Denník N

Čo bude so Slovákmi v Británii, ak odíde z Únie?

Britský premiér David Cameron kráča v rámci kampane po slávnom priechode pred štúdiom Abbey Road. Foto – TASR/AP
Britský premiér David Cameron kráča v rámci kampane po slávnom priechode pred štúdiom Abbey Road. Foto – TASR/AP

Pre kampaň za odchod z EÚ pracuje aj Slovák. „Neboj sa, zostaneš tu aj po referende o brexite,“ hovoria mu.

Keď v marci navštívil jednu kanceláriu kampane Leave.EU, bojujúcej za odchod Británie z Únie, reportér denníka Guardian, zostal prekvapený. Medzi zamestnancami call centra pracovali aj štyria prisťahovalci z EÚ. Hlavným argumentom kampane zástancov brexitu je, že „Európania kradnú Britom prácu“.

Medzi nimi bol aj Rudolf Svat. Košičan prišiel do Británie minulý rok a toto bola jeho prvá práca na ostrovoch, predtým robil v Prahe.

Rudolf Svat je jeden z mála Slovákov žijúcich v Británii, ktorí by 23. júna v referende hlasovali za brexit. „Budú väčšie kontroly hraníc, čo je dobrá vec. Vidím ľudí z mojej vlasti, ktorí tu sú a nepracujú. Uvedomil som si výhody odchodu aj to, koľko sa platí Európskej únii,“ povedal reportérovi.

Ani spoluzakladateľ kampane Arron Banks, ktorý dohliada na call centrum, až do návštevy reportéra netušil, že medzi ľuďmi má aj Slováka. „Neboj sa, budeš tu pracovať aj po referende,“ uistil ho.

Odchod Británie z EÚ je pritom reálny scenár, prieskumy sú stále vyrovnané. Čo presne však bude v takom prípade s Európanmi žijúcimi v Británii, momentálne presne nevie ani Rudolf Svat, ani jeho euroskeptický zamestnávateľ, ani nikto iný.

„V tomto momente by som len hádal,“ hovorí pre Denník N politológ z Birminghamu Tim Haughton.

Isté je podľa neho len to, že deň po víťazstve zástancov brexitu sa ešte nič nezmení, bude prechodné obdobie. No je otázne, či a za akých podmienok budú môcť v ďalších rokoch pracovať v Británii občania Únie. Týka sa to pritom troch miliónov ľudí vrátane desaťtisícov Slovákov.

Boja sa o libru

Jedným z nich je Miro Vladovič (31), ktorý pracuje v Londýne, kde je manažérom v stávkovej kancelárii, vyštudoval politológiu. Nemyslí si, že by britská vláda trom miliónom Európanov hneď zaviedla pracovné víza. „To by bola pre ekonomiku katastrofa,“ hovorí.

No zároveň priznáva, že Slováci v Británii majú z brexitu obavy. „Keď sa o tom bavím so Slovákmi, tak všetci sú za zotrvanie. Keď už nie pre obavy z pracovných víz, tak preto, že väčšina si plánuje na Slovensku niečo kúpiť alebo tam aspoň chodia míňať peniaze, alebo ich posielajú rodičom. Nikto z nich nechce, aby klesla libra, čo by sa zrejme po brexite stalo,“ hovorí Vladovič.

Ilustračné foto – tasr/ap
Ilustračné foto – tasr/ap

Práve prisťahovalectvo je hlavným bodom kampane pred referendom, vďaka ktorému zástancovia brexitu veria, že to vyhrajú.

„Mnohí Briti si myslia, že vláda by mala obmedziť počet migrantov prichádzajúcich do Británie, nech už prichádzajú odkiaľkoľvek,“ hovorí pre Denník N politológ Andrew Glencross zo Stirlingskej univerzity v Škótsku.

Jeho slová potvrdzujú aj prieskumy: 76 percent ľudí chce, aby sa počet prichádzajúcich ľudí obmedzil. Čiže aj takí, ktorí v referende budú voliť za zotrvanie krajiny v EÚ.

Rekordné počty

Keď v roku 2004 otvorili Briti ako jedni z mála svoj trh pre nových členov, do krajiny im začali chodiť desaťtisíce Poliakov, Slovákov či Litovcov. Čistá migrácia občanov EÚ dosiahla rekord v roku 2014, keď Briti otvorili trh aj pre Rumunov a Bulharov. Do krajiny prišlo 174-tisíc ľudí.

Prisťahovalcov z iných častí sveta je stále viac ako tých európskych, aj keď už len tesne, ich počet navyše mierne klesá. A hlavne, kým im môže britská vláda sprísniť režim, v prípade ľudí prichádzajúcich z Európy je viac-menej bezmocná. „EÚ imigrantov nezastaví a my to nezvládame,“ tlmočil obavy mnohých pre Euractiv obyvateľ mesta Peterborough.

Na druhej strane, prisťahovalci britskej ekonomike pomáhajú. „Seriózne akademické štúdie ukazujú jasné výhody migrácie,“ hovorí politológ Haughton.

Vyše 2,1 milióna pracujúcich Európanov tvorí šesť percent britského pracovného trhu. Na niektorých pracovných miestach je ich ešte viac a robia práce, ktoré majú firmy problém obsadiť Britmi. Tak napríklad podľa Financial Times 442-tisíc občanov EÚ robí v obchodoch, reštauráciách a hoteloch (8 percent z celkovej pracovnej sily).

„Z pohľadu zamestnávateľov v slabo platených sektoroch funguje slobodný pohyb osôb veľmi dobre. Obmedzenie tohto zdroja pracovnej sily by mohlo mať škodlivý efekt na mnohé firmy aj na Britov, ktorých zamestnávajú,“ povedala pre Euractiv výskumníčka Heather Rolfeová, ktorá vypracovala štúdiu o vplyve voľnej migrácie na pracovný trh.

Aj preto dokonca aj euroskeptická strana UKIP tvrdí, že by nevyhodila občanov EÚ z Británie. Vláda by však v prípade brexitu musela niečo spraviť, aby tu mohli zostať.

Nedostali by víza

Všetko, samozrejme, záleží na tom, aký typ vzťahu by si dohodla odchádzajúca Británia s Úniou. Mohli by napodobniť Nórsko. Táto severská krajina má prístup na európsky trh, no zároveň musela prijať voľný pohyb osôb. Slováci môžu v Nórsku pracovať bez víz, v tom prípade by sa pre Slovákov v Británii nič nezmenilo.

Ak by pre Európanov platili súčasné podmienky pre ostatných cudzincov v Británii, znamenalo by to, že veľký počet ľudí by musel odísť. Podľa štúdie The Migration Observatory by tri štvrtiny občanov EÚ nespĺňali súčasné kritériá na pracovné víza.

Súčasné kritériá pre prácu cudzincov z iných častí sveta povoľujú pracovné víza len vtedy, ak ide o kvalifikovanú prácu s platom najmenej 20 800 libier ročne.

Všetko závisí od pracovného miesta. Povolenie na prácu by nedostalo až 94 percent Európanov pracujúcich v britských hoteloch či 96 percent ľudí na britských farmách. Dokonca aj vo finančnom sektore by mohla zostať len tretina pracovníkov.

Je však pravdepodobné, že vláda by po odchode z Únie zmenila pravidlá, aby tí, čo sú už v Británii, mohli zostať. „V súčasnosti môžu požiadať občania EÚ o trvalý pobyt v Británii po piatich rokoch, čo tu žijú. Mohli by to skrátiť na dva roky, čo je presne čas, ktorý by trvalo vystupovanie Británie z EÚ. Mohli by si tak dvakrát premyslieť, či tu chcú zostať,“ odpísal politológ.

Aj euroskeptická strana UKIP (nie je súčasťou vlády) hovorí, že by im ponúkla možnosť zostať legálne cez trvalý pobyt. No na dlhšie by do Británie mohli prísť noví ľudia pracovať len na kvalifikované miesta.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Veľká Británia a brexit

Svet

Teraz najčítanejšie