Real Madrid je jedenásty raz najlepším klubom Európy

Foto - ap
Foto – ap

Atlético nezískalo trofej ani pri svojej tretej finálovej účasti. Vo vyrovnanejšom opakovaní Lisabonu 2014 prehralo v rozstrele.

Real Madrid získal jedenásty pohár Ligy majstrov. Druhý za posledné tri roky. Najcennejšiu trofej klubového futbalu si zabezpečil výhrou nad mestským konkurentom Atléticom Madrid. Rozhodol o nej jedenásty rozstrel v histórii súťaže.

Finále Ligy majstrov 2015/2016 (hralo sa v Miláne)
Real Madrid – Atlético Madrid 1:1 pp (1:1, 1:0), rozstrel 5:3
Góly: 15. Ramos – 79. Carrasco. Griezmann v 48. minúte nepremenil pokutový kop.

Penaltový rozstrel: Vazquez 1:0, Griezmann – 1:1, Marcelo – 2:1, Gabi – 2:2, Bale – 3:2, Niguez – 3:3, Ramos – 4:3, Juanfran – nedal, Ronaldo – 5:3.

Real Madrid začal stretnutie s očakávanou aktivitou a sebavedomím. Hrozil predovšetkým po štandardných situáciách. V 15. minúte sa po jednej presadil Sergio Ramos. Španiel sa po Balovom pridvihnutí Kroosovho voľného kopu nachádzal v miernom postavení mimo hru. Angličan Mark Clattenburg na radu svojho asistenta gól uznal.

Atlético Madrid akoby nebolo pripravené na alternatívu s rýchlym inkasovaným gólom. V tvorbe ofenzívy narážalo na dobre organizovanú obranu Realu Madrid. Zinedine Zidane akceptoval defenzívnu hru s aktívnym pressingom a rýchlymi protiútokmi. Bezmyšlienkové Atlético sa utápalo v neproduktívnom držaní lopty.

Druhý polčas priniesol zmenu. Na trávnik sa dostal Yannick Ferreira Carrasco, ktorý priniesol hre Atlética žiadanú intenzitu. Pepe v 48. minúte fauloval v šestnástke Torresa, no Griezmann trafil z jedenástich metrov do brvna. Dôležitou postavou druhého dejstva bol gólman Oblak, ktorý zachránil Simeoneho zverencov pri dvoch tutovkách Realu. Carrasco desať minút pred koncom základnej hracej doby po Juanfranovom centri zblízka vyrovnal.

Výborné tempo z druhého polčasu nahradilo strnulé predĺženie. Hráčom dochádzali fyzické sily, väčšina z nich mala problém s kŕčmi. Nadstavbová polhodina neponúkla vážnejšiu príležitosť. V penaltovom rozstrele sa presadilo prvých sedem exekútorov. Zaváhal až pravý obranca Atlética Juanfran, ktorý trafil tyč. Jedenásty triumf v Lige majstrov zariadil Realu Madrid Cristiano Ronaldo.

Záznam penaltového rozstrelu.

Závery z milánskeho večera

• Realu Madrid pomohli k víťazstvu výborne nacvičené a prevedené štandardné situácie. Najväčšie šance 11-násobného víťaza Ligy majstrov prichádzali po voľných a rohových kopoch. Triumf dosiahol v rozstrele.
  • Finále odhalilo veľké nedostatky v tvorivom prejave Atlética. Akonáhle musí Simeoneho tím útočiť do sformovanej obrany, naráža na útočnú sterilitu, ktorú dlhodobo živí kladenie dôrazu na defenzívnu organizáciu hry.
  • Zinedine Zidane napriek nedostatku trénerských skúseností dokáže pružne reagovať na zápasové dianie. Po strelenom góle nechal vytrápiť súpera v tvorivej apatii. V predĺžení sa snažil aktívnejšie rozhodnúť o víťazstve.
  • Real použil na Atlético ďalšiu ich prednosť. Defenzíva španielskeho vicemajstra dokázala znechutiť Griezmanna, ktorému neposkytol priestor predovšetkým Pepe. Očakávaný ťahúň Francúzska na Eure podčiarkol svoj nepodarený výkon zahodenou penaltou.
  • Toni Kroos napriek neistej budúcnosti deklaroval svoju dôležitosť pre hru Realu. Vždy, keď sa Atlético začínalo dostávať do tempa, dokázal podržať loptu, umne ju rozohrať či vypýtať si faul.
  • Z obávaného tripletu BBC dnes Real ťahal predovšetkým Gareth Bale. Do histórie sa však zapísal autor rozhodujúcej penalty Cristiano Ronaldo.
  • Zinedine Zidane dokázal za polroka trénerskej kariéry získať viacej trofejí z Ligy majstrov, než Arséne Wenger za 32 rokov. Stal sa prvým francúzskym trénerom s triumfom v LM.