Denník N

Najproblematickejší bod rokovaní? Nárazníková zóna medzi Ukrajinou a Ruskom

Foto - AP
Foto – AP

Rusko podľa francúzskeho diplomata nechce, aby jeho hranice kontrolovali cudzinci.

Demilitarizovaná zóna medzi Ukrajinou a Ruskom má zásadný význam pre prímerie, zároveň je to problematický bod v novej diplomatickej ofenzíve na urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny.

Pre agentúru AP to v noci na utorok uviedol francúzsky diplomatický zdroj, ktorý si neželal byť menovaný.

Ďalšími veľkými problémami sú podľa francúzskeho diplomata kontrola ukrajinsko-ruských hraníc a budúce postavenie regiónov východnej Ukrajiny, ktoré teraz kontrolujú proruskí povstalci.

Rusom sa kontrola nepáči

Napriek „nedostatkom“ nového francúzsko-nemeckého mierového plánu a skeptickému postoju ruského prezidenta Vladimira Putina vyjadril francúzsky diplomat presvedčenie, že v stredu sa v Minsku uskutočnia štvorstranné mierové rozhovory o Ukrajine.

Diplomat konštatoval, že Rusko nechce, aby jeho hranice kontrolovali cudzinci.

Demilitarizovaná nárazníková zóna je „podmienkou“ pre prímerie, ale „keď poviete suverénnej krajine, aby demilitarizovala časť svojho územia, nepáči sa jej to“, dodal.

Frontová línia sa zmenila

Mierové protokoly podpísané vlani v septembri v Minsku predpokladajú stiahnutie ťažkých zbraní 15 kilometrov za demarkačnú líniu. Frontová línia sa však odvtedy zmenila a povstalci ovládli ďalšie územia.

Podľa francúzskeho diplomata sa teraz diskutuje o tom, čo s územiami, ktoré povstalci obsadili od septembra.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v nedeľu naznačil, že je otvorený diskusii o nárazníkovom pásme, ale vytýčenom na základe stavu zo septembra 2014.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie