Čo bude so Slovákmi v Británii, ak odíde z Únie?

Pre kampaň za odchod z EÚ pracuje aj Slovák. „Neboj sa, zostaneš tu aj po referende o brexite,“ hovoria mu.

Britský premiér David Cameron kráča v rámci kampane po slávnom priechode pred štúdiom Abbey Road. Foto – TASR/AP

Keď v marci navštívil jednu kanceláriu kampane Leave.EU, bojujúcej za odchod Británie z Únie, reportér denníka Guardian, zostal prekvapený. Medzi zamestnancami call centra pracovali aj štyria prisťahovalci z EÚ. Hlavným argumentom kampane zástancov brexitu je, že „Európania kradnú Britom prácu“.

Medzi nimi bol aj Rudolf Svat. Košičan prišiel do Británie minulý rok a toto bola jeho prvá práca na ostrovoch, predtým robil v Prahe.

Rudolf Svat je jeden z mála Slovákov žijúcich v Británii, ktorí by 23. júna v referende hlasovali za brexit. „Budú väčšie kontroly hraníc, čo je dobrá vec. Vidím ľudí z mojej vlasti, ktorí tu sú a nepracujú. Uvedomil som si výhody odchodu aj to, koľko sa platí Európskej únii,“ povedal reportérovi.

Ani spoluzakladateľ kampane Arron Banks, ktorý dohliada na call centrum, až do návštevy reportéra netušil, že medzi ľuďmi má aj Slováka. „Neboj sa, budeš tu pracovať aj po referende,“ uistil ho.

Odchod Británie z EÚ je pritom reálny scenár, prieskumy sú stále vyrovnané. Čo presne však bude v takom prípade s Európanmi žijúcimi v Británii, momentálne presne nevie ani Rudolf Svat, ani jeho euroskeptický zamestnávateľ, ani nikto iný.

„V tomto momente by som len hádal,“ hovorí pre Denník N politológ z Birminghamu Tim Haughton.

Isté je podľa neho len to, že deň po víťazstve zástancov brexitu sa ešte nič nezmení, bude prechodné obdobie. No je otázne, či a za akých podmienok budú môcť v ďalších rokoch pracovať v Británii občania Únie. Týka sa to pritom troch miliónov ľudí vrátane desaťtisícov Slovákov.

Boja sa o libru

Jedným z nich je Miro Vladovič (31), ktorý pracuje v Londýne, kde je manažérom v stávkovej kancelárii, vyštudoval politológiu. Nemyslí si, že by britská vláda trom miliónom Európanov hneď zaviedla pracovné víza. „To by bola pre ekonomiku katastrofa,“ hovorí.

No zároveň priznáva, že Slováci v Británii majú z brexitu obavy. „Keď sa o tom bavím so Slovákmi, tak všetci sú za zotrvanie. Keď už nie pre obavy z pracovných víz, tak preto, že väčšina

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Brexit

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |