Denník N

Jeho rodičia utekali pred Stalinom, teraz môže byť rakúskym prezidentom

Alexander Van der Bellen išiel do volieb ako nezávislý, hoci je člen strany Zelených. Foto N – Vladimír Šimíček
Alexander Van der Bellen išiel do volieb ako nezávislý, hoci je člen strany Zelených. Foto N – Vladimír Šimíček

„Dieťa utečencov“ Alexander Van der Bellen kandiduje v rakúskych prezidentských voľbách ako nezávislý. Má šancu odstaviť populistického favorita Norberta Hofera.

Do druhého kola prezidentských volieb sa Alexander van der Bellen dostal veľmi tesne. Ak by mal len o 2,5 percentuálnych bodov menej, postúpila by namiesto neho bývala predsedníčka Najvyššieho súdu Irmgard Grissová.

Zelený, ale nezávislý

72-ročný Van der Bellen, člen strany Zelených a ich bývalý predseda, ktorý napriek členstvu v strane kandiduje ako nezávislý, získal v prvom kole 21,3 percent.

Od svojho volebného súpera Norberta Hofera sa líši najmä v postoji voči migrácii. Van der Bellen je zástancom otvorenej politiky voči utečencom (on sám je synom imigrantov) a presadzuje, aby sa Európska únia ako spoločenstvo ďalej rozvíjala.

Ako napovedá jeho meno, jeho otec mal holandský aristokratický pôvod, no narodil sa v Rusku. Jeho mama sa zase narodila v Estónsku. Obaja spolu utekali pred Stalinovým režimom a ocitli sa ako utečenci v nemeckom tábore.

Hofer sa síce nestavia proti členstvu v EÚ, ale v mnohých oblastiach ju kritizuje.

Ak by bol Van der Bellen prezidentom a v parlamentných voľbách by FPÖ získala absolútnu väčšinu, nevymenoval by ju, rozpustil by parlament a vyhlásil by nové voľby. Podporuje manželstvá homosexuálnych párov vrátane adopcie detí.

Ekonóm a tuhý fajčiar

Van der Bellen vyhral v prvom kole najmä vo veľkých rakúskych mestách ako Viedeň, Innsbruck, Graz, Linz.

Vzdelaním je ekonóm. Je absolventom univerzity v Innsbrucku, kde neskôr pôsobil ako odborný asistent a mimoriadny profesor. Neskôr pôsobil ako profesor národohospodárstva na Viedenskej univerzite.

K Zeleným sa pridal v roku 1992, predtým bol členom Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ). Vedenie Zelených prevzal v roku 1997 a o dva roky neskôr sa stal vedúcim poslaneckého klubu v parlamente. V roku 2009 odišiel do dôchodku.

Síce kandiduje ako nezávislý, no mnohí ho kritizujú, že jeho kampaň podporujú Zelení.

Van der Bellen je tiež dlhoročný ťažký fajčiar, ktorý sa netají tým, že chce ako prezident fajčiť aj v prezidentskom sídle v Hofburgu. Je dvakrát ženatý, s prvou manželkou má dvoch synov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie