Denník N

Nožiar z Hrochote uspel v Amerike, vyrobil štvrtý najlepší otvárací nôž (+ foto z dielne)

Ladislav Lasky Šánta vo svojej dielni. Foto - Peter W Haas
Ladislav Lasky Šánta vo svojej dielni. Foto – Peter W Haas

Nože vyrába vo svojej kováčskej dielni vyše dvadsať rokov. Jeho otvárací úžitkový nôž Pteryx L2 vyhodnotil americký testovací Gear Institute pred približne týždňom ako štvrtý najkvalitnejší medzi stovkami iných nožov.

Lasky, 45-ročný nožiar, vyrába nože bez kompromisov. Tvrdí, že do noža s jeho typickým znakom „L“ dá čo najkvalitnejší materiál a to najkvalitnejšie zo seba, až potom uvažuje nad cenou.

„Je to princíp. Nikdy to nie je inak,“ dodáva.

Lasky nemá rád, keď…

Ladislav Lasky Šánta z Hrochote pri Banskej Bystrici sedí pravdepodobne v kancelárii hneď vedľa kováčskej dielne a nie veľmi nadšene, ale trpezlivo vysvetľuje, ako vzniká nôž. Niekedy vraj hovoril o nožoch viac a celkom rád, ale čím viac o nich vie, tým menšiu chuť má rozprávať. Keď už rozpráva, tak netaktizuje, či sa to niekomu páči, alebo nie. Skromný? Určite cítite, že si je vedomý kvality svojej práce.

Lasky je vyučený elektrotechnik, nikdy ho to príliš nebavilo. Nebol dobrý elektrotechnik a nerozumel tomu. Bolo to vraj príliš teoretické.

Po skončení strednej školy vystriedal viacero povolaní. V Slovnafte, potom ako pomocný kuchár, predával noviny v trafike, chvíľu sa zdržal aj v stavebnej firme.

„Nemám rád, keď mi niekto frfle do roboty. Zistil som, že nechcem robiť s ľuďmi a nechcem robiť to, čo robia ostatní, tak som začal vyrábať nože,“ hovorí a popíja zalievanú kávu.

Začínal v 90. rokoch replikami mečov pre historický šerm a popri tom robil aj nože. Naučil sa vyrábať damaskovú oceľ a dnes z nej robí 95 percent nožov. Popri mainstreamových technológiách používa aj staré. Svojho času vyrábal repliky starých nožov a každoročne to opakuje v Technickom múzeu v Brne.

Výroba_noža Foto_Peter W Haas
Ručná výroba noža. Foto – Peter W. Haas

Pteryx

Úspešný nôž Pteryx L2 Lasky vyrobil už pred približne pätnástimi rokmi a prezentoval ho na výstave v Moskve. Odvtedy ich predal stovky.

„Nie je v ňom nič technologicky prevratné,“ opisuje málo marketingovo nôž a pokračuje.

„Zaujímavý je špičkovou oceľou a mojím vlastným dizajnom. Viem, aký je to nôž, a viem, že je dobrý,“ dodal bez výraznejšej emócie.

Peter Haas z firmy Hermann Armin, ktorá má výhradné právo na predaj Pteryxu, po chvíli vytiahol jednou rukou nôž z vrecka riflí. Sám sa otvoril na jeden ťah. Keď to urobil pomalšie, bolo vidno,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Teraz najčítanejšie