Denník N

Plechovka kanadského vzduchu ide po 32 dolárov

Vzduch "čerpajú" väčšinou v kanadských n árodných parkoch. Foto - Vitality Air
Vzduch „čerpajú“ väčšinou v kanadských n árodných parkoch. Foto – Vitality Air

Ľudia, ktorí si kupujú vo fľaši čistú vodu, si budú kupovať vo fľaši aj čerstvý vzduch, hovorí človek, ktorý už predal plechovku vzduchu aj za 168 dolárov.

Píše Travis M. Andrews. Článok uverejňujeme so súhlasom Washington Postu

Koľko by ste zaplatili za čerstvý vzduch? Väčšina ľudí by pravdepodobne odpovedala: Nič! Avšak Moses Lam nie je ako väčšina ľudí. To on viac-menej mimovoľne objavil, že ľudia sú ochotní platiť za životodarnú zmes plynov, ktorá obkolesuje našu planétu. Aby sme boli presní, platia za kanadský vzduch.

V marci v roku 2015 začal Lam na stránke Vitality Air predávať rôzne veľkosti fliaš naplnených vzduchom. Napríklad 8-litrovú kúpite za 32 dolárov, ale dostupné sú aj v iných objemoch.

V telefonickom rozhovore pre The Washington Post Lam povedal, že najviac jeho zákazníkov pochádza z Číny, ale tento mesiac sa začal sústreďovať už aj na indický a kórejský trh. Hoci nechce zverejniť čísla predaja, CNN v decembri oznámila, že prvých 500 kusov firma predala v priebehu dvoch týždňov.

„Máme už takmer 1 000 predobjednávok,“ prezradil CNN Harrison Wang, riaditeľ prevádzky v Číne.

„Ľudia si začínajú uvedomovať, že vzduch nie je práve najčistejší,“ hovorí Lam, pričom naráža na pretrvávajúce problémy so znečistením ovzdušia v Číne. „Je ako nehnuteľnosť, je ho obmedzené množstvo.“

Podľa databázy Svetovej zdravotníckej organizácie o znečistení ovzdušia v mestách, ktorá bola aktualizovaná tento mesiac, je väčšina tohto druhu „nehnuteľnosti“ znečistená. Svetová zdravotnícka organizácia uvádza, že „viac ako 80 % ľudí z miest žije v prostredí, ktorého znečistenie presahuje limity stanovené organizáciou“.

Aké je riešenie? Vzduch v plechovke.

Nie, toto nie je vtip, a áno, sme si tým istí. Môžeme to potvrdiť, pretože sme si fľašu zakúpili a všetci – vrátane našej kolegyne Yanan Wang, ktorá žije v Kanade – aj vyskúšali.

Lam, zamestnanec banky Canada Trust v Toronte, pre The Post povedal, že jeho biznis so vzduchom sa začal ako vtip. Bol vystresovaný z práce a hľadal niečo na odreagovanie. „Chceli sme urobiť niečo zábavné,“ povedal a po chvíli dodal, „a niečo, čo by ľuďom pomohlo.“

Pýtate sa čo? Na internetovom obchode eBay skúsili predať vrecko so vzduchom.

„Bol to, samozrejme, žart,“ povedal Lam. „Hovorili sme si: Kto by niečo také chcel?“

Po dlhých dvoch mesiacoch sa však ozval niekto zo Spojených štátov. Prvé vrecko sa predalo za 99 centov. Lam sa rozhodol vyskúšať to znova. Tentokrát však za 168 dolárov.

„Naozaj som predal na eBay vrecko so vzduchom za 168 dolárov,“ hovorí stále trochu neveriacky Lam. Nakoniec to bol predsa len dobrý nápad. Teraz sa zhlboka nadýchnite a predstavte si, že by ste si naplnili vrecká práve vďaka vzduchu.

Ani toto sa však nezaobišlo bez problémov. Dodanie veľkého množstva nádob so vzduchom tak, aby sa po ceste nezničili, nebolo lacné. A ako Lam dodal: „Keď sa vrecko so vzduchom poškodí, zákazník dostane veľké nič.“

Koncentrovaný kanadský vzduch. Foto - Vitality Air
Koncentrovaný kanadský vzduch. Foto – Vitality Air

Teraz to už vidí ako exkluzívny, lifestylový produkt najmä pre ľudí, ktorí žijú v oblastiach s vysokou mierou znečistenia. Domnieva sa, že tí istí zákazníci, ktorí si kupujú vodu vo fľašiach, si budú chcieť kúpiť aj takýto vzduch.

„Chceme, aby sa stal súčasťou životného štýlu. V jednej ruke fľaša s vodou a v druhej tá so vzduchom.“

Lam, samozrejme, počúva názory, ktoré jeho biznis považujú za absurditu „ako z Kafku“, alebo za neslušný podvod. Keď sa na to pýtame, len sa smeje.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie