Slováci v príprave na Euro zdolali majstrov sveta

Radosť Slovákov po jednom z troch gólov v sieti Nemecka. Foto - ap.
Radosť Slovákov po jednom z troch gólov v sieti Nemecka. Foto – ap.

Favorit stretnutia dominoval len v úvodnej štvrťhodine, po takmer polhodinovom odklade pre búrku v druhom polčase neohrozil Kozáčika.

Slovenský výber Jána Kozáka dosiahol v nemeckom Augsburgu ďalší vrchol. Tím Joachima Löwa nenastúpil v najsilnejšom zložení. Víťazstvo nad drzou nemeckou omladinou napriek tomu dodá Slovákom pred európskym šampionátom potrebné sebavedomie. Naši hráči v podstatných fázach stretnutia pôsobili futbalovejším dojmom. Hrali s odhodlaním, ktoré od nich vyžaduje tréner Kozák. Náhradníci Nemecka Löwovi, naopak, príliš nezamotali hlavu.

Nemecko – Slovensko 1:3 (1:2)
Góly: 13. M. Gómez (z 11 m) – 41. Hamšík, 44. M. Ďuriš, 52. Kucka, rozhodovali: Gumienny – Cremers, Nijssen (všetci Belg.), 22 110 divákov.

Zostavy:
Nemecko: Leno (46. Ter Stegen) – Kimmich (75. Schürrle), J. Boateng (64. Höwedes), Rüdiger, J. Hector – Khedira (46. Weigl) – Rudy, Götze, Draxler – M. Gómez (46. Brandt), L. Sané
Slovensko: Kozáčik – Pekarík, Škrtel, J. Ďurica, Švento – Hrošovský (78. Škriniar) – M. Ďuriš (68. Šesták), Kucka (81. Pečovský), Hamšík (85. Greguš), Weiss – Duda (61. Stoch)

Po úvodnej štvrťhodine sme vyrovnali priebeh

Majstri sveta vstúpili do duelu veľmi aktívne. Od úvodného výkopu určovali tempo hry. Už v tretej minúte mohol po rohu otvoriť skóre Boateng. Slováci mali problém s aktívnym pressingom nemeckých hráčov, ktorý komplikoval našu rozohrávku. Nápor favorita vyústil v Kuckov šestnástkový faul a premenenú penaltu Maria Gómeza.

Nemci po náročnej štvrťhodine zvoľnili, zverenci Jána Kozáka začali častejšie kombinovať. V 41. minúte sa im takto podarilo vďaka Dudovej vízii vytvoriť priestor pre Hamšíka, ktorý strelou z dvadsiatich metrov do ľavého horného rohu vyrovnal. Minútu pred koncom prvého polčasu sa Michal Ďuriš výborne odpútal z osobného bránenia pred rohovým kopom Vladimíra Weissa a hlavičkou nám zariadil vedenie.

Pätnásťminútovú prestávku natiahla búrka, ktorá sa strhla nad štadiónom v Augsburgu. Trávnik približne polhodinu kropil hustý lejak a krúpy. Hlavný rozhodca po viac ako polhodine napriek neustálemu dažďu nariadil pokračovať v zápase.

Tri góly za dvanásť minút hry

Slováci sedem minút po reštarte zvýšili náskok na 3:1. Po Hrošovského rohovom kope napálil loptu do siete Juraj Kucka. Marc-André ter Stegen neudržal v kaluži prudkú strelu stredopoliara milánskeho AC.

Po hodine hry sme nad majstrami sveta z Brazílie 2014 mohli viesť už 4:1. Marek Hamšík v bahne pred ter Stegenom nedotlačil loptu do siete. Nemci nebrali stretnutie na ľahkú váhu. Viacerí bojovali o miestenky na kontinentálny šampionát. Dokonale organizované mužstvo Jána Kozáka na čele so skúseným Jánom Ďuricom držalo súpera na dištanc. Keď sa už technicky zdatnejšiemu súperovi podarilo vykombinovať našu obranu, zasiahol dobre chytajúci Kozáčik. Bezmocní sme boli jedine pri Götzeho príležitosti v 82. minúte. Hráč Bayernu Mníchov pomedzi nohy Škrtela minul bránku.

Dôležité prípravné stretnutie Kozákovi ukázalo, že okrem precíznej defenzívy môže stavať i na aktívnom útočnom prejave. Rýchlu a kombinačnú hru Slovenska pred šampionátom ešte znásobí príchod Róberta Maka.

Trénera Kozáka čaká náročné rozhodovanie o menách, ktoré nenapíše na konečnú 23-člennú súpisku. Tá má byť známa zajtra (30. mája). O päť dní neskôr (4. júna) nás v Trnave o 20.45 h čaká generálka na ME so Severným Írskom.