Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Ekonómovia žiadajú Kisku, aby vetoval otvorenie II. piliera

Ak sa druhý pilier neopraví, bude tu tento obraz starých ľudí platný naveky.
Ak sa druhý pilier neopraví, bude tu tento obraz starých ľudí platný naveky.

Vláda by podľa ekonómov mala problém dôchodkov riešiť inak než otváraním druhého piliera.

Premiér Robert Fico reagoval na debatu o prvých ponukách dôchodkov z druhého piliera tým, že rozhodol o jeho opätovnom otvorení. Predstavitelia štyroch ekonomických think-tankov teraz vyzvali prezidenta Kisku, aby vetoval zákon, ktorý to umožní.

Argumentujú, že hlavným dôvodom nízkych dôchodkov ľudí, ktorí budú poberať kombinovanú penziu, je neprimerané krátenie ich penzie zo Sociálnej poisťovne, čo už rieši Ústavný súd.

Upozorňujú aj na to, že väčšina sporiteľov nemá inú možnosť, ako sa dostať k svojim dôchodkovým úsporám, než si za ne kúpiť doživotný dôchodok od komerčnej životnej poisťovne.

List prezidentovi

Andrej Kiska, designovaný prezident SR

Vaša Excelencia,

dovoľte nám obrátiť sa na Vás so žiadosťou o vetovanie návrhu novely zákona upravujúcej otvorenie II. piliera, ktorý Národná rada SR schválila dňa 4.2.2015.
Poslanci prijali novelu, ktorá umožní sporiteľom prehodnotiť ich rozhodnutie, nenapravila však nedostatky, ktoré významným spôsobom môžu ich rozhodnutie ovplyvniť.

Vzhľadom na skutočnosť, že súčasní sporitelia nečelia žiadnej katastrofickej udalosti, ktorá by vyžadovala okamžité otvorenie II. piliera, myslíme si, že prepracovanie návrhu novely zákona a najmä zapracovanie systémových zmien, ako je náprava neprimeraného krátenia dôchodku sporiteľov z I. piliera a nedostatočné riešenie aktuálnej situácie sporiteľov na dôchodku, by pomohlo zvýšiť budúcu stabilitu dôchodkového zabezpečenia.

1) Je verejne známou skutočnosťou, že na výplatu dôchodkov z I. piliera nestačia zdroje zo Základného fondu starobného poistenia Sociálnej poisťovne. Jeho príjmy dokážu aj s dotáciou zo štátneho rozpočtu pokryť len 73 percent výdavkov fondu. Výdavky sú preto už od spustenia reformy financované aj Rezervným fondom solidarity a prebytkami ostatných fondov v Sociálnej poisťovni. Každý sporiteľ dostáva dôchodok aj z prvého piliera, ale jeho časť za dobu sporenia je znížená tak, ako keby sporitelia platili len do Základného fondu starobného poistenia.

V skutočnosti platia omnoho viac, na čo neupozorňujú len analytici ekonomických think-tankov, ale aj Inštitút finančnej politiky (IFP) na Ministerstve financií SR vo svojej analýze v roku 2012 na str. 41: ,,V kontraste s nárokom na dôchodok vo výške 50 % ide o zjavný nesúlad a znevýhodnenie dôchodkových sporiteľov, ktorí sa týmto spôsobom podieľajú na financovaní deficitného, priebežne financovaného dôchodkového systému. “

Výsledkom je, že sporiteľom je priznaný nižší dôchodok z I. piliera. Sporitelia tak počas poberania dôchodku selektívne zlepšujú deficitný rozpočet Sociálnej poisťovne, a to bez ohľadu na ich príjem. Skupina poslancov sa preto na jeseň 2014 obrátila na Ústavný súd SR, aby preskúmal takýto diskriminačný, selektívny postup. Je ťažké predpovedať, kedy a ako Ústavný súd SR rozhodne.

Rozhodnutie bude významné najmä pre sporiteľov, ktorí budú v nasledujúcich mesiacoch čeliť dileme, či ostať alebo nie v II. pilieri. Pre mnohých sporiteľov je, okrem iných vlastností II. piliera, dôležitá aj predpokladaná hodnota výsledného dôchodku z oboch pilierov. Pre sporiteľa s celoživotnou priemernou mzdou, ktorý dnes odchádza na dôchodok, znamená neprimerané krátenie výpadok dôchodkového príjmu 13 € mesačne.

Dnes vládu motivovali na otvorenie II. piliera okrem iného aj ponuky životných poisťovní vo výške 30 € mesačne, o ktorých vládny IFP tvrdí, že by mali byť vyššie o 2 až 4 eurá. Neprimerané krátenie hrá teda násobne väčšiu rolu ako atraktívnosť ponúk poisťovní. Je preto zrejmé, že nastavenie krátenia dôchodkov sporiteľov má zásadný vplyv pri finančnom hodnotení zotrvania v II. pilieri.

Sporitelia v II. pilieri tak môžu vykonať rozhodnutie, ktoré by neurobili, ak by podmienky výpočtu ich dôchodkov boli nastavené primerane. Dnešný stav tak vyhovuje tej strane, ktorá má za cieľ znížiť počet sporiteľov. Vyhovuje to ministrovi financií, ktorý už dnes, ale hlavne v budúcnosti nebude musieť dotovať Sociálnu poisťovňu v takom rozsahu, aký by zodpovedal skutočne zaplateným odvodom sporiteľov.

Problém nízkych starobných dôchodkov sporiteľov bol už predložený Ústavnému súdu SR. Bolo by preto minimálne prezieravé počkať s otváraním II. piliera na jeho verdikt, lebo môže mať významný vplyv na rozhodnutie stoviek tisíc sporiteľov.

2) Druhým dôvodom na vrátenie návrhu novely zákona je absencia riešenia situácie sporiteľov, ktorí dosiahli dôchodkový vek, nie sú spokojní s ponukami životných poisťovní a nechcú vracať úspory späť do I. piliera. Nie vlastnou vinou sa ocitli v situácii len vznikajúceho trhu s doživotnými dôchodkami, ktorý z viacerých, aj oprávnených dôvodov nemusí pre každého generovať atraktívne ponuky. Odborná verejnosť tak sporiteľom odporúča čakať, prípadne využívať metódu výberu výnosov z úspor. Takáto rada je však nevhodná pre tých, ktorí príjem potrebujú a nevyužijú možnosť vrátenia úspor do priebežného piliera.

Existuje pritom riešenie, ktoré by umožnilo prístup k úsporám. Takým návrhom by bol regulovaný programový výber, ktorý by umožňoval sporiteľom vyberať v mesačných malých sumách svoje úspory, ktorých zostatok sa bude naďalej zhodnocovať v správcovskej spoločnosti. Suma by bola nastavená zákonom, transparentne, na základe úmrtnostných tabuliek Štatistického úradu SR. Pri priemernej očakávanej dobe dožitia by tak sporiteľ vyčerpal svoje celé úspory, čo nie je možné pri súčasných ponukách životných poisťovní. Toto riešenie by malo mať dočasný charakter, kým odborná verejnosť nepripraví trvalé a politickou obcou akceptovateľné riešenia prístupu k úsporám.

Chceli by sme Vás preto požiadať o  vrátenie schválenej novely zákona 43/2003 Z.z. a odporučiť poslancom odstránenie vyššie uvedených nedostatkov v novom, komplexnejšom návrhu novely zákona. Poslanci tým získajú možnosť upraviť ustanovenia tak zákona o sociálnom poistení, ako aj zákona o starobnom dôchodkovom sporení.

Neskôr, v čase otvorenia II. piliera sa sporitelia budú môcť rozhodovať na základe skutočnosť reflektujúcich údajov. Dôchodcovia sporitelia zase dostanú nástroj, ako zabezpečiť svoj životný príjem bez nutnosti akceptovať ponuky životných poisťovní. Radi by sme pritom upozornili, že každý bod samostatne považujeme za dôvod na prepracovanie prijatej legislatívy.

K žiadosti sa svojím podpisom pripájajú
Radovan Ďurana, INESS
Peter Goliaš, INEKO
Matúš Pošvanc, Nadácia F. A. Hayeka
Peter Gonda, Ondrej Dostál, Konzervatívny inštitút

Komu sa oplatí vstúpiť do druhého piliera a komu z neho odísť?

Odpovie vám jedna tabuľka

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Začína sa žiť, plánujte cesty (po Slovensku)
 • Nedeľný predaj: Prieskum Focusu pre obchodníkov ukazuje nový pohľad
 • EÚ: Nezamestnanosť v eurozóne v apríli vzrástla na 7,3 %, rekordy ešte netrhá
 • Burzy: Do britského indexu FTSE 100 pribudol český Avast
 • Burzy: Nasdaq sa blíži maximu, nemecký DAX stúpol od začiatku júna o 8 %
 • Železnice: ZSSK plánuje v „určitej miere“ obnoviť komerčné IC vlaky
 • Pomoc: O odklad splatnosti preddavku na poistné za marec požiadalo poisťovne vyše 12 000 zamestnávateľov a SZČO
Zdieľať

Úrady práce zatiaľ nestíhajú kontroly tých, čo dostali príspevok. Podľa Krajniaka však kontrolovať budú

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Niekoľko stoviek podnikateľov získalo v marci pomoc, hoci zrejme mali dlh v Sociálnej poisťovni, zistil ekonóm a dátový špecialista Brian Fabo. Úrady práce teraz kontrolovať žiadosti nestíhajú, hovoria však, že kontroly budú.

Zdieľať

Týždeň v európskej ekonomike: Opäť sa otvára diskusia o európskych daniach

Maľba na múre v belgickom Wetterene. Ilustračné foto - TASR/AP
Maľba na múre v belgickom Wetterene. Ilustračné foto – TASR/AP

Týždeň v európskej ekonomike Radovana Geista z portálu Euractiv.sk:

 • Obnovu EÚ po koronakríze majú pomôcť financovať aj európske dane.
 • Komisia otvára diskusiu o najväčšej európskej legislatíve pre digitálny obsah a služby.
 • Vďaka výraznému navýšeniu Fondu pre spravodlivú transformáciu môže Slovensko získať päťkrát viac peňazí.

Minúta po minúte

Zdieľať

Nemecké vládne strany schválili nový balík opatrení na podporu ekonomiky v hodnote 130 miliárd eur. Konzervatívci Angely Merkelovej a sociálni demokrati prekonali rozdielne názory na stimuly na kúpu nových áut či úľavy pre zadlžené obce.

Stimulačný balíček je podstatne väčší než podobné opatrenia v ďalších krajinách eurozóny, uviedla agentúra Reuters.

 • Markus Söder, predseda Kresťanskosociálnej únie (CSU) za hlavný bod stimulačného balíka považuje zníženie dane z pridanej hodnoty z 19 na 16 percent, respektíve zo siedmich na päť percent pri zníženej sadzbe DPH. Týkať sa to bude obdobia od 1. júla do konca tohto roka.
 • Rodiny s deťmi dostanú jednorazovú dávku vo výške 300 eur na každého potomka.
 • Veľká koalícia sa rozhodla, že nebudú vyplácané príspevky na kúpu nových nízkoemisných áut na naftu a benzín. Naopak, významne plánuje podporovať predaj elektromobilov.
 • Spolková vláda chce tiež miliardami eur podporiť železničnú spoločnosť Deutsche Bahn, ktorá v čase krízy spojenej s koronavírusom prišla o drvivú časť príjmov.

V marci nemecký parlament schválil prvý záchranný balík v hodnote 750 miliárd eur. Napriek stimulom sa predpokladá, že Nemecko v tomto roku zažije najprudší hospodársky pokles od druhej svetovej vojny.

Vláda koncom apríla predpovedala, že hrubý domáci produkt Nemecka tento rok klesne o 6,3 percenta. V budúcom roku počíta vládna prognóza s rastom HDP o 5,2 percenta.

Nemecko je najväčšou ekonomikou v Európe a najväčším obchodným partnerom Slovenska. (čtk)

Zdieľať

Akcie v USA dnes pokračovali v raste. Index technologického trhu Nasdaq sa priblížil svojmu historickému maximu. Obchodníci prevažne ignorovali sociálne nepokoje a zameriavajú sa na rušenie obmedzení a signály hospodárskeho oživenia.

Ako rástli akcie na Wall Street

 • Index Dow Jones vzrástol o 2,05 percenta na 26.269,89 bodu.
 • Širší index Standard & Poor’s 500 sa posilnil o 1,36 percenta na 3122,87 bodu.
 • Index technologického trhu Nasdaq sa zvýšil o 0,78 percenta na 9 682,91 bodu.

Čo hovorí analytik

 • „S tým, ako sa trh vracia k historickým maximám, panuje nálada, že ekonomike sa v druhej polovici roka povedie lepšie,“ konštatoval Joseph Sroka zo spoločnosti NovaPoint. „Ak sa nebude opakovať nejaká udalosť podobná pandémii choroby COVID-19, potom by mal nastať robustný návrat k rastu,“ dodal.

Kto rástol

 • Index Dow Jones ťahali smerom nahor najmä akcie amerického výrobu leteckej techniky Boeing. Po správe, že v spoločnosti získala podiel firma Third Point investora Daniela Loeba, si pripísali 13 percent.
 • Prevádzkovateľ alternatívnej taxislužby Lyft oznámil, že v máji jazdy stúpli o 26 percent. Jeho akcie obchodovanie uzavreli rastom o 8,7 percenta.
 • O 12,3 percenta sa posilnili akcie výrobcu čipov Microchip Technology, ktorý zvýšil výhľad tržieb a zisku pre nastávajúci štvrťrok.
 • Akcie spoločnosti Zoom Video Communications, ktorá poskytuje služby vzdialených konferencií, si pripísali 7,6 percenta. Firma takmer zdvojnásobila výhľad tohtoročných tržieb.
 • Kozmetický spoločnosť Coty oznámila spoluprácu s celebritou Kim Kardashianovou. Akcie Coty dnešnú seansu uzavreli rastom o 13,4 percenta.

Európa dnes rástla ešte viac

 • Hlavný nemecký index DAX si dnes polepšil o 3,88 percenta. Od začiatku júna vyskočil takmer o 8 percent. Hlavný nemecký index už zmazal tri štvrtiny strát, ktoré zaznamenal počas pádu od konca februára do polovice marca spôsobenom koronakrízou.
 • Kľúčový francúzsky index CAC 40 dnes vzrástol o 3,36 percenta, britský FTSE 100 o 2,61 percenta a paneurópsky index Stoxx Europe 600 o 2,54 percenta. (čtk, tasr, n)
Index Nasdaq. Screenshot - Google
Index Nasdaq. Screenshot – Google
Zdieľať

Európska komisia navrhla úpravy rozpočtu EÚ na rok 2020 s cieľom sprístupniť už teraz dodatočných 11,5 miliardy eur na obnovu po koronakríze. Komisia ich navrhuje poskytnúť najpostihnutejším regiónom, na záchranu ohrozených podnikov a na núdzovú pomoc mimo hraníc EÚ.

Eurokomisár zodpovedný za rozpočet EÚ Johannes Hahn  uviedol, že na ceste k hospodárskej obnove bude nevyhnutné, aby sa čo najskôr, a teda ešte v tomto roku sprístupnili ďalšie finančné prostriedky.

Návrh je technickým doplnkom veľkého plánu obnovy, ktorý exekutíva EÚ predložila minulý týždeň a ktorý sa skladá z nového nástroja na oživenie hospodárstva s názvom „EÚ novej generácie“ v hodnote 750 miliárd eur.

Komisia navrhuje získať 750 miliárd eur na finančných trhoch a nasmerovať ich k hospodárskej obnove EÚ. Aby to bolo možné, eurokomisia navrhla zvýšiť dočasne strop vlastných zdrojov dlhodobého rozpočtu (maximálna výška odvodov, ktoré môže Únia od členských štátov požadovať na pokrytie svojich finančných záväzkov), ako aj strop skutočných výdavkov.

Na dosiahnutie tohto cieľa EK navrhla zmeniť a doplniť právny text, ktorý stanovuje podmienky na financovanie rozpočtu EÚ. Tieto zmeny si vyžadujú jednomyseľné rozhodnutie všetkých členských štátov EÚ.

Na preklenutie obdobia, ktoré je potrebné na dosiahnutie ratifikácie zmeneného a doplneného právneho aktu o vlastných zdrojoch a na sprístupnenie potrebného financovania zamestnancom, podnikom a členským štátom už v roku 2020, eurokomisia navrhla úpravu súčasného dlhodobého rozpočtu na roky 2014 – 2020 s cieľom umožniť vyššie výdavky už v priebehu tohto roku.

Stredajší návrh kolégia komisárov má zabezpečiť, aby dodatočných 11,5 miliardy eur pre Nástroj na podporu solventnosti (REACT-EU) a Európsky fond pre trvalo udržateľný rozvoj (EFSD) boli k dispozícii už tento rok, a to čo najskôr, ako to bude možné. (tasr)

Zdieľať

Do indexu londýnskej akciovej burzy FTSE 100 pribudol aj český výrobca antivírusových programov Avast. Vôbec prvýkrát je v indexe spoločnosť so sídlom v jednom z bývalých európskych sovietskych satelitov. (čtk)

Zdieľať

Wizz Air za finančný rok do marca zvýšili počet cestujúcich o 16 % na 40 miliónov, stúpli im aj tržby z predaja leteniek a zisk. Maďarské aerolínie začali medzi prvými obnovovať lety po koronakríze a oznámili otvorenie nových základní.

Wizz Air neposkytli výhľad na nový fiškálny rok od apríla pre koronakrízu, ktorá výrazne obmedzila lety. Podľa vedenia firmy zatiaľ nie je jasné, ako sa bude vyvíjať dopyt.

Aerolínie po celom svete oznamujú prepúšťanie a redukciu flotily, aby prežili pandémiu, ktorá na vyše dva mesiace zastavila leteckú dopravu. Firmy v odvetví tak zostali bez príjmov.

Wizz Air zrušil 1000 pracovných miest. Tvrdí, že nemá finančné problémy a disponuje hotovosťou 1,5 miliardy eur. Maďarské aerolínie sú európskou nízkonákladovou trojkou podľa počtu pasažierov za Ryanairom a easyJetom. (reuters, čtk)

Zdieľať

Sprostredkovatelia tlačia pri hypotékach ľudí do rizika, začnime debatu o ich províziách, hovorí NBS

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Finanční sprostredkovatelia tlačia ľudí pri úveroch na bývanie do vyššieho rizika. Národná banka Slovenska to dokumentuje číslami a tvrdí, že sprostredkovatelia nosia bankám potenciálne rizikovejšie úvery a klientom ani nezabezpečia lepšiu úrokovú sadzbu.

Zdieľať

TUI sa dohodla s Boeingom na odškodnom za nútené odstavenie lietadiel 737 Max a ich meškajúce dodávky. Výška náhrady pre najväčšiu európsku cestovnú kanceláriu sa odhaduje na 300 miliónov eur.

TUI uviedla, že Boeing v najbližších dvoch rokoch zaplatí „výrazný podiel na škode“, ktorá jej vznikla, konkrétnu sumu však neprezradila.

Nemecká cestovka utrpela v uplynulom finančnom roku pre odstavené stroje 737 Max stratu 293 miliónov eur. Tento typ lietadiel má zákaz prevádzky po dvoch nehodách od vlaňajšieho marca a Boeing pozastavil jeho výrobu.

TUI mala v tom čase vo flotile 15 boeingov 737 Max a osem ďalších jej mal výrobca dodať v roku 2019. TUI patrí spoločne s piatimi aerolíniami z Nemecka, Británie, Belgicka, Holandska a Švédska k najväčším európskym objednávateľom strojov typu 737. (ft, čtk)

Zdieľať

Warner Music Group získala z uvedenia akcií na burze v New Yorku 1,93 miliardy dolárov. Ide o zatiaľ najväčšiu tohtoročnú primárnu ponuku akcií v Spojených štátoch.

Firma ponúkla na predaj 77 miliónov akcií za cenu 25 dolárov za kus, čo ju celú ohodnocuje na 12,75 miliardy dolárov. Pôvodne plánovala uviesť na burzu len 70 miliónov akcií.

Zvýšenie ponuky ukazuje, že záujem investorov o nové emisie sa zlepšuje. IPO sa v marci zastavili, pretože akcie firiem pre koronavírus prudko klesli.

Hudobný priemysel je považovaný za odolnejší voči oslabeniu ekonomiky. Warner Music však varovala, že pandémia mala negatívny dosah na predaj hudobných nosičov a zdržala vydanie nových nahrávok, filmov a televíznych programov. (reuters, čtk)

Viac o Warner Music sa môžete dočítať tu.

Zdieľať

Sme rodina chce novú poľnú políciu na farmárske bitky a štátnu kafilériu. Aké sú plusy a mínusy jej nápadov

Jaroslav Karahuta. Foto - TASR
Jaroslav Karahuta. Foto – TASR

Ani s jedným z návrhov Jaroslava Karahutu zo Sme rodina by slušní farmári nemali mať problém, no všetky nesú aj riziká, píše reportér Denníka E Ivan Haluza. Napríklad môžu brzdiť väčších investorov, keď sa chcú posunúť do nových regiónov.

Zdieľať

Saudská Arábia a Rusko sa dohodli na predĺžení škrtov v ťažbe ropy o jeden mesiac. Do konca júna platí aprílová dohoda kartelu OPEC a spojencov o rekordnom obmedzení ťažby o desatinu dennej produkcie. Cieľom škrtov je podporiť ceny ropy.

„Akákoľvek dohoda o predĺžení škrtov je podmienená tým, že krajiny, ktoré v máji neplnili súčasnú dohodu, prehĺbia škrty v nasledujúcich mesiacoch, aby vykompenzovali svoju nadprodukciu,“ cituje Reuters zdroj z OPEC.

Najväčší producenti ropy sa obmedzením ťažby snažia zvýšiť ceny, ktoré sa drasticky prepadli v dôsledku výrazného poklesu dopytu spôsobeného koronavírusovými reštrikciami. Redukcia počas mája a júna má dosahovať 9,7 milióna barelov denne.

V júli sa podľa zdrojov Reuters s uvoľnením dohodnutých opatrení nepočíta. Saudská Arábia, ktorá je faktickým lídrom OPEC, sa snaží predĺžiť súčasné obmedzenie ťažby do konca roka. Rusko bolo zatiaľ proti.

Ceny ropy sú napriek radikálnemu zníženiu produkcie na 40 percentách v porovnaní so začiatkom roka. Počas dneška sa referenčné zmesi Brent a WTI obchodovali pod 40 dolármi za barel.

Zdieľať

Google má na krku miliardovú žalobu za anonymný režim prehliadania

Google čelí v USA obvineniu za nelegálny prienik do súkromia miliónov užívateľov. Žaloba žiada odškodné najmenej 5 mld. USD, pretože firma tajne zhromažďuje informácie o tom, kde a čo si ľudia prehliadajú na internete v anonymnom režime.

Žaloba podaná ako hromadná na federálnom súde v kalifornskom San José požaduje odškodnenie najmenej 5000 dolárov na užívateľa. Mohla by zahŕňať milióny užívateľov Googlu, ktorí od 1. júla 2016 použili pri prehliadaní na internete súkromný režim „incognito“.

V čom je problém

Google podľa žaloby nelegálne zbiera dáta prostredníctvom Google Analytics, Google Ad Manager a ďalších aplikácií a zásuvných modulov vrátane mobilných aplikácií.

Získava tak informácie o priateľoch užívateľov, záľubách, obľúbenom jedle, nákupných zvyklostiach a dokonca tiež o „najintímnejších a potenciálne trápnych“ záležitostiach, ktoré hľadajú na internete.

Čo hovorí Google

Firma sa chce proti sťažnosti rázne brániť. „Ako jasne uvádzame, vždy, keď otvoríte nové anonymné okno, internetové stránky môžu byť schopné zhromažďovať informácie o vašej aktivite pri prehliadaní,“ uviedol hovorca Googlu Jose Castaneda.

Užívatelia môžu považovať anonymné prehliadanie za bezpečné útočisko pred všadeprítomným dohľadom.

Odborníci na počítačovú bezpečnosť však dlho upozorňujú, že Google a konkurenti môžu rozširovať profily užívateľov sledovaním ich identity prostredníctvom rôznych režimov prehliadania a kombinovať dáta zo súkromného a bežného prehliadania internetu. (reuters, čtk)

Zdieľať

Švajčiarska ekonomika si v 1. štvrťroku pripísala rekordný medzikvartálny prepad o 2,6 %, najhlbší od začiatku zverejňovania dát v roku 1980. Medziročne HDP klesol o 1,3 %, dôvodom zhoršenia kondície hospodárstva je koronakríza.

Výsledky sú slabšie, než očakávali analytici. Opatrenia proti koronavírusu sa silne dotkli sektoru služieb, historický prepad zažil obchod, ubytovanie aj pohostinské služby, ktoré začiatkom marca evidovali klesajúce počty zahraničných návštevníkov.

Štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti predpokladá, že za celý rok švajčiarska ekonomika klesne o 6,7 %. Na budúci rok by sa mala začať pomaly zotavovať.

Švajčiarsky údaj o HDP v 1. štvrťroku je mierne horší než výsledok nemeckého hospodárstva (medzikvartálne mínus 2,2 %) za rovnaké obdobie, ale výrazne lepší než výkon francúzskej a španielskej ekonomiky, ktoré si oproti záveru vlaňajška odpísali zhodne po 5,3 %. (čtk)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať