Denník N

Časť z asýrskych kresťanov, ktorí prišli na Slovensko z Iraku, sa vrátila domov

Asýrski kresťania ešte v tábore v Humennom. Foto – TASR
Asýrski kresťania ešte v tábore v Humennom. Foto – TASR

Aktualizované 11.10 – Naspäť do Iraku sa vrátilo dvadsaťjeden kresťanských utečencov, ktorí prišli na Slovensko koncom minulého roka.

Mal to byť ich nový domov, no niektorí sa radšej vrátili naspäť. Časť zo 149 asýrskych kresťanov, ktorí prišli na Slovensko koncom minulého roka, sa vrátila naspäť do Iraku.

Ako prvý o tom informoval web Konzervatívny výber, správu Denníku N potvrdili na ministerstve vnútra. „Môžeme potvrdiť, že skupina 21 Iračanov sa rozhodla vrátiť domov do Iraku,“ odpísali z ministerstva.

„Dôvodom ich návratu nie je nespokojnosť s prístupom na Slovensku, ale skutočnosť, že nevedeli prekonať smútok za domovom, a tak mali problém začleniť sa do života na Slovensku. Najstarší členovia dvoch rodín sa nevedeli adaptovať na nové prostredie a zvyšní členovia sa zo súdržnosti rozhodli vrátiť spolu s nimi.“

Narodili sa im tu už aj deti

Utečenci prišli na Slovensko vlani v decembri, na Slovensku ich pobyt organizovalo kresťanské združenie Pokoj a dobro farára Petra Brenkusa. Najprv strávili niekoľko týždňov v záchytnom tábore v Humennom, potom začali byť rozmiestňovaní v okolí Nitry. Na Slovensko prišli z utečeneckého tábora v Kurdistane, kam utiekli pred bojmi a fanatikmi z Islamského štátu.

Aj ľudia zo združenia Pokoj a dobro vravia, že problém usadiť sa mali skôr starší členovia, ktorí na sklonku života zažili viacero tráum a pre vojnu museli opustiť miesta, kde prežili celý život.

„Integrácia do nového prostredia je veľmi náročná, najmä starší ľudia ju nie vždy zvládnu,“ vysvetľujú úradníci z ministerstva. „Je to dlhodobý proces a nikdy nie je úspešná u všetkých. Určitá časť rodín ju nezvládne a vráti sa späť do domovskej krajiny napriek hroziacemu nebezpečenstvu. Situácia v ich domovskej krajine sa navyše priebežne mení a vyvíja.“

Na Slovensku sa v rodinách utečencov narodili už dve bábätká. Deti sa pripravovali na školu, dospelí pokračovali v kurzoch slovenčiny a dobrovoľníci im hľadali prácu.

„Zvyšní Iračania naďalej pokračujú v integrácii, ktorú zabezpečuje občianske združenie Pokoj a dobro a Nitrianska diecéza,“ dodáva ministerstvo vnútra. „Deti už navštevujú školy v okolí Nitry, všetci asýrski kresťania majú prístup k výučbe slovenčiny, začali sa kontaktovať s potenciálnymi zamestnávateľmi.“

Iračanke Rite sa do anglických viet pletie slovenčina
autorka: Martina Pažitková

Odišli aj z Česka

Peter Brenkus zo združenia Pokoj a dobro dopĺňa, že integrácia zvyšných rodín prebieha úspešne. „Intenzívne sa rozbehol program ich zaradenia na pracovný trh a do možností štúdia na vysokých školách,“ vraví Brenkus.

„Dvaja sú už zamestnaní na plný úväzok, realizovali sa školenia v špecifických oblastiach ako IT a stavbárske povolania. Sociálni pracovníci im intenzívne pomáhajú vo všetkých oblastiach života a poskytujú aj psychosociálne poradenstvo.“

Problémy nie sú ani so susedmi z Nitry a okolitých dedín. „Obyvatelia Nitry a okolitých obcí irackých kresťanov veľmi dobre prijali, viacerí im pomáhajú zariaďovať bývanie a zapájať sa do komunitného života,“ hovorí Brenkus.

V Česku podobný program pre utečencov nevychádzal podľa plánov. Zhruba 25 z 89 českých kresťanov z Iraku sa vybralo autobusom do Nemecka. Nemci ich chceli vyhostiť späť do Česka, zatiaľ to nespravili. Po nich sa ďalších osem utečencov vrátilo späť do Iraku, lebo sa im cnelo za domovom. České ministerstvo vnútra preto celý presídľovací proces pozastavilo.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie