Za posledné dva roky sa to už stalo pravidlom. Každých šesť mesiacov 27 krajín Európskej únie pravidelne obnovuje a rozširuje sankcie proti Rusku pre jeho vojnu proti Ukrajine a zakaždým to rozhodnutie komplikuje postoj maďarskej vlády Viktora Orbána.
Ten pravidelne zneužíva skutočnosť, že na predĺženie platnosti sankcií sa vyžaduje jednomyseľný súhlas všetkých členských štátov EÚ. V opačnom prípade by prestali platiť, čo by znamenalo nielen ich koniec, ale aj uvoľnenie zmrazených ruských aktív.
Vzhľadom na to, že Rusko pokračuje vo svojej brutálnej vojne a útočí na ukrajinské mestá, EÚ nevidí dôvod na zmenu politiky voči Moskve. Zároveň však stále čoraz viac stráca trpezlivosť s Budapešťou.
Predstavitelia členských krajín preto začali hľadať spôsob, ako obísť problémových členov – Maďarsko a Slovensko – a zachovať tak silnú spoločnú pozíciu EÚ aj napriek ich prípadnému blokovaniu sankcií.
Český minister Lipavský: Sankcie sa musia posilňovať
Do nasledujúceho samitu lídrov Európskej únie a zároveň aj obnovenia časti sankcií proti Rusku zostávajú približne dva až tri mesiace. Nezostáva tak veľa času na nájdenie komplikovaného riešenia.
Cieľom lídrov väčšiny krajín Európskej únie je zabrániť prípadné blokovanie protiruských sankcií nielen Orbánovi, ale prípadne aj slovenskému premiérovi Robertovi Ficovi, ktorý svojou rétorikou a cestami za Vladimirom Putinom vybočuje z väčšinovej pozície EÚ.
Tento krok otvorene podporuje aj česká diplomacia. „Ustúpenie od sankcií uvalených na Rusko nie je na stole. V EÚ sa snažíme zachovať jednotu. Naša bezpečnosť je nedeliteľná,“ povedal pre Denník N český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.
„Je nevyhnutné, aby
Soňa Weissová
Mirek Tóda



































