Denník N

Béla Bugár: Ani ja som nemohol vedieť, že raz budem priateľom predsedu SNS

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Prežil som tri bezsenné noci, hovorí o rozhodnutí vstúpiť do vlády so Smerom a SNS predseda Mosta-Híd Béla Bugár.

Ako by ste vysvetlili to, prečo ste išli do tejto vlády, niekomu, kto nechce veriť teóriám, že je to dohoda oligarchov, trochu vás pozná a možno vás aj volil?

Veľa vecí človek nepochopí a nevidí, keď nežije v politike. Každý politik má zodpovednosť za to, ako sa bude vyvíjať nielen jeho strana, ale aj štát. My sme boli po voľbách tiež sklamaní. Nielen preto, že sme mali šesť a pol percenta, ale aj preto, že nemohla vzniknúť vláda, o ktorú sme sa snažili – vymeniť Smer a nedovoliť, aby vznikla koalícia Smer – SNS. Bohužiaľ, nebolo to možné, hoci sme sa o to pokúsili. S pánom Sulíkom sme išli rokovať hneď, ešte nemal ani poverenie. Aké boli možnosti, na základe ktorých som sa musel rozhodnúť? Buď budú predčasné voľby, alebo vznikne koalícia, ktorá ešte na Slovensku nebola.

Čakať na to, či by si to SNS v druhom kole nerozmyslela, sa vám zdalo zbytočné?

SNS bola pevne rozhodnutá. Takisto si myslím, že predseda SNS Andrej Danko dobre vedel, čo by znamenalo ísť do vlády so Sulíkom a s Matovičom.

Vy a Robert Fico ste poslední dvaja politici zo starej gardy, ktorí tu sú už viac ako dvadsať rokov. Nie je vám Fico ľudsky bližší ako napríklad Sulík?

Som oveľa dlhšie v politike ako Robert Fico a môžem povedať, že som sledoval jeho kariéru, ale nie je to o tom. Je to o zodpovednosti. Málokto si uvedomí, aké ťažké je prijať takéto rozhodnutie. Prežil som tri bezsenné noci. Podobné rozhodnutia som v živote urobil asi tri alebo štyri.

K akému inému rozhodnutiu by ste to prirovnali?

Napríklad k tomu, keď som sa rozhodol založiť Most-Híd. Bolo to ťažké rozhodnutie, lebo som už bol rozhodnutý opustiť politiku.

Bugár: Kaliňákovi dôverujem, Galko je zlý človek
autorka: Martina Pažitková

Mali ste po voľbách chvíľu, že ste verili tomu, že môže vzniknúť Sulíkova vláda?

Áno. Za Sulíkom sme išli s tými istými prioritami, s akými sme potom išli za Ficom. Normálne sme rokovali o ekonomickom vývoji, o konkrétnych zákonoch a mali sme aj stret názorov na to, že som si nevedel predstaviť, čo navrhoval Sulík, že pri niektorých otázkach bude takzvaná zelená karta. Seriózne sme rokovali aj o tom, či vedia zaručiť pevnosť svojich klubov. Hovoril, že možno jeden poslanec u nich a jeden v OĽaNO by hlasoval tak, ako sa mu zachce.

S akým pocitom ste išli na prvé stretnutie s Robertom Ficom dohadovať vládu?

Ani neviem. Išiel som tam s tým, že máme svoje priority, a ak povie, že polovicu z nich nepodporí, tak to nemá význam. Potom by naozaj boli predčasné voľby aj so všetkými dôsledkami.

Najčastejšia výčitka je, prečo ste to upiekli tak rýchlo. Fico tak rýchlo na všetko kývol?

Rokovali sme intenzívne každý deň, aj dvanásť hodín. Za Radičovej vlády sme rokovali tri hodiny, na druhý deň nie, lebo rokovali strany, na ďalší deň znovu tri hodiny. Skutočný dôvod bol aj ten, že už týždeň po voľbách bol na námestí protest, kde Sulík a spol. vyzývali Bugára, Žitňanskú, Šebeja, aby nezostavili vládu, a hľadali sedem statočných. Vytvárali tlak a chceli slabších poslancov vytrhnúť z košiara.

A báli ste sa toho?

My nie. Vedeli sme, že u nás možno odíde len Simon.

Nedávno ste mu v sále podali ruku. Už ste sa od jeho odchodu spolu rozprávali?

Aj Csákymu som podal ruku. Nie som človek, ktorý by bol nenávistný. Ale o čom sa máme rozprávať? Opustil stranu, neviem, čo bude robiť, je to jeho vec.

Na Facebooku vám niekto hrozil ublížením vašej dcére. Riešili ste to s prokuratúrou?

Generálny prokurátor mi telefonoval, či nechcem dať trestné oznámenie. Povedal som mu, že to je falošný profil, na čo on hovoril, že sú možnosti, ako by sa možno dalo zistiť, kto to je. Povedal som, že ak sa to stane znovu, tak áno, ale potom to už ustalo. Kým na začiatku som dostával 1300 komentárov, z ktorých sto bolo pozitívnych a zvyšok negatívny, tak potom sa to začalo meniť. Teraz je to tak sedem ku trom.

Video: Bugár: S Dankom sme sa spriatelili, jeho kauzy neriešim
autorka: Martina Pažitková

Ako sa to prejavovalo na vašej pracovnej nálade?

Som v politike už 26 rokov, ale zo začiatku to bol aj pre mňa nezvyk. Mal som plný telefón, začal som to čítať a bol som, samozrejme, smutný. No potom mi napadlo, že sa pozriem na profily tých, ktorí ma kritizujú. Tu člen OĽaNO, tam kandidát za SaS. Tí ma nevolili. Nehovorím, že naši voliči neboli sklamaní, že neboli v šoku, určite boli, ale všimnite si, že prieskumy ukazujú, že to, čo sme získali vo voľbách, nám zostalo.

Prečo ste vôbec tie komentáre čítali? Napríklad Lucia Žitňanská sa na niekoľko dní úplne odstrihla od Facebooku.

Som zvedavý typ.

Na rokovaniach o zostavovaní vlády ste otvorili otázku zotrvania Roberta Kaliňáka vo vláde. Keby bol na vašom mieste Igor Matovič, urobil by k tomu dve tlačové besedy, video na Facebooku, vy ste o tom ani neinformovali. Prečo?

Nie som taký typ politika. Robím inú politiku. Tvrdím, že to, čo niekedy robia napríklad kolegovia z OĽaNO v parlamente, nepatrí do politiky.

Ľudia to majú radi, „lajkujú“ to.

To je drahý cirkus za také peniaze. Politik je na to, aby riešil problémy, a tie by mal niekedy riešiť aj tak, že o tom nehovorí do médií. Áno, otvorili sme otázku Kaliňáka a nebolo to jednoduché. Aj sme chvíľu stáli, pretože ani jedna strana nechcela ustúpiť.

Otázka Kaliňáka je vážna bez ohľadu na „cirkus“, ktorý okolo toho kto urobí. Ako svojim voličom vysvetlíte, že je vo vláde napriek kauze Hedvigy Malinovej?

Kauzu Hedvigy Malinovej síce rozpútal on a premiér Robert Fico, ale tak dlho ju ťahala prokuratúra.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie