Denník NVtedy v Nitre a potom v Handlovej

Ivan ŠtulajterIvan Štulajter
14Komentáre
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

S najväčšou pravdepodobnosťou sa dá očakávať, že Smer urobí všetko pre to, aby sa sebe vlastným spôsobom zhostil aj procesu s Jurajom Cintulom. Takže či sa nám to páči, alebo nie, bude to de facto politický proces.

Prečítajte si viac o počúvaní Denníka N.

Autor je bývalý poradca predsedu vlády

Je 1. mája 2022. V tento deň sociálni demokrati vo svete slávia Sviatok práce. No tí pod vedením Roberta Fica hecujú dav v Nitre, aby označil prezidentku Zuzanu Čaputovú za americkú ku*vu. Dav poslúchne. Politická komunikácia politickej strany Smer-SD s verejnosťou sa tak dostáva do polohy, kde od vulgárneho slova k fyzickej agresii nie je dlhá vzdialenosť. Nitrianska udalosť vyzerá ako učebnicová ukážka príčiny a následku: Ľuboš Blaha vyzve dav, aby označil prezidentku za americkú… A dav to pohotovo dopovie: ku*va.

Páni Kaliňák, Gašpar a Lindtner pred pár dňami na tlačovej konferencii znova využili konštrukciu, ktorú sa naučili v Nitre na 1. mája 2022. Politik dá davu „príkaz“ a dav ho horlivo vykonaná. Podľa týchto pánov bol vraj strelec Juraj Cintula „indoktrinovaný“ oponentmi Smeru. „Vy ste výrobcovia zla,“ vyhlásil bývalý policajt a dnes obžalovaný poslanec Tibor Gašpar a následne spresnil, koho má na mysli. Novinárov a opozíciu. Novinári a opozícia sa podľa neho „rozhodli vziať zbraň“. Už len chýbalo dodať – je to presne tak ako vtedy v Nitre: my sme indoktrinovali dav a dav potom naše „dielo“ dokonal; vy ste vyhecovali dôchodcu Cintulu a ten potom strieľal na premiéra.

Temné sektárstvo

Lenže nie je to presne tak. Je to výrazne odlišné. Na to, aby dav na pokyn politika vulgárne a verejne nadával hlave štátu, musia byť splnené dve podmienky. Musí byť v ňom

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.