Denník N

Populistovi Okamurovi sa rozpadá strana, odídencov inšpiruje Le Penová

Český nacionalista Tomio Okamura. Foto – TASR
Český nacionalista Tomio Okamura. Foto – TASR

Kontroverzný český politik prišiel o väčšinu svojich poslancov. Tí si chcú založiť vlastnú stranu, prekážali im xenofóbne výroky svojho šéfa.

Tomio Okamura, bývalý senátor a súčasný líder parlamentnej strany Úsvit, je v Česku známy svojimi populistickými a kontroverznými výrokmi. Minulý mesiac napríklad vyzýval Čechov, aby v rámci boja proti islamu prestali jesť kebab, pretože tým podporujú islamizáciu krajiny.

Nebolo to prvýkrát, čo sa Okamura dostal do médií pre rasistické a xenofóbne názory. A zvláštna je aj jeho strana, ktorú založil tesne pred parlamentnými voľbami v roku 2013.

Nechcú byť fašisti

Úsvit vtedy získal takmer 7 percent hlasov a do snemovne sa dostalo 14 kandidátov hnutia. Strana samotná má pritom len deväť členov.

Proti Okamurovi sa v utorok postavilo desať poslancov Úsvitu. Sú to práve kontroverzné výroky šéfa hnutia a jeho neochota prijímať nových členov, ktoré podľa „rebelov“ viedli k tomu, že si chcú založiť novú stranu.

„Nechceme, aby nás ľudia vnímali ako fašistov,“ povedal pre server iDNES.cz Jiří Štětina, jeden z poslancov, ktorí sa vzbúrili proti Okamurovi.

„Ja nechcem byť na strane rasizmu a xenofóbie a byť vnímaný len ako ten, kto bude riešiť iba moslimov alebo imigrantov,“ citovala Česká televízia Marka Černocha, šéfa poslaneckého klubu za Úsvit.

Zároveň však odchádzajúci poslanci povedali, že ich nová strana by rada spolupracovala napríklad s francúzskym hnutím Národný front, ktorý vedie Marine Le Penová. Tá je známa predovšetkým svojím protiimigračným a anti-moslimským programom.

Do novej strany ísť nechce

Okamura včera označil odchod poslancov Úsvitu za puč. Tí to zas odmietajú a Okamurovi odkázali, že ak chce, môže sa stať členom novej strany.

„Nesúhlasím s plánom zrušiť hnutie a nesúhlasím so zrušením programu, vďaka ktorému sme my všetci boli do parlamentu zvolení,“ odkázal rebelom Okamura na tlačovej konferencii.

Rozkol v strane zrejme spôsobí, že preferencie Úsvitu poklesnú ešte viac. Podľa prieskumov verejnej mienky by malo hnutie problém dostať sa do parlamentu. Napríklad podľa agentúry TNS by v januári volilo Úsvit len 4,5 percenta voličov.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Svet

Teraz najčítanejšie