Denník N

S lopatou a so špachtľou opreteky, slovenskí archeológovia skúmajú staroveké sídliská (seriál)

Práce v Čiernom dome 1 v Egypte. Foto – Nadácia Aigyptos
Práce v Čiernom dome 1 v Egypte. Foto – Nadácia Aigyptos

V tomto roku sme plánovali upriamiť pozornosť na takzvaný migdol z obdobia Ramesseho III., pod ktorým sa nachádzajú zvyšky sídliska zo včasnej 18. dynastie a hyksóskeho pohrebiska z Druhého prechodného obdobia.

Pre väčšinu ľudí nepredstavujú činnosti ako kopanie, lopatovanie a vynášanie fúrikov práve najpríjemnejší spôsob trávenia času.

Opakom je archeológ, ktorý dva týždne čaká, kým mu ich konečne umožnia. Pocit radosti a vzrušenia, keď sme mohli prvýkrát tento rok zakopnúť v Tell el-Retábí, sa nedá ani opísať. Tieto pocity ohrozovalo len vedomie nedostatku času.

Do staroegyptskej pevnosti sa tak opäť raz vrátila bojovná nálada. K našej výzbroji patria okrem nadšenia z práce všetky druhy náradia od špachtlí a motýk po totálnu stanicu (vypracovanejší teodolit, ktorý laserom meria polohu bodov v trojrozmernom priestore) a fotoaparát.

Členmi archeo-armády sú aj miestni robotníci, ktorí však väčšinou nemajú rovnaké nadšenie ako my, a preto ich na prácu treba neustále inšpirovať a motivovať. Na jednej strane názornou ukážkou použitia náradia (priemerná rýchlosť vyhádzaného piesku za minútu či objem naloženého a vyvezeného fúrika). Na druhej strane výhodnými platovými podmienkami.

V tejto oblasti sú ochotní vymeniť zvyčajnú prácu na poli pri úrode melónov či arašidov za oprašovanie pamiatok, len ak sa im to oplatí. Odmena za predĺžený pracovný čas ich momentálne uspokojuje. Práve dĺžka pracovného času 10 hodín je ďalším spôsobom, ako dobehnúť zameškané dva týždne.

V tomto ročnom období, keď sa ortuť teplomera zvyčajne nevyšplhá vyššie ako nad 35 stupňov, je to oveľa prijateľnejšie ako počas zvyčajnej neskorej letnej sezóny v auguste a septembri.

Ospalý šofér

Efekt sa dostavil v podobe odokrytí celej plochy aj vo svalovej horúčke, ktorá neminula takmer žiadneho z nás. Ohrozenie tejto bojovej stratégie nastalo z nečakanej strany, a to od nášho nového šoféra. Ten nás má každé ráno doviezť do Retábí mikrobusom o piatej ráno. Teda, mal by. Po prvom dni, keď nás priviezol načas, nastalo ospalé obdobie.

Vo štvrtok i v sobotu sme čakali takmer hodinu, pokiaľ sa zjavil. Potom to doháňal rýchlosťou, ktorej číselné vyjadrenie sme radšej nechceli poznať. Mal rôzne kreatívne nápady, ktorými meškanie ospravedlňoval, vrátane defektu, ale neboli mu nič platné. Teraz sa nám musí hlásiť o 4:30, že je na ceste. Pohár je už plný, ak ešte raz zaspí, pretečie.

Čierny dom 1

V tomto roku sme plánovali upriamiť pozornosť opäť na oblasť západnej vstupnej brány pevnosti – takzvaný migdol z obdobia Ramesseho III., pod ktorým sa nachádzajú zvyšky sídliska zo včasnej 18. dynastie a hyksóskeho pohrebiska z Druhého prechodného obdobia.

Tie sme čiastočne skúmali už v roku 2011, keď sme pod prierezom jednej z veží migdolu objavili časť domu z čiernych tehál, takzvaný Čierny dom 1, a rôzne hospodárske zariadenia ako silá a pece.

V roku 2015 sme s odkrývaním pokračovali a po odstránení podesty pod migdolom sa ukázala zvyšná časť domu. Práve tu sme objavili hyksósky hrob a podobné výsledky sme očakávali i tento rok.

Zaciatok vyskumu
Začiatok výskumu. Foto – Nadácia Aigyptos
Začiatok vyskumu
Začiatok výskumu. Foto – Nadácia Aigyptos

Piesok a melóny

Celá oblasť bola zahádzaná pieskom a ako sme sa presvedčili už pri prvej tohtoročnej návšteve lokality, do nášho boja vstúpil ďalší nečakaný nepriateľ – melóny. V tomto období sú úplne všade. Celé alebo ich časti sa povaľujú v obrovských množstvách, kam až oko dohliadne.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie