Denník N

Najväčší exodus od vojny: z Kosova utekajú tisícky ľudí

Nespokojnosť s vývojom krajiny bola aj jedna z príčin nedávnych protestov v Prištine. Foto – TASR/AP
Nespokojnosť s vývojom krajiny bola aj jedna z príčin nedávnych protestov v Prištine. Foto – TASR/AP

Každý deň zadržia na srbsko-maďarských hraniciach stovky kosovských Albáncov, ktorí sa chcú nelegálne dostať do Európskej únie. Utekajú pred nezamestnanosťou a chudobou.

Ide o najväčší exodus obyvateľov Kosova od vojny v roku 1999. Denne prekročia hranicu Srbska s Maďarskom, ktorá je zároveň hranicou Schengenu, stovky kosovských Albáncov. Utekajú do Európskej únie, pretože neveria v budúcnosť doma.

Len od piatku do nedele zadržali podľa portálu Balkan Insight maďarskí colníci na hraniciach so Srbskom 4400 občanov Kosova.

Podľa maďarskej ambasády je v krajine celkovo 60-tisíc Kosovčanov. Tento fenomén trvá len posledné mesiace: od septembra chytili v Maďarsku 30-tisíc ľudí, kým v celom roku 2013 to bolo niečo vyše 6-tisíc.

Stovky denne

Cieľom Kosovčanov je dostať sa ďalej na západ, mnohí majú príbuzných v Rakúsku, v Nemecku či vo Švajčiarsku.

Kosovským vládam sa ani sedem rokov od vyhlásenia nezávislosti (výročie oslávia budúci týždeň) nepodarilo odstrániť chronické problémy krajiny.

V Kosove je stále vyše 37-percentná nezamestnanosť (medzi mladými okolo 50 percent), priemerná mzda v súkromnom sektore je podľa Reuters 230 eur.

Aj tak si však mnohí nevedia súčasný nárast utečencov z Kosova vysvetliť. Politikom sa roky nedarí vyjednať, aby Kosovčania mohli cestovať po krajinách Únie bez víz. A ľuďom, zdá sa, došla trpezlivosť.

„Stalo sa to kultúrou. Každý odchádza, tak by sme mali odísť aj my,“ povedal pre Reuters Bajran Abazi, majiteľ továrne na keksy v meste Vushtrri, ktorému už ušla polovica jeho zamestnancov. A chystal sa ďalší.

Práve 70-tisícový Vushtrri (po srbsky Vučitrn) je jedným z najpostihnutejšch miest. Za posledné mesiace odtiaľto odišlo 5-tisíc ľudí, čo je sedem percent populácie. Miestne školy prišli o 400 žiakov, ktorí odišli skúsiť šťastie do Európy so svojimi rodičmi. V celom Kosove odišlo podľa ministerstva školstva 5200 detí.

Minulý týždeň do Vushtrri prišla kosovská prezidentka Atifete Jahjagová, aby osobne presviedčala miestnych, nech zostanú a pokúsia sa zlepšiť život v Kosove. „Pani prezidentka, nájdite mi prácu a ja Kosovo neopustím,“ odpovedal jej podľa Reuters jeden obyvateľ. Vláda plánuje zastaviť exodus odpustením dlhov na daniach či elektrine.

Plné autobusy

Cesta do Maďarska nie je vôbec zložitá. Z Kosova idú každý deň desiatky plných autobusov do Belehradu, lístok stojí 15 eur. Iba z Prištiny takto cestuje 500 ľudí denne.

Odtiaľ cestujú autobusom do pohraničného mesta Subotica, kde si vezmú taxík na hranice. Tie prekročia aj pomocou pašerákov. Cez les to majú 10 kilometrov do najbližšej dediny Ásothallom. Starosta podľa Daily Telegraph volá po vybudovaní plotu na hranici.

„Toto je brána do Európy. Starší colníci mi povedali, že v roku 1998 chytili 34 migrantov, ale teraz je to 500 – 600 denne,“ povedal pre Reuters maďarský colník Zoltán Salinger. Po zadržaní žiadajú o azyl a počas posudzovania žiadosti sa snažia uniknúť ďalej do Rakúska či Nemecka.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Svet

Teraz najčítanejšie