Poďme si hladkať čakry – prečo hokej dopadol inak, ako predpovedal veštec?

O tom, ako funguje svet, stále nevieme zďaleka všetko, ale vieme toho dosť na to, aby sme si boli istí, že paranormálne javy existujú iba v našich hlavách.

Slovenskí hokejisti po zápase s Bieloruskom. Foto – TASR

Je to zopár rokov, čo sme ako dobrovoľníci na fare neďaleko Olomouca narazili v miestnej knižnici na knihu podpísanú samotným Bobligom z Edelstadtu. Išlo o slávneho inkvizítora, ktorý v 17. storočí viedol čarodejnícke procesy na Morave.

Zodpovedný bol za viac ako 100 upálených. Tohto netvora môžete poznať aj vďaka filmu Kladivo na čarodejnice režiséra Otakara Vávru.

Na vysokej škole nám učitelia vtĺkali do hlavy, že z mentality stredoveku a raného novoveku nič nepochopíme, ak si neuvedomíme, že ľudia vtedy skutočne verili na čarodejnice. Verili, že sa zlietajú na Petrovy kameny (Jeseníky), že dokážu vyvolať chorobu alebo priniesť pohromu na domácnosť a očarovať kravy, aby nedojili.

Magické myslenie je stále hlboko v nás. Osvietenstvo tieto temnoty presvetlilo rozumom a prírodné vedy empirickými dôkazmi, ale náchylnosť na rôzne pseudovedy (vydáva sa za vedu, ale nie je ňou – napríklad homeopatia), pavedy (úplne nezmyselné disciplíny) a paravedy, ktoré pracujú s neexistujúcimi duchovnými energiami, pretrváva.

Dvorný jasnovidec

Slovenský „hokejový národ“ práve trúchli za zbabranými majstrovstvami, ktoré hráči pokazili po dvoch úvodných výhrach, hoci „dvorný jasnovidec“ Topiek Jozef Bukai (tak ho naozaj titulujú) sľuboval: „Na začiatku sa bude situácia vyvíjať negatívnejšie a veľmi zvláštne, no potom sa karta otočí.“ Dopadlo to presne naopak.

Nejde o jediný príklad toho, keď stredný prúd či bulvár ulahodil našim ľudovým intuíciám (folk psychology) a vystavil nás názorom šarlatánov alebo paravedcov. Internet je posiaty nielen

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |