Denník N

Dielo dňa: Homesick

Na výstave s témou „erotiky, lásky, tušenia a túženia“ v bratislavskej galérii Gagarinka nemôžu chýbať maľby Kataríny Janečkovej.

Jej ženy sú často nahé a muži majú podobu medveďov. Jej ženy sú väčšinou sebavedomé aktívne lovkyne v krajinách pripomínajúcich akýsi neznámy azda nedosiahnuteľný raj, v ktorom sú muži lovenými trofejami, hýčkanými miláčikmi, voyermi alebo vášnivými milencami.

A niekedy je to celkom inak a Janečkovej maľby vôbec nie sú také frivolné, ako by sa mohlo zdať. Sú to vlastne celkom obyčajné príbehy a výjavy z bežného života, akurát, že štýl jej maľby im dáva nečakaný náboj, ktorý takmer vždy evokuje čosi vzrušujúce.

Obraz Homesick, ktorý nájdete na aktuálnej výstave Zamatový objekt túžby v bratislavskej galérii Gagarinka, predstavuje láskavý výjav dievčiny objímajúcej medveďa v akejsi rieke. V pozadí sa črtajú hory, a tak môžeme iba tušiť, že Kataríne Janečkovej, ktorá momentálne žije v americkom Texase, asi tak trochu chýbalo Slovensko, keď obraz maľovala. Ale možno je to celkom inak – napokon, autorky sa na to môžete už čoskoro spýtať osobne – tento týždeň otvára výstavu What I really Do v bratislavskej galérii Čin Čin.

Medzitým si môžete pozrieť Zamatový objekt túžby v Gagarinke, kde nájdete diela Jany Farmanovej, Adama Šakového, Andreja Dúbravského, Patrika Illa a ďalších.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dielo dňa

Kultúra

Teraz najčítanejšie