Denník N

Na obranu úradníkov

Skúsim byť optimista a predstavím si, že Sulík s Matovičom nájdu ambíciu dokázať užitočnosť svojich strán pri téme štátna správa a jej úradníci.

Mal som zlý sen. Pila sa v ňom len káva štandard, nad Grasalkovičovým palácom viala prezidentská štandarda, no s ľudáckym dvojkrížom a v parlamente sedela štandardná opozícia. Keď som sa prebudil, zlepšilo sa to. Až na tú opozíciu. Možno to má dobre zrátané a jej volič s dušou zjazvenou zradcovskou vládou očakáva presne toto: štyridsať s nikým nepredrokovaných noviel zákonov na jednu parlamentnú schôdzu, z ktorých väčšina, ak nie všetky, neprejdú. Lebo koalícia s dvomi najsilnejšími národnosocialistickými stranami predsa nebude hlasovať za zmeny, ktoré obmedzia renty a uľahčia podnikanie. Jedine, keď bude verejná mienka na strane týchto zmien. Lenže pre to štandardná opozícia neurobila nič.

No skúsim byť optimista a predstavím si, že Sulík s Matovičom po čase nájdu ambíciu dokázať užitočnosť svojich strán. Napríklad pri téme, ktorá je neideologická, vláda si ju dala do programu a liberáli by pri nej mohli zúročiť svoje skúsenosti zo súkromného sektora. Nie je sexy, ale stokrát dôležitejšia ako gastráče: štátna správa a jej úradníci. Lucia Nicholsonová o nich v súvislosti so súdnym sporom, ktorý má so svojimi bývalými podriadenými, povedala nasledovné: „Tvária sa, že sú ako

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie