoľko úradníckych funkcií a v roku 2006 sa nakoniec stal poslancom rakúskeho parlamentu. Po tom, ako počas paraglajdingu utrpel ťažký úraz, sa politicky angažuje v oblasti pomoci ľuďom s postihnutím.

Je ženatý a má štyri deti.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie