Denník N

Lidl nepodvádzal, preto sme ho nezavreli, tvrdí šéf daniarov

Prezident Finančnej správy SR František Imrecze. Foto N – Tomáš Benedikovič
Prezident Finančnej správy SR František Imrecze. Foto N – Tomáš Benedikovič

Nie je pravda, že si trúfneme len na malých, tvrdí riaditeľ daniarov František Imrecze.

Prezident Finančnej správy František Imrecze (42) hovorí, že podvody s DPH boli na Slovensku národným športom. Vysvetľuje, že ide o sofistikované transakcie robené múdrymi podvodníkmi, ktorí reagujú na opatrenia štátu. Preto sa menia typy podvodov.

František Imrecze šéfuje Finančnej správe od mája 2012.

Ako reagujete, ak vám ľudia hovoria, že štát si trúfne len na malých a nie na veľkých?

Nepýtajú sa to, vy sa to pýtate. Odpovedám, že to je zavádzajúce tvrdenie. My sme v rámci daňovej kobry prezentovali veľké prípady, ktoré mali rozsiahlu sieť zapojených firiem, aj veľkých. Hovorím o neoprávnených nadmerných odpočtoch alebo znížení vlastnej daňovej povinnosti. V prípade Kameň šlo o reťazec, ktorý obchodoval čiastočne s fiktívnymi tovarmi, čiastočne s reálnymi. Objem nevyplateného nadmerného odpočtu bol 12 miliónov eur. V prípade Cukor z júna 2014 bol nález 3,4 milióna, v prípade Tiché víno 1,3 milióna eur. V oblasti minerálnych olejov sme mali prípad Synovec, tam bolo obvinených 22 osôb. Ak verejnosť má dojem, že si netrúfame na veľké subjekty, potom musia vedieť o nejakom veľkom daňovom podvode, ktorý sa deje. Ak je to tak, nech nám ho nahlásia.

Sú tieto prípady už uzavreté? Je už niekto potrestaný?

Tieto prípady sú uzavreté z pohľadu Finančnej správy. Veľmi veľa ľudí je obvinených. Či budú odsúdení alebo nie, to nie je naša kompetencia.

Prešovský právnik Milan Chovanec vo svojej výpovedi obvinil vyšších verejných činiteľov a policajtov. Ako ďaleko je toto vyšetrovanie?

Je to otázka na policajného prezidenta, respektíve na políciu. Nezasahujeme do vyšetrovania polície, nemáme na to žiadny legislatívny ani vecný nárok. Daňová kobra vznikla preto, aby si polícia, Finančná správa a prokuratúra rýchlejšie vymieňali informácie a aby všetky rizikové prípady, ktoré smerujú k daňovým podvodom, boli odhalené rýchlejšie. No riešiť trestnoprávnu zodpovednosť osôb musí polícia a prokuratúra.

V tomto prípade ide o daňové úniky zhruba za 50 miliónov eur. Čo sa tam vlastne udialo?

Finančná správa pracuje na stovkách prípadov daňových únikov, pričom vedenie do priebehu vyšetrovania nezasahuje. Preto vám neviem povedať detaily k tomuto prípadu. Tak ako vo všetkých ostatných prípadoch, aj v tomto boli vykonané daňové kontroly, dokonca mnoho rokov dozadu.

Ide o vysokú sumu a prešovský právnik obviňuje bývalého viceprezidenta Policajného zboru.

Riešim transformáciu Finančnej správy, ktorá má konkrétne výsledky – odhaľovanie daňových podvodov, nie situáciu konkrétnych prípadov.

Ale predsa, myslíte si, že daňové podvody môžu siahať až tak vysoko?

Po prvé, prípad pána Chovanca bol medializovaný najmä preto, že naznačil nejaké obvinenia z korupcie. A ešte raz – korupciu, keď sa netýka zamestnancov Finančnej správy, rieši polícia, nie je to naša kompetencia. Všeobecne, verím, že väčšinu veľkých prípadov máme podchytených, pretože máme kontrolný výkaz DPH, ktorý nám dáva informácie o všetkých rizikových transakciách.

V prípade Salmanovcov sa už bývalá riaditeľka daňového úradu v Šamoríne ku korupcii aj priznala. Sú také prípady naozaj len výnimka alebo je to naozaj až aké zlé?

V tomto prípade bola zapojená do daňovej trestnej činnosti bývalá zamestnankyňa v tom čase Daňového riaditeľstva. V roku 2013 sme riešili 13 prípadov, ktoré sa spájali s korupciou zamestnancov Finančnej správy. Mali sme dostatočné dôkazy o tom, že sa to deje, a okamžite sme konali. V roku 2014 ich bolo desať a v tomto roku tiež máme nejaké prípady, v ktorých sme okamžite konali. Finančná správa má 9-tisíc zamestnancov. Ak teda hovoríme o korupcii Finančnej správy, určite je oprávnené na základe týchto počtov povedať, že ide o výnimky.

Ako viete, že sa to nemôže diať vo väčšom meradle?

Nemôžeme vylúčiť, že v rokoch 2013 a 2014 sa stalo viac prípadov korupcie. Ak má ktorýkoľvek občan pocit, že sa u našich zamestnancov stretol s takýmto konaním, je v jeho aj v našom záujme, aby to nahlásil. Som však presvedčený, že podobných prípadov nie je výrazne viac, pretože by sa Finančná správa prejavovala navonok inak a, samozrejme, výber daní by nebol taký, aký máme.

Čo sa v tejto veci za vášho pôsobenia zmenilo?

Dali sme Sekcii inšpekcie a vnútornej kontroly oveľa väčšiu váhu, ako tomu bolo v minulosti. Dali sme im viac právomocí aj ľudí.

Zvýšili ste platy?

Vo Finančnej správe, ktorá zabezpečuje väčšinu príjmov štátneho rozpočtu, je odmeňovanie kľúčové. Aj ako prevencia korupcie. Za môjho pôsobenia sa odmeňovanie zlepšilo. Teraz je dôležité, aby bolo systematické. Chceme to zmeniť zákonom o finančnej správe, ktorý pripravujeme s ministerstvom financií.

Vy ste sa zo začiatku vyjadrili, že bude pre vás podstatné, aby ste mali slobodu pri výbere ľudí, aby vám do toho vláda, teda Smer nehovoril. Koľko ľudí ste odmietli, lebo ich pretláčali zo Smeru?

Veľmi veľa. Ale nikto nepovedal, že zo Smeru. Samozrejme, dostal som aj kandidátov, najmä v regiónoch, ktorí boli nejakým spôsobom blízki politickej strane Smer. V regióne je pozícia krajského riaditeľa daňového úradu veľmi lukratívna z pohľadu kariéry a zamestnania. Ja som mal s ministerstvom financií od začiatku veľmi jasnú dohodu, že v tomto mám právo veta a môžem kandidátov odmietnuť. Odmietol som ich veľmi veľa.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

V roku 2013 sa zlepšil výber DPH. Čo presne sa vlastne stalo?

Ak zavediete niekoľko opatrení naraz, ktoré prispievajú k efektivite výberu daní, a ak ste ich trafili správne, tak sa to prejaví – to sa presne stalo v roku 2013. Samozrejme, ešte v kombinácii s tým, že sme verejnosti prezentovali prípady, ktoré sme odhalili, a tých tlačových besied bolo veľmi veľa. Takže sa nám podarilo v krajine nastaviť atmosféru, že daňové podvody predovšetkým na DPH sú neakceptovateľné a ideme proti nim veľmi tvrdo bojovať.

Čo sa ukázalo? Že štát vyplácal vratky DPH, ktoré nemusel?

Predovšetkým to, že podvody najmä na DPH boli v tejto krajine naozaj národným športom. Ukázalo sa to v plnej miere. Skokový úspech sme zaznamenali najmä vďaka tomu, že sa v minulosti toho veľa neurobilo.

Vy ste raz povedali, že ste sám prekvapený, kto každý si robí biznis s DPH. Ukázalo sa, že je to mafia, veľké firmy, alebo kto vlastne?

V plnej miere sa ukázalo, že sú to organizované skupiny, organizované reťazce a že miera organizovaného zločinu v tejto krajine bola masívna.

Sú do toho zapojené aj veľké firmy?

Áno, hoci typy podvodov vo veľkých firmách nemusia byť vždy len také, že si deklarujú neoprávnený nadmerný odpočet. Môže to byť napríklad aj zníženie vlastnej daňovej povinnosti. Ale áno, máme identifikované rizikové transakcie, v ktorých sú aj veľké firmy.

Obchodný reťazec Lidl vydával bločky z chybných pokladníc. Trikrát porušil zákon, mal prísť o licenciu. Nestalo sa to. Prečo?

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Rozhovory

Teraz najčítanejšie