Neviete, kto je Petrov? Chyba! Zachránil vám život…

Muž, ktorý neverifikoval počítačom ohlásený útok rakiet USA na ZSSR, zabránil tretej svetovej vojne. Stanislav Petrov zomrel už v máji vo veku 77 rokov, jeho rodina však informáciu o smrti zverejnila až v posledných dňoch.

Stanislav Petrov (1939 – 2017). Foto – ap

Ja nie som hrdina,“ hovorí Stanislav Petrov vo filme Muž, ktorý zachránil svet. „Bol som len v správny čas na správnom mieste.“ Tieto dve vety sa naučil aj po anglicky, aby na vyjadrenie toho najdôležitejšieho nepotreboval tlmočníčku. Muž, ktorý neverifikoval počítačom ohlásený útok rakiet USA na ZSSR, a tak zabránil tretej svetovej vojne – atómovej.

V noci 26. septembra 1983 bol veliacim dôstojníkom v stredisku monitorujúcom prípadné jadrové nebezpečenstvo, keď sa na obrazovkách prístrojov zjavila poplašná správa, ktorá postupne ohlásila vypustenie troch amerických atómových rakiet zacielených na Rusko.

Keďže správu nemohli overiť iné pozorovania a sám považoval okolnosti útoku za nepravdepodobné, nekonal, nepodal hlásenie – čo v praxi znamená, že odvetný útok sa nezačal.

Ja nie som hrdina, hovorí Stanislav Petrov a oči sa mu rozžiaria v prítomnosti jeho obľúbeného herca Kevina Costnera. „Ako by tá odveta asi vyzerala, ak by ste útok potvrdili?“ pýta sa ho herec.

„Po prvom, okamžitom útoku by bola zničená polovica USA a polovica populácie mŕtva či zranená,“ hovorí bývalý dôstojník. Dodáva, že ďalšie, ktoré by nasledovali vzápätí, by ukončili život na Zemi, ako ho poznáme, a planéta by sa už nikdy nedostala do pôvodného stavu.

V rekonštrukcii udalosti vidíme, ako naňho nalieha jeden z kolegov, aby alarm potvrdil. „Nedôverujem počítačom!“ povie Petrov. „Zvláštne, sovietsky človek a neveril systému,“ zaznie jeden z hlasov vo filme.

Vo filme je aj osobná línia. Príbeh manželskej lásky v pozadí. Petrov stál v ceste jadrovej vojne asi aj preto, že jednoducho miloval svoju ženu. Trpiacu rakovinou.

Na to, čo sa vlastne v tú septembrovú noc stalo, prečo prístroje spustili alarm a indikovali vypustenie rakiet, nik neprišiel. „Možno to konal sám vesmír,“ hovorí Stanislav Petrov.

Áno, možno nás testoval. A obstáli sme vďaka mužovi, čo bol v správnom čase na správnom mieste. A pravdepodobne vďaka blížiacej sa perestrojke to aj prežil. Napriek tomu, že bol svedkom a dôkazom toho, ako fatálne sa môže skončiť omyl počítačov v inak „neomylnom“ komunistickom systéme.

A nebol by to koniec vo veľkolepom operno-rockovom štýle à la Show must go on – len jednoduchý oznam ako na konci počítačových hier: Game is over.

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |