Denník N

Svet kešu ministra Kaliňáka

Opozícia má pravdu, že Kaliňák sa nemal stať ministrom. Napriek tomu je ťažké brať ju vážne.

Robert Kaliňák je najslabšie miesto tretej Ficovej vlády. Robí jej veľké problémy a v slušnom kabinete by nemal sedieť. Je to také zjavné, že to verejne pomenoval aj Most-Híd, keď priznal, že to bola jeho požiadavka pri vytváraní koalície.

Dva mesiace po vzniku vlády sa situácia nezlepšila. Naopak, minister iba kope a čo je horšie – klame.

Kaliňák opakuje, že kauza Bašternák je od začiatku vymyslená. Ani jemu a ani premiérovi Ficovi sa však doteraz nepodarilo podozrenia vysvetliť.

Bašternák, u ktorého premiér býva a ktorý sa roky pozná s ministrom vnútra, za druhej Ficovej vlády záhadne kupoval a predával byty. Jedným z výsledkov bolo podozrenie z daňového podvodu a milióny eur, ktoré si dal vrátiť od štátu, hoci na ne asi nemal nárok. Záblesk funkčného štátu sa ozval, keď to finančná správa začala vyšetrovať, ale potom sa všetko zastavilo. Na polícii, ktorú veľmi intenzívne riadi práve minister vnútra Kaliňák.

Ten teraz tvrdí, že premiér ani nevedel, že si prenajíma byt od Bašternáka, čo je lacný pokus, keďže si ho Fico chodil obhliadať spolu s Bašternákom ešte vo fáze, keď sa staval. No najmä: to by bolo aké zlyhanie bezpečnostných zložiek, ak by premiéra neinformovali, ku komu ide bývať?

Druhé klamstvo púšťa v momente, keď sa snaží verejnosť presvedčiť, že policajti a prokuratúra konali úplne štandardne. Podozrenia finančná správa už v momente operácie tak dôkladne popísala, že sa ťažko verí, že by policajti a prokurátori boli až takí slepí a hluchí a hlavne, že by to mal byť štandard.

Bašternák teraz tvrdí, že za byty platil dvanásť miliónov eur v hotovosti. Minister Kaliňák vtipkuje, že to bol analógový svet a svet kešu. Fakt je, že toto už asi ani nie je klamstvo, i keď Bašternák a Kaliňák nehovoria o roku 1992, ale o roku 2012. To je jednoducho iba drzosť a správa o svete, v akom sa Kaliňák pohybuje.

Napriek tomu je na mieste otázka, či je normálne, aby opozícia chcela odvolávať ministra, keď neprešlo ani zaužívaných sto dní od vzniku vlády. Odpoveď je jednoduchá: normálne to nie je, ale najmä preto, že Kaliňák sa nemal ministrom stať.

Treba však priznať, že opozíciu, ktorú zastupujú Richard Sulík, Igor Matovič či Ľubomír Galko, ťažko brať vážne. Pri divadle, ktoré robia namiesto politiky, zaniká aj vážny krok, ktorý by mal zatriasť vládou.

Vážne by to mali brať aspoň v Moste a Sieti. Už raz zlyhali, keď vstúpili do vlády s Kaliňákom. Ich vysvetlenie, že to urobili v snahe zachrániť krajinu pred neštandardnými stranami, bude teraz pred veľkou skúškou.

Štandardné vlády totiž ministrov, ktorí žijú v svete kešu a podvodov, bez váhania odvolávajú.

Komentáre

Teraz najčítanejšie