Kto porazí v Banskej Bystrici Kotlebu?

Smer chce, aby proti Kotlebovi kandidoval nezávislý s podporou všetkých strán. ĽSNS zvažuje kandidátov aj v iných župách.

„Keď vidím na stránke pána Kotlebu 80-tisíc lajkov, tak tomu absolútne nerozumiem. Ako je to možné, že to tam je?“ pýta sa na chodbe Národnej rady Miroslav Číž zo Smeru.

Kým poslanci z iných strán na otázky o župných voľbách, ktoré budú v novembri 2017, bezradne mykajú plecami a považujú ich za predčasné, v Smere sa už o Kotlebovi rozprávajú.

„Poraziť Kotlebu považujeme za svoju najbližšiu najdôležitejšiu úlohu,“ hovorí krajská predsedníčka Smeru v Banskej Bystrici Jana Laššáková. Na túto tému už v Bystrici zvolala zasadnutie krajských predsedov koaličných strán, aj keď do volieb určite zasiahne aj celoslovenské vedenie strany.

Hovoria o najdôležitejšej úlohe, prvé vyjadrenia však zároveň naznačujú, že v Smere už nedovolia obetovať žiadneho zo svojich výraznejších politikov, aby neutrpel hanbu, ako sa to stalo v roku 2013 europoslancovi Vladimírovi Maňkovi.

V Banskej Bystrici vtedy za župana kandidovalo jedenásť uchádzačov. V prvom kole získal Maňka 60 900 hlasov. V druhom ešte menej – 57 164 hlasov. Kým Kotleba mal v prvom kole 26 251 hlasov, v druhom to bolo už 71 397 a stal sa županom.

Hoci Robert Fico po prvom kole pripisoval chybu pravici a hovoril, že tretieho Ľudovíta Kaníka by porazilo aj „vrece zemiakov“, Kotleba napokon porazil aj jeho kandidáta Maňku a aj jemu prischlo označenie vrece zemiakov. Zdá sa, že to už teraz nikto zo Smeru nechce riskovať.

Foto N – Tomáš Benedikovič
Robert Fico a Marian Kotleba na ustanovujúcej schôdzi nového parlamentu. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kto bude vrece zemiakov?

„O menách je zatiaľ predčasné hovoriť, ale ako sa nám ukazuje, hlavne v regionálnych voľbách majú veľkú dôveru občanov nezávislé osobnosti,“ hovorí Laššáková, ktorá chce, aby sa Smer, SNS, Most-Híd a Sieť dohodli na spoločnom kandidátovi aj s SaS, ktorá bola v posledných parlamentných voľbách v bystrickom kraji druhou najpopulárnejšou stranou.

„Nebolo by dobré, aby strany navrhovali svojich kandidátov, aby sa hlasy zbytočne rozbíjali. Bolo by nešťastie, keby kandidátov z politických strán bolo viac. Pri nízkej účasti má Kotleba znovu šancu, aby vyhral,“ obáva sa Laššáková. U iných strán vidí „vôľu“ dohodnúť sa.

Smer zatiaľ vôbec neuvažuje, že by proti Kotlebovi postavil svojho najpopulárnejšieho bystrického politika Petra Pellegriniho. V celoslovenských voľbách mal tretí najvyšší počet preferenčných hlasov zo všetkých politikov – 193-tisíc – a skončil hneď za Robertom Ficom (502-tisíc hlasov) a Robertom Kaliňákom (357-tisíc hlasov). Pellegrini je teraz vicepremiérom pre investície, predtým bol predsedom parlamentu a funkcia župana by bola krokom späť v jeho kariére.

„Osobne o takejto kandidatúre neuvažujem. Dnes je ešte predčasné hovoriť o človeku, je však určite našou povinnosťou nájsť osobnosť, pre ktorú budeme schopní získať podporu naozaj veľmi širokého spektra so záujmom poraziť terajšieho predsedu,“ napísal Denníku N Pellegrini.

„To musí človek cítiť. Neviem si predstaviť, že z takej významnej funkcie by pán Pellegrini kandidoval za župana. Ak by sa on sám vyjadril, že by do toho išiel, tak určite si neviem predstaviť niekoho iného s vyššou popularitou, akú má on,“ povedal podpredseda Siete a primátor Martina Andrej Hrnčiar.

SNS, SaS, Most-Híd aj Sieť sa ešte len rozhodujú,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kotleba

Župné voľby 2017

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |