Denník N

Rusi posielali islamistov do Sýrie, teraz tam proti nim bojujú

Ilustračné foto – AP
Ilustračné foto – AP

Moskva sa obávala útokov radikálov počas olympiády v Soči. Radšej im vydala pasy a kúpila im jednosmerné letenky do Turecka.

Ruské úrady a bezpečnostné zložky nebránili a v niektorých prípadoch asistovali členom radikálnych islamských skupín pri odchode do Sýrie. Dialo sa to pred olympijskými hrami v Soči v roku 2014. Rusi sa vtedy obávali, že islamisti, ktorí sa pravidelne vyhrážali útokmi na športovú udalosť, by mohli pokaziť starostlivo naplánované a pre imidž prezidenta Vladimira Putina dôležité podujatie.

Radikálom prevažne z Kaukazu radšej vydali pasy a kúpili im jednosmerné letenky do Turecka. Agentúra Reuters, ktorá tieto praktiky odhalila, má k dispozícii svedectvá potvrdzujúce, že s pomocou oficiálnych miest takto do Sýrie odišlo šesť radikálov. Do decembra minulého roka odišlo za džihádom do blízkovýchodných krajín 2900 ruských občanov. Šéf Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) potvrdil, že 90 percent z nich odcestovalo po druhej polovici roka 2013. V roku 2013 sa objavili aj prvé online vyhrážky v súvislosti so Soči.

„Pred olympiádou ruské úrady nezabránili v odchode veľkému počtu bojovníkov. Toto bola veľmi špecifická, krátkodobá úloha s cieľom posilniť bezpečnosť pred olympiádou. Jednoducho ignorovali pohyb mladých radikálov smerujúcich na Blízky východ,“ vysvetlila Reuters analytička Jekaterina Sokirjanská z International Crisis Group.

Rusi od jesene minulého roka spolu s Asadovým režimom tvrdo bojujú proti islamistickým skupinám v Sýrii. Sú medzi nimi aj tie, ku ktorým sa pridali ich „domáci“ islamisti.

My teroristov vyhladzujeme

Kremeľ, ministerstvo zahraničia aj ministerstvo vnútra či FSB informácie Reuters buď popreli, alebo ich odmietli komentovať. „Ruské orgány nikdy nespolupracovali s teroristami. Interakcia s teroristami sa neudiala. V Rusku teroristov vyhladzujeme. Tak to bolo, tak to je a aj bude v budúcnosti,“ vyjadril sa hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Reuters však priniesol výpovede, ktoré tvrdia niečo iné. Nejde len o vyjadrenia samotných islamistov, ale aj bývalého dôstojníka ruských špeciálnych síl, čo pôsobil ako sprostredkovateľ dohôd o odchode. Ten tiež povedal, že pracovníci bezpečnostných služieb v severnom Kaukaze, konkrétne v Dagestane, boli pred olympiádou pod silným tlakom, aby „niečo nepokazili“.

On sám mal za úlohu spracovať islamistu Saada Šarapudinova, ktorý sa roky ukrýval v lesoch, odkiaľ podnikal útoky. V decembri 2012 dostal ponuku: ak sľúbi, že odíde z Dagestanu, nezatknú ho – ba čo viac, pomôžu mu s vycestovaním. Šarapudinov bol na zozname hľadaných teroristov a pre účasť na bombových atentátoch mu hrozilo až doživotie. „Povedali mi: Choď, kam chceš, môžeš ísť dokonca aj bojovať do Sýrie,“ opísal stretnutie reportérke Reuters.

Z Dagestanu k Dáišu

Keďže bol oficiálne na zozname hľadaných, nesmel vycestovať z krajiny ani dostať pas. Aj to mu však zariadili. Na letisku v Moskve ho údajne čakal pracovník FSB s novým pasom s mierne zmeneným priezviskom a s iným dátumom narodenia.

Šarapudinov odletel do Istanbulu, odkiaľ pokračoval do Sýrie, kde sa pripojil k skupine, ktorá neskôr prisahala vernosť Dáišu.

Pracovníci FSB v Dagestane sa vyjadrili, že o Šarapudinovi nič nevedia. Odmietli tiež, že by radikálom pomáhali, ale uznali, že situácia v regióne je po ich odchode pokojnejšia. Spomenuli si tiež na niekoľko prípadov, keď sa islamisti vzdali a odovzdali svoje zbrane. „Keďže boli neozbrojení, prestali sme ich stíhať,“ povedal jeden z dôstojníkov FSB s tým, že ak niekto nie je trestne stíhaný, má rovnaké práva ako každý ruský občan. Teda aj dostať pas a vycestovať podľa svojej vôle.

Vojna v Sýrii

Svet

Teraz najčítanejšie