Denník N

Nerokovať o návrhoch? Politický autizmus (udalosti týždňa)

Štrasser, Wienk, Korda, Molnár a Bezák vyberajú udalosť, prešľap i podcenený moment uplynulého týždňa.

Ján Štrasser, spisovateľštrasser

(Ne)udalosť týždňa

Nepostup našich hokejistov zo skupiny. Nijaká tragédia, čistá realita. Odraz stavu našej krajiny. Len keby tých prázdnych rečí okolo toho toľko nebolo!

Prešľap týždňa

Lekáreň si objedná liek a obratom ho predá so ziskom inému distribútorovi, ktorý ho predá s ešte väčším ziskom do zahraničia. A pacient si môže pískať, ak, pravda, predtým neumrie. Lekáreň ako drogový díler? Urobíme s tým niečo? Je to obyčajné svinstvo.

Podcenená udalosť

Parlament má 150 poslancov a ďalších niekoľko tisíc ľudí sa nimi pred každými voľbami chce stať. Malá štatistika: 2014 – ombudsmanka Jana Dubovcová vystupuje v parlamente so svojou správou. V rokovacej sále je 30 poslancov. 2015 – 11 poslancov. 2016 – 25 poslancov. Dubovcová ochraňuje naše práva a ignorujú ju (a naše práva) naši poslanci. Urobíme s tým niečo? Je to obyčajné chrapúnstvo. Dodatok: správu si vypočulo 25 poslancov, hlasovalo za ňu 117. Zázrak? Nie, Národná rada Slovenskej republiky.

 

wienkZuzana Wienk, riaditeľka Aliancie Fair-play

Udalosť týždňa

Tento týždeň bolo moje spoločenské zorné pole príliš zúžené, preto na začiatok varujem, že mnou vypichnuté udalosti nevznikali z dostatočne širokej vzorky. Potešila ma správa, že minister školstva bude mať zbor vysoko kvalitných a kritických poradcov, ktorí dali šancu tomuto postu aj napriek politickej realite. Nádej, že na Slovensku niekedy v dohľadných rokoch vznikne silná proreformná vláda zložená z morálne silných strán, je momentálne mizivá a čakanie na ňu by bolo takmer čakaním na Godota. Je čas na riskantné kroky aj napriek tomu, že sa o nejaký čas môžu ukázať neúspešné. Je dôležité, aby sa odborníci pokúsili opraviť systém, a ak sa im to nepodarí, môžu po nich ostať aspoň dôležité koncepčné materiály, ktoré v mnohých oblastiach tak zúfalo chýbajú. Tie potom môžu naštartovať verejnú diskusiu a potrebný tlak a byť poruke niekomu, kto už bude na reformy pripravený. Verím, že spomínaní odborníci sú aj silnými integrálnymi osobnosťami a budú vedieť vyhodnotiť, pokiaľ ešte ich pôsobenie má zmysel, aby neboli len potemkinovským krytím pre ministra. Ako spoločnosť momentálne na viac nemáme a mne sú títo uvážliví Don Quijotovia v školstve sympatickí.

Prešľap týždňa

Ombudsmanka Jana Dubovcová znova prednášala svoju správu pred prázdnym parlamentom. Poslanci oboch táborov tak opäť prejavili ľudsky i politicky neprijateľnú ignoráciu jednému z kľúčových ústavných postov v tejto krajine. Dubovcová pritom upozorňuje, že zistí porušenie základných ľudských práv pri každom piatom človeku, ktorý sa na ňu obráti! Už opakovane varuje, že práva najmä slabších systémovo porušuje polícia a že nám chýba nezávislý orgán na preverovanie jej pochybení. To je v súčasnom stave ovládnutia štátu hŕstkou mocných, nárastu extrémizmu a zlyhávania právneho štátu jeden z najalarmujúcejších poznatkov. Neprichádza od „nepriateľov“ štátu a strany, ale od rešpektovaného a nezávislého štátneho úradu. Jeho marginalizovanie a ignorovanie je trestuhodné a túto poznámku venujem nielen politikom, ale aj médiám a nám občianskym aktivistom.

Na záver musím pre transparentnosť uviesť, že k Jane Dubovcovej mám dlhodobý priateľský vzťah a udržiavam s ňou sporadický súkromný kontakt.

 

Eugen Korda, novinár, .týždeňkorda

Udalosť týždňa

Doslova v priamom prenose sme mohli sledovať, ako bezcitný súdny úradník dokáže vystrašiť nielen chlapčeka, ktorého prišiel nasilu zobrať zo školy, ale i jeho spolužiakov. Moja dcéra to video nedokázala dopozerať a rozplakala sa.

Prešľap týždňa

Prešľap týždňa sa tentoraz podaril autorovi tohto textu – teda mne. Išiel som do dediny, v ktorej chlapček žil, aby som sa pokúsil zistiť niečo viac o pozadí prípadu. Prvým človekom, ktorého som na ulici stretol, bol chlapec. Zjavne išiel zo školy. A mne nenapadlo nič lepšie, ako vybrať kameru a pýtať sa ho na odvlečeného spolužiaka. Po niekoľkých sekundách pri nás zastavilo auto. Šofér sa ma, veľmi pokojne a zdvorilo, spýtal, či sa nehanbím zneužívať takýmto spôsobom deti. Ani si neviete predstaviť, ako som sa hanbil. Ten muž mal pravdu. Ospravedlnil som sa mu, ospravedlnil som sa tomu chlapčekovi a ako spráskaný pes som z obce Brehy radšej odišiel. Už to nikdy neurobím.

Podcenená udalosť

Myslím si, že čitatelia Denníka N by nemali podceňovať niektoré videá, ktoré sú publikované na jeho internetovej stránke. Ja som si vychutnal besedu, v ktorej poslanec Lipšic, pani Žitňanská a pán Procházka čelili „zákerným“ otázkam moderátora. To, čo hneď v úvode besedy predviedol predseda Siete, stojí za doslovný prepis jeho odpovede. Moderátor sa pýtal, či mu neprekáža minulosť jedného z jeho koaličných partnerov. Myslím si, že aj P. O. Hviezdoslav by mohol pánovi poslancovi závidieť schopnosť vytvárať neprehľadnú spleť nič nehovoriacich slov. Tu je malá ukážka. Hovorí Procházka: „Celý ten naratív, ktorý redukuje realitu na nejaký komiks, kde máte partiu superhrdinov, ktorá bojuje proti partii zloduchov, je strašne nebezpečná infantilizácia tej verejnej debaty, je to naozaj komiksová redukcia reality a ja si myslím, že to tak nie je, že to nie je jeden bieloskvúci opozičný oblak, z ktorého pršia dobrí ľudia, a potom ten hnusný, ťažký koaličný mrak, z ktorého pršia tí zlí, že slovenská politika je aréna pre súboj síl temna s tými superhrdinami a že si po súmraku stačí obliecť ten správny kostým a už to sype.“

No nevoľte ho!

 

Braňo Bezák, copywriter, hudobníkbezák

Udalosť týždňa

„SaS si rozvracať nedáme!“ Pod týmto heslom sa Richard Sulík rozhodol urobiť z vnútrostraníckej diskusie krátky – konkrétne 25-dňový – proces. Pomohlo. Huba i krok sa opäť držia a pán predseda môže pokojne odísť späť do Bruselu rozvracať Európsku úniu.

Prešľap týždňa

Predseda strany Sme (mafiánska) rodina napísal o špeciálnych školách text, za ktorý by sa hanbili aj najslabší absolventi týchto inštitúcií. Peniaze, šálik ani poslanecký mandát ešte nikomu rozvahy nepridali, skôr naopak. Veď ako hovorí slovenské príslovie: „Niet väčšieho smradu, ako keď sa z lajna tvaroh spraví.“

Citát týždňa

„Niečo by za to chceli,“ reagoval Igor Matovič na otázku, prečo nerokovali o opozičných návrhoch s koalíciou. Táto stratégia by sa mohla volať politický autizmus.

 

Norbert Molnár, šéfredaktor Új Szómolnar

Udalosť týždňa

Konsenzus v SaS. To je super, keď členovia jednej strany ťahajú za jeden povraz. Hlavne, keď je to liberálna strana Sloboda a Solidarita bez liberalizmu, slobody a solidarity. Sulík asi presvedčil Mihála, že pre slovenského liberálneho voliča stačí liberalizmus na papieri – ideológiu aj tak nevie rozlíšiť od pragmatizmu.

Prešľap týždňa

Súdny úradník nasilu odviedol prváka Marca z triedy, aby ho dal matke. Prípad Marca nie je jediný, ale keďže o ňom existuje videozáznam, je najznámejší. Brutalita a nehumánnosť súdneho úradníka je neuveriteľná. Okrem toho, že prípad ukazuje, že celý systém zlyhal, je jednoznačné, že zlyhal aj jedinec. A nielen úradník. Úlohu matky by som viac zdôrazňoval.

Citát týždňa

„Pán Danko je študovaný človek, ktorý sa snaží pochopiť aj potreby iných, teraz hovorím o menšinách. Je to človek, ktorý hľadá riešenie a nepoužíva silu, ak nemusí.“ Béla Bugár o študovanom kamarátovi, ktorý nepoužíva silu, ak nemusí.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Slovensko

Teraz najčítanejšie