Denník N

Aj Fico by mal štrngať za zmenu – svojho domáceho

Premiérov absurdný útok na mimovládky troma rôznymi spôsobmi priživuje extrémizmus.

Roberta Fica by (okrem zdravia) malo trápiť predovšetkým štrnganie vo vlastnom vrecku. Predsa len, nosiť kľúče od bytu, ktorý mu prenajal človek podozrivý z daňových podvodov, čo zvykne platiť 12 miliónov v hotovosti, to nie je normálne. Ešteže sa čudné vratky DPH za druhej Ficovej vlády nespochybniteľne vyšetrili. Aha, vlastne nie, oni to preverovanie stopli a stopili, hlava deravá.

Už len pre tento prípad (a pre stovku ďalších káuz Smeru, ktoré by sa dali citovať) je premiérov útok na iniciatívu Štrngáme za zmenu absurdný. No okrem slabého morálneho kreditu je tu aj zopár iných dôvodov, prečo atak nesedí.

Po prvé, nemá žiadne vecné opodstatnenie. Akokoľvek človek číta plány neziskoviek, nič poškodzujúce štát tam nenachádza. Naopak, stále znova z nich vidno len snahu naformulovať reálne kroky v boji proti korupcii, a to odborným a vecným štýlom, ktorý zahanbuje viaceré strany. Vrátane Smeru. Napokon takmer všetky protikorupčné kroky z programového vyhlásenia vlády sa podobajú na ciele Štrngáme za zmenu (len oni ich mali ešte viac).

Ono to nie je ani žiadne prekvapenie – Most aj Sieť sa totiž pred voľbami zaviazali presadzovať nápady iniciatívy. Čím sa dostávame k druhej absurdite – ak to celé bola zahraničím financovaná podvratná akcia, ako môže Smer vládnuť so stranami, ktoré ju podpísali? A naopak – prečo nepočuť oveľa hlasnejšie pravicové koaličné strany, ktoré by obranu občianskej spoločnosti mali mať ako základný inštinkt?

No a napokon je tu tretia vec – celá koalícia stojí na téze, že bolo treba spojiť sily proti extrémizmu. A aj vládny manifest konštatuje, že za jeho úspechom je frustrácia z netrestania korupcie. Čiže čo spraví premiér pri prvom veľkom vystúpení po pobyte v nemocnici? Zaútočí na občianske iniciatívy, na protikorupčné snaženie a na ambasády, ktoré ho podporujú, a to spôsobom vlastným konšpirátorským webom. To všetko na pozadí toho, ako jeho poslanci blokujú verejné parlamentné prešetrenie kauzy Bašternák.

Jednoduchý odhad by bol, že takýto prístup priživuje extrémizmus trojnásobne – aj prehlbuje frustráciu z beztrestnosti vládnucej triedy, aj nadbieha bludným modelom sveta, kde Západ a občiansky sektor sú nepriateľmi, aj podkopáva snahy zamerané na boj s úplatkami. Ak to takto pôjde aj ďalej, tak sa ľahko potvrdí obava, že tretia vláda Smeru Kotlebu nielenže neoslabí, ale mu ešte pridá percentá. Fico, ten sa zamkne v Bonaparte. Lenže čo budeme potom robiť my ostatní?

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie