Kto porazí v Banskej Bystrici Kotlebu?

Smer chce, aby proti Kotlebovi kandidoval nezávislý s podporou všetkých strán. ĽSNS zvažuje kandidátov aj v iných župách.

„Keď vidím na stránke pána Kotlebu 80-tisíc lajkov, tak tomu absolútne nerozumiem. Ako je to možné, že to tam je?“ pýta sa na chodbe Národnej rady Miroslav Číž zo Smeru.

Kým poslanci z iných strán na otázky o župných voľbách, ktoré budú v novembri 2017, bezradne mykajú plecami a považujú ich za predčasné, v Smere sa už o Kotlebovi rozprávajú.

„Poraziť Kotlebu považujeme za svoju najbližšiu najdôležitejšiu úlohu,“ hovorí krajská predsedníčka Smeru v Banskej Bystrici Jana Laššáková. Na túto tému už v Bystrici zvolala zasadnutie krajských predsedov koaličných strán, aj keď do volieb určite zasiahne aj celoslovenské vedenie strany.

Hovoria o najdôležitejšej úlohe, prvé vyjadrenia však zároveň naznačujú, že v Smere už nedovolia obetovať žiadneho zo svojich výraznejších politikov, aby neutrpel hanbu, ako sa to stalo v roku 2013 europoslancovi Vladimírovi Maňkovi.

V Banskej Bystrici vtedy za župana kandidovalo jedenásť uchádzačov. V prvom kole získal Maňka 60 900 hlasov. V druhom ešte menej – 57 164 hlasov. Kým Kotleba mal v prvom kole 26 251 hlasov, v druhom to bolo už 71 397 a stal sa županom.

Hoci Robert Fico po prvom kole pripisoval chybu pravici a hovoril, že tretieho Ľudovíta Kaníka by porazilo aj „vrece zemiakov“, Kotleba napokon porazil aj jeho kandidáta Maňku a aj jemu prischlo označenie vrece zemiakov. Zdá sa, že to už teraz nikto zo Smeru nechce riskovať.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Marian Kotleba na ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kto bude vrece zemiakov?

„O menách je zatiaľ predčasné hovoriť, ale ako sa nám ukazuje, hlavne v regionálnych voľbách majú veľkú dôveru občanov nezávislé osobnosti,“ hovorí Laššáková, ktorá chce, aby sa Smer, SNS, Most-Híd a Sieť dohodli na spoločnom kandidátovi aj s SaS, ktorá bola v posledných parlamentných voľbách v bystrickom kraji druhou najpopulárnejšou stranou.

„Nebolo by dobré, aby strany navrhovali svojich kandidátov, aby sa hlasy zbytočne rozbíjali. Bolo by nešťastie, keby kandidátov z politických strán bolo viac. Pri nízkej účasti má Kotleba znovu šancu, aby vyhral,“ obáva sa Laššáková. U iných strán vidí „vôľu“ dohodnúť sa.

Smer zatiaľ vôbec neuvažuje, že by proti Kotlebovi postavil svojho najpopulárnejšieho bystrického politika Petra Pellegriniho. V celoslovenských voľbách mal tretí najvyšší počet preferenčných hlasov zo všetkých politikov – 193-tisíc – a skončil hneď za Robertom Ficom (502-tisíc hlasov) a Robertom Kaliňákom (357-tisíc hlasov). Pellegrini je teraz vicepremiérom pre investície, predtým bol predsedom parlamentu a funkcia župana by bola krokom späť v jeho kariére.

„Osobne o takejto kandidatúre neuvažujem. Dnes je ešte predčasné hovoriť o človeku, je však určite našou povinnosťou nájsť osobnosť, pre ktorú budeme schopní získať podporu naozaj veľmi širokého spektra so záujmom poraziť terajšieho predsedu,“ napísal Denníku N Pellegrini.

„To musí človek cítiť. Neviem si predstaviť, že z takej významnej funkcie by pán Pellegrini kandidoval za župana. Ak by sa on sám vyjadril, že by do toho išiel, tak určite si neviem predstaviť niekoho iného s vyššou popularitou, akú má on,“ povedal podpredseda Siete a primátor Martina Andrej Hrnčiar.

SNS, SaS, Most-Híd aj Sieť sa ešte len rozhodujú,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Kotleba

Župné voľby 2017

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |