Denník N

Polícia nebude stíhať Kotlebovho Mazureka za „lži a rozprávky o 6 miliónoch židov a mydlách“

Milan Mazurek pokrikuje smerom k arabskej rodine po skončení pochodu proti utečencom v júni 2015. Zdroj –RafaVideoart
Milan Mazurek pokrikuje smerom k arabskej rodine po skončení pochodu proti utečencom v júni 2015. Zdroj –RafaVideoart

Kotlebov poslanec Milan Mazurek na Facebooku spochybňoval holokaust. Polícia tvrdí, že formálne mohol spáchať trestný čin, no pýta sa, či nie je lepšie ľudí s takýmito názormi radšej presviedčať, ako trestať.

Polícia odmietla stíhať Kotlebovho poslanca z ĽSNS Milana Mazureka, ktorý na Facebooku tvrdil, že 6 miliónov a mydlá zo židov sú lži a rozprávky.

Mazurek oslavný príspevok na Nemecko za Adolfa Hitlera napísal ešte vlani v novembri, krátko po tom, ako sa stal poslancom, svoj profil stiahol, a nie je jasné, či iba zmenil jeho nastavenia, alebo ho úplne zmazal.

„Neobhajujem žiadny režim, ale o tretej ríši vieme iba lži a rozprávky o 6 miliónoch a mydlách z židov. O Hitlerovi sa učia samé klamstvá,“ napísal. Polícii to nestačilo a tvrdí, že trestný čin popierania holokaustu nespáchal. Mazurek k príspevkom odmietol vypovedať.

O odmietnutí stíhania informovala aj TV Markíza.

Facebook Juraja Smatanu
Facebook Juraja Smatanu

Presviedčať, nie trestať

„Rozprávky o 6 miliónoch a mydlách z židov“ považuje polícia za expresívne vyjadrenia, no Mazurek podľa vyšetrovateľa holokaust nekomentuje. Formálne by síce podľa polície mohlo ísť o trestný čin, no po analýze celého príspevku za jeho dominantnú tému určili „pokus autora o vyzdvihnutie pozitív Nemeckého štátu“.

Mazurek po svojom príchode do parlamentu a začatí vyšetrovania tvrdil, že nejde o jeho facebookový profil. Bloger Ján Benčík na jeho osobných postoch dokázal, že si vymýšľa.

„Najmä vzhľadom na nepatrnú mieru závažnosti preverovaných výrokov je namieste otázka, či formou boja s konkrétnymi vyššie uvedenými názormi má byť trestný postih, teda právna represia, alebo argumentácia a presvedčovanie,“ argumentuje polícia. Dodáva, že pre spoločnosť je lepšie, keď ľudia niektoré názory zdieľajú, lebo sú o nich presvedčení, a nie preto, že za iné názory by im hrozil trest.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Marian Kotleba

Teraz najčítanejšie